CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ladybearpink

Sambung belajar - dalam atau luar negara?

cekgihani posted on 14-12-2013 07:58 AM
Bab GC tu blm lg la kot.lgpn br bbrpa taun mngajar.part nazir dtg tgk tu mmg seram..heee.

klu dulu2.. lps confirm aje dah bulih apply GC..
tp seelok-eloknya lps 3 tahun mengajar.. sebab kita pun ada peers evaluation..
ini lagi penting dari pencerapan Nazir sebab biar kawan2 yg nilai P&P kita dulu sebelum Nazir KPM yg komen.

jgn takut dgn pencerapan Nazir KPM. aku dah pernah kena cerap dgn Encik Jeyaraj Nazir maths KPM.. masa dia bg komen tu kita jgn lawan ckp dia... sebab dia memberi tunjuk ajar & perbaiki kualiti kita mengajar.

Suka bc board ni. Thanks tt share your experiences.  Saya baru keja d bangsar. Basic gaji 2500 plus allowance transport 570. Di kl ni...tiada ot melainkan bekerja di state. Everyday kena travel without fix time or location.  Mileage hanya bole claim after 40km for 2 ways. Setakat ni...rasanya x leh claim.

Saya baru duk KL mulai 2 dec lalu.  Dulu duk JB..sewa bilik 230 including share utility plus astro. Masa dekat jb xde gaji tetap. Pakai myvi 550 sebulan fuel around 250.

Sekarang bilik di jln klang lama ni 320 sebulan. .bajet minyak dlm 300. Parking 50 sebulan (kl parking mahal compare jb)
Now: expenses maybe 2000 plus parent n expense  ptptn. .500. So ada balance 500.lepasni kena bljr travel pakai public transport. Last edited by mahaniishak on 14-12-2013 03:27 PM

mahaniishak posted on 14-12-2013 03:24 PM
Suka bc board ni. Thanks tt share your experiences.  Saya baru keja d bangsar. Basic gaji 2500 plus  ...

Saya buat summary dari mahaniishak

Ni estimation saja, harap maaf mahani kalau ada yang salah

Gaji basic: RM 2500
Transportation Allowance: RM 570
Total salary: RM 3070
Total salary – epf 11% (+-), bersih: RM 2732.20

Kereta MyVi: RM 550
Fuel: RM 300
Parking: RM 50
Sewa rumah (including or not including utilities?): RM 320
Ptptn & parents: RM 500
Bil phone, broadband, makan dll: RM500

Total Expenses: RM 2220
Balance: RM 512.30

Selamat datang ke bandar Kuala Lumpur. Boleh share umur?

Kalau nak jalan jalan area Kota Damansara, Bandar Utama, Mutiara Damansara, Damansara Perdana saya boleh bawa

Saya bujang, hari minggu memang tak ke mana, duk rumah online saja

Last edited by ladybearpink on 15-12-2013 12:14 AM

Update as of Dec 15, 2013.

Saya main kutu dengan kawan kat office. Total RM 900. Sorang RM 100. Tapi saya main dua nama, monthly RM 200. Saya dapat paling akhir, akhir bulan Jan 2014. Kutu ni dah berjalan dari beberapa bulan lepas.

Salah satu kaedah untuk menyimpan wang dengan cekap, main kutu

Provided memang kenal kawan kawan dan percaya. Saya yang tukang kutip duit dan memang saya sediakan kontrak, memang kena sign bersama private details masing masing sebelum join. walaupun kawan kawan rapat, kena berjaga jaga juga.

Saving every month saya *refer to post 1: MYR 545.00

Indirect saving for insurance and car maintenance: MYR 236.00

Indirect saving from Takaful, pakej saya ni ala ala menyimpan: MYR 100.00

Total saving (direct and indirect): MYR 878.00

Main kutu hasil dari penolakan dari expenses yang MYR 600.00 itu: RM 200.00

Semoga saya akan dapat teruskan dan menahan diri dari membeli benda yang tak berfaedah seperti perfume mahal, skincare mahal. Baju dah jarang membeli since saya berazam nak sambung master. Make up semua tak pakai, pakai bedak pixy dan eyeliner rimmel je.

Godaan sangat kuat since ada Christmas sale

Sekarang ni kalau pergi jalan jalan kat luar (shopping mall) saya memang makan siap siap kat gerai tepi jalan. dapat kurangkan nafsu nak makan yang mahal mahal, rasanya ada forumer yang suggest/share macam ni, makan siap siap kat rumah. Berkesan!

Movie pun saya tengok online saja. Makan nasi sekali sehari (bagus untuk kesihatan juga).

Semoga dapat kumpul duit yang cukup untuk master pada tahun depan

Moga ada forumer lain yang boleh share cara cara untuk berjimat

Umur sy 28

Actually gaji sy 2665 transport 570 utk moto. Tp sy pakai kereta dpt 750..

Ringkasan belanja sy

Kereta exactly 515 tp selalu byr 550 sbb kdg2 bila kering sy byr 500.
Myvi sy 300 (including parking).
Asb rm282.
Hutang etiqa insurance dlm 1500 (sbb x byr setahun)
Bil telefon plus Internet 160. (Pakej data 5gb RM75)
Sewa rumah utility 320 ( actual rate 308)+12 utk cover utility and brg dapur
Makan + mak ayah 700

Lebih kurang 2400.
Gaji tolak epf dlm  3121.

Follow Us
Ni adalah 1st salary. ..xtau bersih berapa..socso olg.  Nuj lg. Last edited by mahaniishak on 15-12-2013 10:59 PM

Mlgnya sy cuti bukan weekend

Tuan tanah meriah kan semula thread ni Last edited by mahaniishak on 26-12-2013 02:37 PM

mahaniishak posted on 26-12-2013 12:55 PM
Tuan tanah meriah kan semula thread ni

Saya baru sempat online ni mahani setiap hari overtime, nak duit lebih

Latest update.

Alhamdullillah dapat offer dari UTM untuk semester 2, 2013/2014 (Feb, 2014).

Total Fee: RM 21 000
Registration Fee: RM 950
First semester Fee: RM 5250

Sekarang tengah berusaha untuk cukupkan RM 6200 sebelum Feb 2013.

January nanti saya akan mohon MyBrain. Harap-harap dapat lah

Ni flowchart dengan date kalau ada forummer yang berminat nak apply untuk next semester

Dan esok saya akan berpindah ke rumah baru, walking distance to office (20 mins walk). RM 200 with condo facilities. Memang tak berputus asa saya mencari bilik, buat appointment after work untuk viewing, etc. Proses yang sangat memenatkan. Akhirnya dapat jugak solve problem "sewa bilik mahal" di page awal. Thank you pada forumer yang sedarkan saya mengenai sewa bilik saya itu. Rumah baru ni tiada astro, save duit untuk bayar unwanted utilities.

Parking rate dijangka naik tahun depan, jadi nya saya rasa jalan kaki ke tempat kerja adalah penyelesaian terbaik. Ada rakan sekerja yang akan jalan kaki sama sama nanti. Planning untuk beli beg pack/sling bag, dah tak boleh pakai handbag, takut kena ragut. Ada cadangan tak beg apa yang selamat dan dapat kurangkan risiko di ragut?

Selepas selesai proses pindah bilik baru ni, saya akan cuba buat perancangan untuk menyelesaikan isu makanan yang mahal setiap hari. Last edited by ladybearpink on 27-12-2013 01:43 AM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x

tahniah laa dik sbb mampu hidup d kl dengan perbelanjaan tight sebegitu.

saya mengaku awal2, mmg saya tak mampu hidup spt kamu, kerana nafsu saya cukup besar. saya tidak gemar bercatu.. walaupon saya jua tak makan nasi, tapi duit mengalir laju di restaurant2 sbb berangan nak makan yang cantik2 terhias dalam pinggan.

nampaknya the most adjustable part adalah d bahagian perbelanjaan makan.

beli roti + telur + salad = sandwich everyday. avoid junkies.
air masak everyday

cut off astro. internet i think lebih baik ada.
kereta guna utk ke tempat dan balik dari kerja

all make ups barang2 perempuan kena cut down half

tu je lah kot. dari i yang mmg tak reti sangat bab budget

but i found out one thing... the more u sedekah pada orang lain tanpa mengharap balasan, the more rezeki you ll get. i admit this.  so jgn berat hati kedekut nak bagi pada orang. even dalam wallet you ada rm 10, jgn terketar2 nak hulur rm 5 takut tak cukop duit. insya allah, hikmah sedekah tu hebat, kita tak tahu kerana kita tak buat.
Last edited by addamnor on 27-12-2013 01:52 AM

bagusnya..banyak info/tips yg me dpt dlm ni..

addamnor posted on 27-12-2013 01:47 AM
tahniah laa dik sbb mampu hidup d kl dengan perbelanjaan tight sebegitu.

saya mengaku awal2, mmg  ...

terima kasih sebab mengingatkan part sedekah tu

budget tight sebab ada misi yang ingin dituju (nak sambung belajar), kalau takde misi, saya pun nak menjalani kehidupan yang selesa.

tapi, kalau takde misi macam tak mencabar je hidup, pergi kerja balik kerja

clara_nur posted on 27-12-2013 02:08 AM
bagusnya..banyak info/tips yg me dpt dlm ni..

memang banyak info, semua tak lokek sharing.

clara_nur tak nak share tips jugak ke? sila sila

ladybearpink posted on 27-12-2013 02:35 AM
memang banyak info, semua tak lokek sharing.

clara_nur tak nak share tips jugak ke? sila sila : ...

kita sebaya..hehe..xder bnda nk share pon sbb me pon byk belajar kisah kehidupan manusia melalui pengalaman2 org kt bod sini..rasa seronok bca pandangan2 org kt sini..satu yg me respek sbb uolls muda2 dh ada plan nk smbg master..jeles betul tgk org smbg master muda2 cmni..me ni tahap diploma jer..uhukss~~

nk share tips tu xdela sbb me bukan dok KL..me dok kg, keja sendiri so far sara hidup tak tinggi sgt..tapi me pernah lalui keperitan ms keja kt KL lps habis study..so serba sikit fahamla tekanan hidup kt sana..kuar subuh pg, balik dkt malam mcm takde life..pastu bersesak2 naik bas,kadang tu kena raba org dlm bas/lrt dan terpaksa tahan bau badan manusia msg2..kdg bas lambat sbb masalah trafik jem, pastu magrib pon terlepas..kerja kemana, ibadah pon kemana jer..plk tu smpai rumah dekat malam..me rasa tak berapa nk happy dgn keadaan mcmtu dan me tahu dgn level pendidikan dan pengalaman yg me ada, mustahil nk dpt gaji besar2..so me amek keputusan balik kg dan keja sendiri..dgn kemahiran yg ada, bolela buat duit nk hidup..cuma keja me tak glemer la

tapi yg me setuju dgn kebanyakkan org kt sini, SEDEKAH tu mmg byk membantu kita..ada duit sikit pon bersedekahlahh..insya-Allah Allah bg kelapangan rezeki tuk kita melalui pelbagai cara

satu lg, sentiasa jaga hubungan dgn Allah, jaga silaturahim sesama manusia sekeliling dan maniskan muka selalu,barulah rezeki senang masuk..apa2 nk buat mintak doa kt makbapak..

err, maaflah kalo citer me ni mcm tak membantu TT plk

Last edited by clara_nur on 27-12-2013 03:34 AM

clara_nur posted on 27-12-2013 03:15 AM
kita sebaya..hehe..xder bnda nk share pon sbb me pon byk belajar kisah kehidupan manusia melalui p ...

wah, sama umur ye kita

terima kasih sebab sharing cerita, kadang kadang kita rasa kehidupan kita ni biasa je. tapi bila kita tahu kesusahan orang lain baru lah kita bersyukur dengan apa yang ada.

seronok sangat dapat duduk kampung, rumah kat tengah bandar ni bising. Rumah saya dekat dengan construction site, sangat la bising

Part sedekah dan ibubapa tu, terima kasih sebab ingatkan

kat sini banyak yang bagi saranan positive, sokongan. tak kurang jugak ada yang agak kasar cara memberi pendapat. saya terima dengan hati terbuka. semua ada cara masing masing Kebanyakan yang saya baca, ada yang bukak thread tapi bila ada yang bagi respon kurang enak sikit, kasar (tapi didalam nya ada kebenaran), ada yang marah dan melenting.

Saya SR je dari mula.. Tapi nak ucap tahniah sebab TT berjaya capai few mission : dapat offer masters, dapat jumpa sewa bilik yang lebih murah. At your age, nampak sangat you memang plan your life properly. Akak dah gone through that process masa belum start kerja dulu ( cuma beza nya before kawen memang totally duduk dgn parents). Sambung buat professional so memang takde social life sebab weekend je ada class ( unless dah habis exam).

Tapi sedih jugak sebab my adik2 ( lelaki) takde planning dalam hidup sebab duduk dgn parents memang sepenuhnya bergantung pada parents. BUkan muda sangat pun, ada yang dah 28, 29 years, tapi takde inisiatif nak memajukan diri sendiri. Akak harap one day my brothers boleh berubah dan menjadi orang yang ada matlamat hidup dan proper planning. Kesian dgn my parents je patut dah tua dan retired ni boleh rehat dan hidup selesa, tapi tak jugak sebab masih kena tanggung my brothers.

Harap TT teruskan cita2 dan jgn sesekali give up walau apa jua ujian dan cubaan.

HelangMerah posted on 27-12-2013 11:43 AM
Saya SR je dari mula.. Tapi nak ucap tahniah sebab TT berjaya capai few mission : dapat offer master ...

Terima kasih HelangMerah bagi semangat buat saya

Mula mula dah rasa macam putus asa dan bercadang untuk tunggu lagi satu tahun, bila kewangan dah stabil baru sambung belajar.

Tapi bila ada forumer yang bagi kata kata semangat dan berkongsi pegalaman mereka yang pernah berkerja dan sambung belajar, masalah kewangan, kekangan masa dan akhirnya mereka dah dapat segulung sarjana, saya rasa semangat untuk teruskan

Tahun 2014, umur saya dah 25 kalau saya tunda lagi, di masa akan datang masalah yang lagi banyak akan timbul bila saya dah berkeluarga (masa tak cukup), insyaAllah akan naik pangkat (tanggungjawab di tempat kerja lagi tinggi), dan masalah utama adalah kewangan yang mana saya pasti yuran pengajian akan bertambah mahal.

Sekarang RM 21 000, kalau saya tunggu lagi kemungkinan yuran mencecah RM 30 000

Feb 2014 saya akan mula belajar - Umur 25
Feb 2016 saya akan tamat belajar - Umur 27

Tolong doakan moga moga saya dapat MyBrain, dapat ringankan beban RM 10 000, saya dah bersyukur sangat

Ramai jugak silent reader (SR) dalam thread saya ni

Oleh itu, saya ingin buat ringkasan/update untuk Dec 27, 2013:

Masalah utama: Sewa rumah mahal

Status: Solved

Penyelesaian: Berjaya menyewa dengan kadar yang murah RM200 dan jarak ke tempat kerja 20 mins (walking distance).

Bukti (ecece, saja nak letak photo untuk meriahkan thread): Gambar sebenar

Masalah kedua: Nak sambung MBA

Status: Solved

Penyelesaian: Berjaya mendapatkan tempat di UTM, yuran Rm 21 000 untuk sesi Feb 2014

Bukti:

Last edited by ladybearpink on 27-12-2013 12:51 PM

This post contains more resources

You have to Login for download or view attachment(s). No Account? Register

x