CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: hantukiller

Pertikaian berkaitan Hadith 'Manzil'

hantukiller posted on 23-5-2014 04:07 PM
Tapi kalau tuan kata Nabi baca manzil untuk mintak perlindungan Allah..... saya sangat bangkang!

Mungkin sebabnya tuan sendiri tak memahami mafhum ayat-ayat manzil, dan cara Sunnah yang betul dalam beramal dengan manzil.

Dalam manzil terkandung Al-Mu'awwizatain, yang mana telah berkali-kali saya sebut bahawa Al-Mu'awizatain itu termasuk dalam Sunnah mohon PERLINDUNGAN ALLAH.

Tuan bangkang perawat yang guna manzil dengan cara yang tak betul, itu saya tak bangkang tuan. Saya cuba menjelaskan kedudukan sebenar, bahawa manzil itu salah satu cara Sunnah MOHON PERLINDUNGAN ALLAH. Sebab tu kena tawajjuh pada Allah, bukan pada 'bekas ayat' atau lain-lain.

hantukiller posted on 23-5-2014 03:29 PM
Ramai sangat yg kononnya mengagungkan AlQuran, sehingga ayat ayat Quran di pilih pilih, disusun susu ...

Kalau nak faham dan tak tersesar hantukiller, kita kene berpandukan nabi dan para sahabat, sbab mereka yang paling tepat dalam mengamalkan islam. Sewaktu nabi saw dikepung baginda membaca ayat 9 surah yaasin menyebabkan org kafir tidak nampak baginda, hadist2 fadhilat ayat2 tertentu pun banyak, kalau kelakuan sahabat pula yang saya ingat dimana seorang sahabat telah terkena mata-mata(tenungan), sahabat lain membaca beberapa ayat dalam surah Al-Mulk maka sakit itu berbalik kepada yang punya sihir, dan buta matanya. Ini adalah petunjuk bahawa perkara ini boleh dan ujud serta boleh dicontohi.

Dan satu lagi membacanya dengan yakin yang murni, kesannya serta merta. Kalau was-was kesan tak berapa jelas atau tak menjadi. Asasnya IMAN yang haqqul yakeen. Nak dapat Iman haqqul Yakeen kene buat usaha atas iman. Supaya iman mantap

Last edited by zamkumis on 23-5-2014 04:21 PM

Dari apa yang saya tengok sebenarnya tak asa isudalam topik ini, cuma masalah kekeliruan penggunaan bahasa, apa yg dikenendaki oleh hantu killer ialah supaya CAKAP BAHASA BAKU, atau CAKAP JELAS SIKIT MACAM CAKAP DENGAN BUDAK TADIKA SUPAYA MUDAH FAHAM .... Itu ajaaa.

mnm77 posted on 23-5-2014 04:03 PM
Rawat Syaitan guna Al-Quran tidak dipanggil rahmat atau syifa. Al-Quran tidak memberi rahmat pada  ...
Rawat Syaitan guna Al-Quran tidak dipanggil rahmat atau syifa. Al-Quran tidak memberi rahmat pada Syaitan! Al-Quran bukan Asy-Syifa untuk Syaitan. Buat apa nak rawat Syaitan yang akhirnya nak MENYESATKAN manusia pula?

Allah perintah MOHON PERLINDUNGAN Allah. Dan Syaitan itu DIREJAM bukan untuk dirawat. Tak berfaedah rawat Syaitan!

Tuan kata AlQuran sebagai syifa' pada orang yg beriman saja, maknanya orang tak beriman memang tak boleh guna langsunglah AlQuran sebagai syifa'??

ish ish ish... tuan... tuannnn!!!!!!!!!!!!

Al-Quran bukan Syifa pada orang yang ZALIM. Ia hanya menambah KERUGIAN. Tidakkah tuan baca dan FAHAMKAN ayat ini:
وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ۙ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا
Dan Kami turunkan dari Al-Quran suatu yang menjadi penawar dan rahmat bagi orang-orang yang beriman dan tidaklah menambah kepada orang-orang yang zalim melainkan kerugian. (Al-Isra, 82)

Tuan nak ubah ayat Allah pula?

Saya faham maksud tuan. Begini saya terangkan. Jika sekalipun dengan Al-Quran itu dapat menyembuhkan orang yang bukan beriman pada zahirnya nampak macam Al-Quran itu penyembuh, tapi hakikatnya itu bukan ASY-SYIFA yang dimaksudkan. Kerana ASY-SYIFA itu hanya untuk orang yang BERIMAN.

Tuan bawa ayat berikut, tanpa tuan sedar yang itu ditujukan pada Nabi dan ORANG YANG BERIMAN:
"Wahai umat manusia! Sesungguhnya telah datang kepada kamu Al-Quran yang menjadi nasihat pengajaran dari Tuhan kamu dan yang menjadi penawar bagi penyakit-penyakit batin yang ada di dalam dada kamu dan juga menjadi hidayat petunjuk untuk keselamatan, serta membawa rahmat bagi orang-orang yang beriman."Yunus 57

Last edited by mnm77 on 23-5-2014 04:06 PM
Tuan, AlQuran adalah  syifa' pada manusia seluruhnya, bukan khas untuk yg beriman saja, tetapi bagi yg beriman, ada bonus tambahan iaitu sebagai hidayah petunjuk untuk keselamatan keakhirat dan sebagai rahmat.

Tuan, Allah suruh minta perlindungan dariNYA dari syaitan yg direjam, syaitan yg direjam disini adalah pada semua jenis jin yg jahat terutama yg mencuri dengar berita langiit. Bukan ditujukan untuk syaitan manusia.

Sedangkan yg saya maksudkan syaitan adalah menyeluruh, terutama pada syaitan manusia. sebab boleh saja AlQuran sebagai syifa' pada syaitan manusia itu, kalau kene sengatan ye boleh dibacakan Quran, kalau kene rasuk jin bawahan, ye boleh dibacakan Quran.... jika sembuh, bukan dinamakan syifa' kah??? atau ada halangankah untuk digunakan pada mereka???

Tiada siapa yg nak mengubah ayat Allah, sebab surah yunus tu jelas, 'wahai umat manusia', atau tuan tak mau beriman dengan ayat tersebut??? Siapakah orang yg zalim??? adakah syaitan? atau sesiapa saja orang yg zalim walau islam??? Saya boleh saja tergolong sebagai orang yg zalim jika menolak ayat Allah tersebut, begitu juga pada tuan.

Beruntung orang yg beriman sebab banyak faedah dari Quran tu, rahmat, syifa', petunjuk, tetapi bagi yg tak beriman hanya dapat syifa'.... faedah juga tu

mnm77 posted on 23-5-2014 04:12 PM
Mungkin sebabnya tuan sendiri tak memahami mafhum ayat-ayat manzil, dan cara Sunnah yang betul dal ...
Mungkin sebabnya tuan sendiri tak memahami mafhum ayat-ayat manzil, dan cara Sunnah yang betul dalam beramal dengan manzil.

Dalam manzil terkandung Al-Mu'awwizatain, yang mana telah berkali-kali saya sebut bahawa Al-Mu'awizatain itu termasuk dalam Sunnah mohon PERLINDUNGAN ALLAH.

Tuan bangkang perawat yang guna manzil dengan cara yang tak betul, itu saya tak bangkang tuan. Saya cuba menjelaskan kedudukan sebenar, bahawa manzil itu salah satu cara Sunnah MOHON PERLINDUNGAN ALLAH. Sebab tu kena tawajjuh pada Allah, bukan pada 'bekas ayat' atau lain-lain.
So, tuan dah nampak tak mengapa saya bangkang penggunaan manzil?

Pertama kerana nabi buat lain(merawat) sedang umat kini buat pendinding
Kedua umat jadikan amalan manzil dengan keyakinan manzillah yg ber'kuasa', tak percaya doa boleh dilakukan dengan cara lain. malah dah menjadikannya sebagai mentera dan tangkal
Ketiganya rata rata pengamal manzil dinusantara ni tak mau tau apapun maksud bacaan tersebut, yg ditaunya baca baca dan baca siap hafal, konon power....

Agaknya berapa peratus pengamal manzil bertujuan seperti yg saya nyatakan???? berapa ramai yg sebenarnya tak bertajjuh pada Allah????? hampir 100%!!!! tuan terkecuali la, sebab tuan mahir bahasa arab.

hantukiller posted on 23-5-2014 04:27 PM
Tuan, AlQuran adalah  syifa' pada manusia seluruhnya, bukan khas untuk yg beriman saja, tetapi bagi yg beriman, ada bonus tambahan iaitu sebagai hidayah petunjuk untuk keselamatan keakhirat dan sebagai rahmat.

Tuan, Allah suruh minta perlindungan dariNYA dari syaitan yg direjam, syaitan yg direjam disini adalah pada semua jenis jin yg jahat terutama yg mencuri dengar berita langiit. Bukan ditujukan untuk syaitan manusia.

Sedangkan yg saya maksudkan syaitan adalah menyeluruh, terutama pada syaitan manusia. sebab boleh saja AlQuran sebagai syifa' pada syaitan manusia itu, kalau kene sengatan ye boleh dibacakan Quran, kalau kene rasuk jin bawahan, ye boleh dibacakan Quran.... jika sembuh, bukan dinamakan syifa' kah??? atau ada halangankah untuk digunakan pada mereka???

Tuan baca lagi ayat tu, jangan ubah ayat tu jadi Syifa untuk seluruh manusia termasuk Syaitan manusia!

Al-Quran bukan Syifa pada orang yang ZALIM (Syaitan itu zalim). Ia hanya menambah KERUGIAN.

وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ ۙ وَلَا يَزِيدُ الظَّالِمِينَ إِلَّا خَسَارًا
Dan Kami turunkan dari Al-Quran suatu yang menjadi penawar dan rahmat bagi orang-orang yang beriman dan tidaklah menambah kepada orang-orang yang zalim melainkan kerugian. (Al-Isra, 82)

Tiada siapa yg nak mengubah ayat Allah, sebab surah yunus tu jelas, 'wahai umat manusia', atau tuan tak mau beriman dengan ayat tersebut??? Siapakah orang yg zalim??? adakah syaitan? atau sesiapa saja orang yg zalim walau islam??? Saya boleh saja tergolong sebagai orang yg zalim jika menolak ayat Allah tersebut, begitu juga pada tuan.

Beruntung orang yg beriman sebab banyak faedah dari Quran tu, rahmat, syifa', petunjuk, tetapi bagi yg tak beriman hanya dapat syifa'.... faedah juga tu

Memang jelas Al-Quran sampai pada umat manusia, akan tetapi SYIFA dari Al-Quran untuk yang beriman. Orang kafir yang belajar Al-Quran pun banyak. Mungkin mereka boleh dapat manfaat tertentu sebagai penawar (yang bukan Syifa yang dimaksudkan dari Al-Quran). Syifa dari Al-Quran hanya untuk orang yang beriman.

Dan Kami turunkan dari Al-Quran suatu yang menjadi Syifa (penawar) dan rahmat bagi orang-orang yang beriman dan tidaklah menambah kepada orang-orang yang zalim melainkan kerugian. (Al-Isra, 82)

Last edited by mnm77 on 23-5-2014 04:48 PM

Follow Us
zamkumis posted on 23-5-2014 04:14 PM
Kalau nak faham dan tak tersesar hantukiller, kita kene berpandukan nabi dan para sahabat, sbab me ...
Kalau nak faham dan tak tersesar hantukiller, kita kene berpandukan nabi dan para sahabat, sbab mereka yang paling tepat dalam mengamalkan islam. Sewaktu nabi saw dikepung baginda membaca ayat 9 surah yaasin menyebabkan org kafir tidak nampak baginda, hadist2 fadhilat ayat2 tertentu pun banyak, kalau kelakuan sahabat pula yang saya ingat dimana seorang sahabat telah terkena mata-mata(tenungan), sahabat lain membaca beberapa ayat dalam surah Al-Mulk maka sakit itu berbalik kepada yang punya sihir, dan buta matanya. Ini adalah petunjuk bahawa perkara ini boleh dan ujud serta boleh dicontohi.

Dan satu lagi membacanya dengan yakin yang murni, kesannya serta merta. Kalau was-was kesan tak berapa jelas atau tak menjadi. Asasnya IMAN yang haqqul yakeen. Nak dapat Iman haqqul Yakeen kene buat usaha atas iman. Supaya iman mantap
Tuan, terus terang, saya pun dulu banyak hafal ayat tertentu sebegitu, malah kerap menggunakannya untuk kepentingan peribadi.... ingat sekali lagi, duluuu  hehehe

Tapi bila baca balik peringatan Allah, bahawa Ayat Quran tu hanya peringatan, tak de kuasa apapun.... tersedar.... kebergantungan lebih pada ayat, bukan pada tuan punya ayat iaitu Allah....... semuanya hanya penipuan syaitan jek....

Benarkah hadis nabi tu???nabi perlu membaca sesuatu ayat Quran untuk sesuatu tujuan tertentu???? musykil nih

Membacanya dengan yakin yg murni???? bahawa ayat itu memberi bekas???? awas tuan.... penipuan tuuu......

mnm77 posted on 23-5-2014 04:44 PM
Tuan baca lagi ayat tu, jangan ubah ayat tu jadi Syifa untuk seluruh manusia termasuk Syaitan manu ...

Bila tuan beriman pada ayat ini dan tak pula beriman pada ayat 57 yunus tu???? amat saya pelik!!!

hantukiller posted on 23-5-2014 04:39 PM
So, tuan dah nampak tak mengapa saya bangkang penggunaan manzil?

Pertama kerana nabi buat lain ...

Saya nampak, sebab tu saya tak pertahan amalan yang salah. Akan tetapi tuan dah buat tuduhan borong yang menuduh salah pada manzil itu sendiri, sedangkan ia dari Sunnah.

Pertama kerana nabi buat lain(merawat) sedang umat kini buat pendinding
Kedua umat jadikan amalan manzil dengan keyakinan manzillah yg ber'kuasa', tak percaya doa boleh dilakukan dengan cara lain. malah dah menjadikannya sebagai mentera dan tangkal
Ketiganya rata rata pengamal manzil dinusantara ni tak mau tau apapun maksud bacaan tersebut, yg ditaunya baca baca dan baca siap hafal, konon power....

Agaknya berapa peratus pengamal manzil bertujuan seperti yg saya nyatakan???? berapa ramai yg sebenarnya tak bertajjuh pada Allah????? hampir 100%!!!! tuan terkecuali la, sebab tuan mahir bahasa arab.

Ingin saya ulangi, saya tak berhujjah dengan amalan perawat lain. Saya hanya menyampaikan apa yang saya tahu benar dari Al-Quran dan Sunnah, jika ada yang salah faham saya cuba jelaskan, atas kapasiti ilmu saya, dan Ulama yang haq sebagai rujukan dalam memahami Al-Quran dan Sunnah.

Jadi tuan dah boleh terima bahawa amalan ayat 'manzil' (niat dan carayang betul) adalah salah satu dari Sunnah dalam rawatan?

zamkumis posted on 23-5-2014 04:27 PM
Dari apa yang saya tengok sebenarnya tak asa isudalam topik ini, cuma masalah kekeliruan penggunaan  ...

Tak tepat tu

Isunya mengagungkan dan kebergantungan pada  'ayat ayat Allah' melebihi dari mengagungkan dan kebergantungan pada Allah itu sendiri

hantukiller posted on 23-5-2014 04:54 PM
Bila tuan beriman pada ayat ini dan tak pula beriman pada ayat 57 yunus tu???? amat saya pelik!!!
...

Kenapa pulak tuan tuduh saya tak beriman pada ayat tersebut? Al-Quran telah sampai pada manusia, samada yang beriman mahupun yang tak beriman.

Yang Syifa dari Al-Quran itu hanya untuk yang beriman. Maka tiada percanggahan antara kedua-dua ayat tersebut. Cuba tuan letak kedua-dua ayatnya, dan cuba fahami.

Letak teks Arabnya sekali supaya boleh dibuat perbandingan dari bahasa Arab juga.

Last edited by mnm77 on 23-5-2014 05:02 PM

mnm77 posted on 23-5-2014 04:55 PM
Saya nampak, sebab tu saya tak pertahan amalan yang salah. Akan tetapi tuan dah buat tuduhan boron ...

Yup, tapi hanya untuk rawatan penyakit gila, bukan yg lain.

hantukiller posted on 23-5-2014 04:58 PM
Yup, tapi hanya untuk rawatan penyakit gila, bukan yg lain.

Gila yang disebabkan oleh gangguan Syaitan la, sebab tu dibacakan Al-Mu'awwizatain (terkandung dalam ayat manzil)

Boleh tuan beri dalil dan hujjah untuk makna LAMAM yang disebut dalam hadith tu, bahawa gila yang dimaksudkan itu BUKAN dari gangguan Syaitan?

Apa makna AL-JUNUN dan Al-MASS?

Last edited by mnm77 on 23-5-2014 05:03 PM

hantukiller posted on 23-5-2014 04:50 PM
Tuan, terus terang, saya pun dulu banyak hafal ayat tertentu sebegitu, malah kerap menggunakannya  ...
Tuan, terus terang, saya pun dulu banyak hafal ayat tertentu sebegitu, malah kerap menggunakannya untuk kepentingan peribadi.... ingat sekali lagi, duluuu  hehehe

Tapi bila baca balik peringatan Allah, bahawa Ayat Quran tu hanya peringatan, tak de kuasa apapun.... tersedar.... kebergantungan lebih pada ayat, bukan pada tuan punya ayat iaitu Allah....... semuanya hanya penipuan syaitan jek....

Iqtiqad dalam hati, bacaan dengan mulut, lakukan dgn perbuatan. 3 Syarat
Benarkah hadis nabi tu???nabi perlu membaca sesuatu ayat Quran untuk sesuatu tujuan tertentu???? musykil nih

Tuan perlu baca sirah nabi, buku sirah budak skolah rendah pun ada...

Membacanya dengan yakin yg murni???? bahawa ayat itu memberi bekas???? awas tuan.... penipuan tuuu......
          Yakin bahawa Al-Quran itu dari Allah swt, yang memberi bekas ialah Allah, makhluk tidak ada kuasa. Bukan     penipuan...tuan yg tak faham.

hantukiller posted on 23-5-2014 04:57 PM
Tak tepat tu

Ini dinamakan silap teknik hantukiller. Namun jangan sangka semua orang begitu..seperti pengalam sendiri

mnm77 posted on 23-5-2014 04:57 PM
Kenapa pulak tuan tuduh saya tak beriman pada ayat tersebut? Al-Quran telah sampai pada manusia, s ...

"Wahai umat manusia! Sesungguhnya telah datang kepada kamu Al-Quran yang menjadi nasihat pengajaran dari Tuhan kamu dan yang menjadi penawar bagi penyakit-penyakit batin yang ada di dalam dada kamu dan juga menjadi hidayat petunjuk untuk keselamatan, serta membawa rahmat bagi orang-orang yang beriman."Yunus 57

Dah gabungkan, yg merah khas untuk orang beriman, yg itam adalah untuk manusia seluruhnya. lihat perkataan 'dan juga' tu. Siapakah orang yg zalim?

La illa hailla anta .....

mnm77 posted on 23-5-2014 05:01 PM
Gila yang disebabkan oleh gangguan Syaitan la, sebab tu dibacakan Al-Mu'awwizatain (terkandung dal ...

Walauapapun maknanya, sah sah nabi bacanya untuk merawat penyakit gila, bukan nabi amal untuk perlindungan diri, boleh faham?

zamkumis posted on 23-5-2014 05:03 PM
Benarkah hadis nabi tu???nabi perlu membaca sesuatu ayat Quran untuk sesuatu tujuan tertentu???? m ...

Jika faham bahawa Allah yg memberi bekas bukan ayat ayat nya tu, janganlah taksub dengan ayat, ayat tu untuk tu, ayat ni untuk ni... Allah tak pernah ajarpun.....

hantukiller posted on 23-5-2014 05:24 PM
Jika faham bahawa Allah yg memberi bekas bukan ayat ayat nya tu, janganlah taksub dengan ayat, aya ...

tu namanya kaifiat, kaifiat ni maksudnya kaedah sistematik, dalam rahsia Allah swt. Quran diturunkan untuk faedah umat manusia, bukan untuk lembu kambing. Kalau dia saintis boleh buat kajian berdasarkan petunjuk2 kiasan cerita dlm Al-Quran, kalau dia sejarawan...., kalau dia nak sucikan diri.. cari petunjuk sucikan diri, kalau dia nak ambil faedah bacalah... kalau tak yakin tak dapek den nolongnyaaa.

Tak tahu kah kamu, tak fahamkah kamu, bahawa manusia dicipta dan dihantar kedunia semata2 untuk ujian iman. Untuk uji iman sahaja. Yakin ke tak.
Dari imanlah akan keluarnya amal, beramal kerana yakin kepada Allah dan hari kemudian.

Yang lemah yakin setakat celup2 je beramal, masa senang buat, masa sibuk tinggal, yang yakin macam sahabat nabi, bila dengar azan muka bertukar jadi pucat lesi. Iman macam inilah yang kita disuruh usahakan. Baik iman, baik amal. Rosak iman, rosaklah amal. Iman tercabut, langsung tak percaya ada tuhan.

okay kalau dah boleh tutup , okay no problem

u nak I tutup? I tutup je?

okay in 6 hours' time.

tengah buat keje.