CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

OBESITY: ask your questions here..

ipes2 replied at 4-6-2015 04:08 PM
Thyroid Function Test...
byk tu 25kg hiang. well done.
maintain yg berat ni; keep ubder 60kg...u ...

mcm mane nak cek? boleh kira sndr ke?

biasa la sbb mentor kawan laki..so dia bnyk push dan sgt strict bab carb/protein/fat..since dia pn lose weight dr 120+ smpi jd 80/70 x silap..dia jadi idola..mula2 masa tu, xtau laki n ppuan lain..laki cepat boleh turunkan berat dgn faktor obes cepat boleh turun berbanding org yg nak turunkan skit je berat..so ingtkn knp dia boleh lose byk..kita 25kg je..cemburu gile masa tubetul x fakta laki cepat kurus berbanding ppuan?

tinggi 158cm dgn umur 28 masa buat..55 kg tu x silap tgh2 bmi yg ok je utk sy..di momokkan umo 30 metabolisma lambat turun(kawan bgthu)terus buat diet

lagi satu jeles kawan laki pipi tembam dah xde..saya pipi tembam maintain ada wpn dah kurus

tiramisuu replied at 4-6-2015 04:20 PM
mcm mane nak cek? boleh kira sndr ke?

biasa la sbb mentor kawan laki..so dia bnyk push dan sgt  ...

TFT tu senag je nak cek.
Gi je hosp kerajaan, beratur dlm out pt tu, bila jumpa doctor katala rambut sy menipis dan sy ilang 25kg ..if dia tahu awak mmg diet dia tak akan buat la tft tu ...eh sy tak suruh awak berbohong ke apa ha ha..

anyway kata cam atas dan kata sy takut la ada thyroid ke apa.. kwn sy suruh sy dptkan TFT..dia akan buat nye. nnt seminggu dua dpt la results tu.. bg tahu sy tsh, t4 and t3 nnt.

-----
yes sgt bagus turunkan berat beramai ramai; ada gang; tapi rate yg turun berbeza..so yg trurn sikit selalu rasa kecik ati padahal reason nyer hanyalah pada metabolism.
ye hormone wanita lebih pro-gemuk.
lelaki sbb ada testosterone, if gi gym n work out, naik la muscle; pompuan lain sikit.. gi workout hilang beratus calories, jadi lapar la dia.

awak muda lagi..ok je tuh. bila 30s come, u will ride it just fine insyaAllah

ipes2 replied at 4-6-2015 04:53 PM
TFT tu senag je nak cek.
Gi je hosp kerajaan, beratur dlm out pt tu, bila jumpa doctor katala ram ...

ooo..tq doc..lagi satu wpn turun berat,peha n perut susah nk turun..sy terbaca sbb area tu susah sbb ppuan byk lemak utk support baby..so mmg susah..fakta ke auta? ke klau exercise blh je fit?

tiramisuu replied at 4-6-2015 07:43 PM
ooo..tq doc..lagi satu wpn turun berat,peha n perut susah nk turun..sy terbaca sbb area tu susah s ...

ha ha itu actually facts, area pinggul pon susah nak turun.
eh, mmg lah exercise akan jadikan u fit
buat jharap weight skarang ni ok..

Edited by zoe1511 at 17-6-2015 10:09 AM

@ipes2 hi doc, i took duromine 2 years ago and it helped me a lot. i lost 11kgs. after 3 months consume duromine, i stopped. i've gained few kgs tapi tak sampai ke berat asal lagi. so, recently i took duromine again tapi selang sehari for a month. i did some running on threadmill, kickboxing and control my eating but i dont see any results. maksudnya duromine dah takde kesan utk i ke?

Edited by ipes2 at 19-6-2015 03:53 PM
zoe1511 replied at 17-6-2015 10:08 AM
@ipes2 hi doc, i took duromine 2 years ago and it helped me a lot. i lost 11kgs. after 3 months cons ...

Z, duromine ni ialah Phenermine. Di Europe memang dah tak pakai sebab banyak sangat case injap jantung rosak (valvular heart disease).
I sendiri penah jumpa kawan yg kena cardiac problems while she was taking Phentermine.

Phentermine ni diguna utk short term je sebagai rawatan obesity. Long term memang tak lah. Di USA pon Phentermine di terkawal kegunaan nye sebab dia ni cousin amphetamine. It works dengan hilangkan rasa lapar.

I definitely tak galakkan Phentermine ni, dan di EU dah di withdrawn from use.

Z cari lah jalan lain.. kecik kan meals..if dulu makan 30 suap, sekarang 27 suap je. Chew lama lama... chewing akan release enzymes dan hormones yg bleh buat u rasa cepat kenyang. Posa ni camaner?

Follow Us
ipes2 replied at 18-6-2015 08:19 PM
Z, duromine ni ialah Phenermine (alah macam paracetamol dgn panadol la). Di Europe memang dah tak  ...

puasa so far okay doc. i makan nasi sikit aje (kot ) waktu puasa i tak makan duromine sebab tak dapat minum air banyak. tapi lepas puasa i sambung makan boleh lagi ke doc? i tak beli duromine online. i consult dgn doc and beli kat klinik.

zoe1511 replied at 19-6-2015 08:00 AM
puasa so far okay doc. i makan nasi sikit aje (kot ) waktu puasa i tak makan duromine sebab tak  ...

alhamdulillah awak dpata kurangkan  nasi jadi sikit (kot)
Saya edit sikit my answer to you semalam.. sy buang the paracetamol and panadol dari answer tu.. kot kot ade org silap paham bahwa phentermine ni benda benda tuh.

eh tak payah lah guna phentermine lagi. nak ke kena Valvular Heart Disease tu? Nauzubillah.
Cuba google tu semua.
Ada sebab nye org putih ban Phentermine dari europe ni.
Di Malaysia awak tak boleh buat yardstick kepada standard sesuatu. Sebab di sana semuanya 'Malaysia Boleh'

Cari terbaik utk jaga berat badan masih lagi Lifestyle Modification and Dietary Changes.
Kena ubah lifestyle la maksudnya. Meals size tu yg paling penting dan makan on time.

Rasa susah ke nak buat?

i rasa yg susah nak buat is jaga pemakanan. kalau bab exercise, i ok. i selalu juga jog/run on treadmill sebab ada kat rumah and selalu juga join any running event. recently i masuk kickboxing class. tulah, nak jaga pemakanan  ni susah betul i tak makan sayur. tak boleh telan masa i amik duromine, senang lah control makan.

zoe1511 replied at 19-6-2015 04:29 PM
i rasa yg susah nak buat is jaga pemakanan. kalau bab exercise, i ok. i selalu juga jog/run on tread ...

Memang susah actually, tetapi patients didalam Obesity Department I selalu kata, mula mula je susah nak jaga makanan, lepas tu akan get used to it je.
Yang paling utama ialah you kena makan 3 kali sehari at the same time. Start dengan yang ini dulu.
Lepas tu, kurang kan size meals tu; kurang kan 2-3 suap je.
If rasa lapa lagi, top up dgn air (i letak ribena ke apa).
Try la.. bleh je... depa sini hilabng berbelas belas kilo..tapi kena istiqamah la.. alah macam nak pass exams dulu dulu tu..tak study tak pass la
bleh... you can do it lah.
If you bleh gi kickboxing, sure u bleh buat yg ni..

salam doc, saya nak tanya tentang diet atkins..berkesan ke?
sebab saya pun kategori obes juga, tak tau la sesuai ke tak untuk jangka masa panjang

SirihPinang replied at 21-6-2015 10:18 PM
salam doc, saya nak tanya tentang diet atkins..berkesan ke?
sebab saya pun kategori obes juga, tak  ...

saya dah pernah jawab rasanya pasal diet atkins ni.. tapi bagi saya ialah suatu yg agak extreme dan kami doctors tak galakkan.
apa apa pun kandungan diet you, hanya dua rules:
1) calories yg yo makan kenalah kurang sedikit dari  calories yang you bakar (maka akan kurang lah berat secara perlahan lahan)
eg if you kuarng kan 3 suap nasik setiap meals, maka dalam sehari, 9 suap; dalam seminggu u dah sepatutnya hilang byk calories insyaAllah.. cuma kita kekadang kurang sabar
2) makan kena seimbang.. tak seimbang maka tak sihat lah hidup kita.. atkins ni tak seimbang

ini pendapat saya. dah penah jumpa org yg try atkins dan manage to maintain the lost weight?

ipes2 replied at 22-6-2015 04:07 PM
saya dah pernah jawab rasanya pasal diet atkins ni.. tapi bagi saya ialah suatu yg agak extreme da ...

kawan saya yg amalkan diet atkins ni selama 7 bulan dah nampak result ketara, dari 110kg jadi 64kg (tak tau la dia tipu ke tak) tapi dia memang kurus
sekarang dia maintain dgn jaga makan dan bersenam, ada la turun naik sikit tapi tak sampai 70kg

kalau doctors pun tak galakkan, saya pun takut la nak buat
saya ikut je la rules yg doc ajar tu

SirihPinang replied at 24-6-2015 09:30 AM
kawan saya yg amalkan diet atkins ni selama 7 bulan dah nampak result ketara, dari 110kg jadi 64kg ...

Oh memang lah akan kurus sebab Atkins ni high-protein low-carb diet.
tapi masaalah nye ialah pemakanan nya adalah tidak seimbang.
badan akan bergantung kepada sources lain untuk dapatkan energy ie calorie, jadi bakan akan bakar bahan lain untuk mendapatkan calorie ini.
hasil pembakaran ini mengeluarkan ketones, jadilah ketosis dan ini tidak elok untuk kesihatan.
satu lagi, diet ni low fibre...  jadi kurang sangat vegs n fibres yg u dapat sedangkan all the vits and trace elements in the body memang kita perlu, be it zinc or selenium or molybdenum (ni bahan bahan yg kita ada ciput je dalam badan), walaupun sikit, amat diperlukan untuk normal and healthy living.

most forms of dieting, what ever style, akan mengurangkan berat badan. a simple example is you starve ie tak makan apa apa, kan turun berat badan?
cuma bahaya lah sebab starvation will lead to cardiac failure. dan satu lagi is maintenance of the lost weight.. kena jugak tukar lifestyle if this is to happen.. sebab the brain's hypothalamus will remember apa berat you dulu dan dia akan usahakan untuk berat kini kembali to that level

from medical perspective, i memang tak galakkan atkins.. dia sendiri pon mati heart attack rasanya (but this doesnt sway my opinion)

Salam guys.

Selalu jadi silent reader je kat forum ni but today bila baca thread ni berkobar2 nak post jugak

Berat saya bila timbang today 80kg. but last month lepas raya ia naik dari 81 ke 83kg mungkin sebab masa puasa saya selalu makan nasi sebab saya ada gastrik so memang takleh nak watpe kalau tidak gastrik memang akan datang. So for now saya hanya buat cardio workout dari video Insanity by Shaun T. Memang mental kena kuat kalau nak buat cardio workout macam ni sebab lompat sana sini. Bila workout saya akan pakai sweater untuk keluarkan lagi banyak peluh.

Cuma masalah saya mental memang tak kuat sangat la. saya dapat turun 3kg in 1 month, alhamdulillah sangat sebab saya tak tinggal buat workout tu and kadang-kadang pergi jogging jugak. Memang mula-mula jogging banyak berjalan dari berlari sebab perut senaklah apa lah tapi second time saya pergi jogging the next weeknya which saya hanya jogging on Sunday saya mulakan dengan berjalan dengan laju then saya mula jogg perlahan-lahan alhamdulillah boleh kira half dari trek tu saya jogg kalau nak dibandingkan dengan first time pergi tu.

Means maybe stamina saya dah kembali sebab saya da buat workout tu semua. Cuma yang tak bestnya saya da cheat for one week, tanpa sebarang workout and jogg dan kurang diet. Sebab balik kampung kan so bila mak masak macam OMG tak leh tak makan. So start esok saya akan cuba untuk kuatkan mental saya untuk teruskan lagi. I got like 8 months till my big day so wish me luck!

Ouh yeah, saya ada soalan.
Bila waktu paling bagus nak timbang berat badan kita? Sebab yang saya ada baca its good to timbang pada waktu pagi selepas mandi. Tapi saya timbang macam tu hari2 nombor bertukar. Bila nombor turun gembira lah, bila tiba2 esoknya eyhh naik plak. Anyone?

ainothman replied at 27-9-2015 10:18 PM
Salam guys.

Selalu jadi silent reader je kat forum ni but today bila baca thread ni berkobar2 nak ...

waalaikumussalam,
kami di sini di dalam Weight Management Service, kami tak bagi patient bukak kasut atau bukak pakaian semasa timbang. Ukurannya ialah timbang di dalam ''indoor clothings'' ie jackets boleh lah bukak; kasut timbang sama.

Insanity workout tu teruk sangat; wife I pegi kat area kami ni memang penat sgt... ie bleh la buat semasa semangat utk hilang berat, tapi lepas 3-4 rounds memang tak leh buat lagi dah, penat... berat pon nnt naik balik la; tho i kena bagitau that my wife memang slim tirus. Jadi, WHO kata, just jalan cepat 45 minits 5 hari seminggu, every week. Supaya u tak putus asa, depabagi off day 2 hari tuh. Jalan cepat sampai u takleh nyanyi, tapi jgn cepat sgt sampai u takleh cakap. if u jalan cepat sgt sampai tak leh cakap, u akan lapar nanti.. u akan makan balik apa yg u bakar masa. If u jog, memang la u akan lapar after, and badan u akan buat u makan balik apa yg u hilang masa jogging tadi.

ipes2 replied at 28-9-2015 12:53 AM
waalaikumussalam,
kami di sini di dalam Weight Management Service, kami tak bagi patient bukak ka ...

Haa itulah doc, saya nak kejar pun memang susah jugak, selalu buat yang intro dia je, dah masuk part two memang semput. Nak bandingkan kita dengan dia punya orang memang jauh lah, yang join dia semua dah 6 packs

Cuma gigihkan jugak nak try sebab itu je indoor yang saya ada setakat ni. Nak buat outdoor memang lagi interested, cuma masalahnya pergi keje lepas subuh balik keje sampai umah lepas Isyak

Doctor ada suggestion ke untuk workout indoor yang lain? Mana tau leh cuba - cuba

ainothman replied at 28-9-2015 08:10 AM
Haa itulah doc, saya nak kejar pun memang susah jugak, selalu buat yang intro dia je, dah masuk pa ...

tulah... kita ni keje kuat sangat la.. pegi matahari tak kuar pon lagi; balik matahari dah masuk..huhs
anayway:
dekat sini indoor memang penting (sebab bila autumn dan winter <- 6 bulan ni oi - sejuk kaku kat luar sape nak buat apa apa; also, kol 3.30 dah maghrib, jogging nnt diculik lalu dirugul orang la jawabnye.

paling utama ialah turun naik tangga... tetapi ini membakar byk sgt kalori sampaikan boleh jadi lapar after; maybe buat dua round je kot. yg digalakkan jugak ialah angkat berat guna air 1liter ke 1.5liter ke ie 1kg atau 1.5kg; 10minit tgn kanan, 10minit kiri, tiap ari... buat sambil tgk tv ke apa. ini akan bakar kalori jugak. buat lebuh lebih nanti lapar pulak.. also tak mampu nak buat setiap ari seumur idup.. stop je buat 1 minggu naik lah balik  badan

tiramisuu replied at 4-6-2015 11:02 AM
doc, saya pernah reduce weight sbyk 25kg dlm tempoh 8 bulan dgn threadmill dan guna video dan jaga p ...

uols consume protein shake ?

zoe1511 replied at 12-10-2015 10:09 AM
uols consume protein shake ?

tak consume