CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: kEk_KeL@d|

RaBun di CEREKARAMA

Originally posted by aLiN_82 at 29-1-2004 15:42:
yem tu bengang sbb tak dpt nak buat khianat kat keluarga Mak Inon... sbb tak tau nak lepaskan bengangnya tu, dia lepaskan kat Cik Nor, mak tiri dia.. dia pun bukannya menghormati Cik Nor tu betul c ...

tapi tak boleh la cakap yg suka tengok citer komersil mcm ni tak boleh tengok citer rabun...

Yg tu mmg tak patut la...tapi penonton filem2 tu wajar juga sekali sekala tgk filem yg menguji kuasa pemerhatian kita...kalau tak nanti, macam lawak slapstik, suara sengau2, gedik2, balik2 tu lah modal dia, kita pun asyik gelak2 lps tu habis takat tu je. Mana ilmu yg kita dpt dari tontonan macam tu?

Dunia bukan hanya ada hitam dan putih...kadangkala sempadan hitam dan putih tu tidak nyata kelihatan.

wah...wah..wah
hebat yer citer rabun nih.....
ok...aku pun nak kasik jugak la pendapat aku about this movie....
terlebih dulu aku nak kasik tabik spring la kat yasmin ahmad sebab dah berjaya membuka penglihatan aku yg 'rabun' nih.....
terus-terang aku katakan..citer nih memang amat bernilai sebab biler aku abis jer tengok, terus otak aku nih ligat fikir aper jadik kat yem tue?, aper yg mak inom tue wat sampai yem jadih cam tue...rupernyer yem tue nampak jek baik tapi sebenarnyer vice versa..isap ganja n sanggup tipu sedara sendiri demi duit...betulla memang manusier nih suker judge a book by its cover...kalo tengok org tue muker baik jer..terus kater baik...itula persepsi mak inom ngan pak atan tue....org kg smuer baik.....org bandar smuer jahat...
n aku suker sangat lakonan kartina aziz dan m. rajoli, yg jadik yem tue.....pandai depa persembahkan watak depa.......rozie rasid pun superb.....
n lagik satu...memang pendekatan cinematografi  yasmin berbeza skit kalo kiter tengok filem2 beser..lebih kepader gaya cinematografi iklan.....lagipun dier kan pengarah iklan.....so kalo tengok citer nih memang kener pk la kan....idup kan kener sentiasa berfikir.......
n lastly walupun takder kaitan tapi korang perasan tak yg jadik yasin tue bukan ker pengarah iklan Petronas untuk hariraya tue 'Janda 7 beranak'..ah namer dier hafiz ibrahim...kan..kan...aku suker tengok bila part dier blur jek tgk kemesraan pak atan ngan mak inom..........
ah kalo korang nak ulasan citer nih oleh faisal tehrani, g kt wsite nik yek....http://www.kakiseni.com/articles/reviews/MDM4OA.html

[ Last edited by sevenseas on 30-1-2004 at 02:02 AM ]

RABUN - Apa Masalahnya??

Originally posted by gabanzack at 2004-1-26 09:30 AM:
letih gila tengok citer ni....

mula2 exicted gaks nak tengok pengarah iklan terkenal bikin telemovie....

tapi makin lama tengok citer ni.... naik jemu pulak.... sloww dan membosankan...

dan meletihkan bila tengok gambar 'statik'... kononnya citer ni mengharapkan kepada kekuatan dialog dia...

tapi hampeh jugaks....

utk iklan yg 30 saat - 60 saat.... boleh la buat teknik2 camni....

tapi utk citer 1 jam ++...  sori la...

last sekali aku tertidur....

Aku memang tercari2 komen ni... Aku tersangat hairan kenapa scene2 dlm citer ni kena baut mcm tu. Seni sgt ke klu buat mcm tu? Aku start tension bila cameraman dia dok fokus dari jauh scene yem & kawan2 kat tepi sungai. Ya Allah!! TV aku dahlah kecik, tension betul tak dpt tgk muka2 orang yang bercakap!! Baik buat drama radio jelah kalau camtu!!

Dahlah ending macam hapa... cuba sapa yg  pakar2 filem tu tolong xplain sket kat aku!

Dlm Malay Mail hari Selasa atau Rabu ada review pasal Rabun ni. New style but no substance. Reporter tu siap kata mungkin sebab director si Yasmin Ahmad ni dah terbiasa buat iklan 60 seconds, bila dapat 90 minutes, kira macam extra luxury lah kat dia, berpusing2 kat situ jugak. Cerita ntah apa2.

hoho...org2 kita memang Rabun...thread nie dah ada kat sini pun masih teRabun tak nampak ia sampai berbuah thread baru....kekeke...sorry...aku bergurau saja....just check kat thread yg dah ada tuh...banyak giler komen....4 page semua komen....

Follow Us
Ada sesapa tak baca satu review online (owang putih) kutuk habis rabun kata, Yasmin patut gi belajar banyak-banyak dului...

Lagikan LOTR pun ada review yg kutuk berat giler(org puteh), inikan Rabun....

kay_k This user has been deleted
Citer ni kalau org rabun tengok tak pakai cermin mata...maka bertambah rabun jadinya...

Aku pun tak faham endingnya.....tetiba jer si Yem tu tergolek kat tangga...:stp: musykil sungguh aku...

erm

nak suruh org pikir kot... mungkin dr style long shot tu, dia nak kita amati intonasi pelakon tu.. sbb dlm intonasi pun ada emosi.. mcm kita jadi Pak Atan.. dia tak nampak muka, tp dia dpt dgr.. dr suara pun kita bleh tahu dia gembira, sedih, marah... kalau bab Yem jatuh tu, mungkin Yasmin suruh kita pikir sendiri kenapa jadi cam tu..

lagipun, ni percubaan pertama Yasmin buat cerita drama/movie... selalunya yg pertama tu byk kritikannya.. dr kritikan ni dia akan belajar.. kita tgk lak filem kedua dia karang...

Originally posted by kay_k at 30-1-2004 04:13 PM:
Citer ni kalau org rabun tengok tak pakai cermin mata...maka bertambah rabun jadinya...

Aku pun tak faham endingnya.....tetiba jer si Yem tu tergolek kat tangga...:stp: musykil sungguh aku...

haha....aku pun.....sampai skrg aku masih pikir kenapa.............

ermm

Originally posted by badaksumbu at 29-1-2004 04:48 PM:
tapi tak boleh la cakap yg suka tengok citer komersil mcm ni tak boleh tengok citer rabun...

tak jugak... org yg tgk citer komersial, selalunya tujuan dia nak ringankan kepala, nak lepaskan tensyen.. yg selalu tgk cerita artistik cam Rabun, suka tgk benda yg baru... dan ada org mmg fanatik dgn cerita komersial... dan ada gak org yg suka tgk cerita komersial, dan pada masa yg sama suka gak tgk cerita artistik.. kiranya bergantung pada kehendak sendiri...

Originally posted by aLiN_82 at 2004-1-30 04:29 PM:
nak suruh org pikir kot... mungkin dr style long shot tu, dia nak kita amati intonasi pelakon tu.. sbb dlm intonasi pun ada emosi.. mcm kita jadi Pak Atan.. dia tak nampak muka, tp dia dpt dgr.. dr ...

hmmm... tulahpasal... aku pun masa tgk tu terpikir gak pasal ni... mungkin sebab tajuk dia rabun kot.. tapi rabun bukannya buta.. cuma nampak samar2 je. Apapun, bagi aku mmg really irritating amik long shot mcm tu! Not just long but static!

Originally posted by GAIA at 2004-1-30 10:02 AM:
hoho...org2 kita memang Rabun...thread nie dah ada kat sini pun masih teRabun tak nampak ia sampai berbuah thread baru....kekeke...sorry...aku bergurau saja....just check kat thread yg dah ada tuh. ...

hmm yelah yelah.. sebab bila baca topik tu... most of the early replies takda pun yg komplen pasal hal ni, so I assume i should discontinue reading the rest of the replies and start a new topic by quoting gabanzack's post. I hope you are okay with this, :2cool:

Originally posted by GAIA at 2004-1-29 11:46 AM:

Yang celik tetap celik, yang rabun terus rabun
Sabtu 24 Januari 2004
Cerekarama, TV3

Ulasan TeleFilem Rabun Oleh :  Sultan Muzaffar (http://sultanmuzaffar.blogspot.com/)

Ini kali pertama saya menonton tayangan Rabun setelah menunggu sekian lama ia ditayangkan di saluran televisyen. Beberapa kali tertangguh angkara keputusan yang tidak menentu. Saya terlepas menyaksikan tayangannya di Dewan Bahasa dan Pustaka satu ketika dahulu dan terus mengharapkan ia cepat-cepat ditayangkan di televisyen.

Tatkala TV3 menayangkan teaser tentang Rabun, saya sudah mengagak Rabun yang saya tunggu-tunggu akan muncul di TV3 Sabtu ini. Lama saya menunggu.

Tema kasih sayang sering menjadi topik utama garapan oleh Yasmin Ahmad yang sememangnya sudah sinonim dengan iklan-iklan Petronas. Siapa boleh melupakan iklan ?Kenapa saya suka rumah saya ?? dan "An Indian and His Father during Independence Day" serta ?Janda Tujuh Beranak? yang ke udara sewaktu musim perayaan kebangsaan. (Janda Tujuh Beranak adalah hasil kerja Hafiz Ibrahim di Leo Burnett)

Rabun berkisar tentang hidup Pak Atan dan Mak Inom. Mata yang hanya menilai orang kampung baik-baik belaka dan orang bandar jahat-jahat belaka. Itu rabun pada permulaannya. Konflik hidup dan pemasalahan hidup di kampung secara tidak langsung memberi kesedaran kepada Pak Atan dan Mak Inom akan realiti sebenarnya. Mereka akhirnya telah dicelikkan. Satu keluarga di kampung, sebuah keluarga bahagia, sebuah keluarga sengsara. Sering ditimpa masalah.

Bermula dengan montaj pembukaannya sahaja saya sudah terpegun melihatkan grafik yang bermakna. Kabur yang dijelaskan dengan terang setiap pekerja di belakang tabir kerja seni ini.

Propaganda Melayu sering menjadi usul utama dalam kerja-kerja seni Yasmin Ahmad. Melayu yang terus rabun memandang kebaikan orang lain tetapi celik apabila memandang keburukan orang lain.

Lakonan M. Rajoli dan Kartina Aziz amat natural dan wujud chemistry antara mereka berdua. Dialog-dialog sinis serta kedengaran agak kasar menguatkan lakonan mereka berdua. Ketawa mereka serta gurau senda mereka mampu membuat kita terfikir wujud lagikah pasangan sedemikian di muka bumi ini lagi. Pelakon Ho Yuhang yang melakonkan watak Elvis memberikan unsur komedi pada lakonannya. Dialognya lurus dan penuh bermakna.

Fotografi filem ini amat mudah. Banyak adegan-adegan simbolik yang cukup meyakinkan. Selain memerlukan otak gred A untuk mencernakan maklumat-maklumat tergantung dalam banyak adegan. Penonton-penonton filem yang sudah terbiasa menonton arahan Prof Madya A Razak Mohaideen dan Datuk Yusof Haslam dinasihatkan agar tidak menonton filem ini.

Antara adegan yang menjentik minda tentulah adegan seperti sebuah keluarga bahagia yang sambil bemesra melihat bulan penuh, sambil adegan yang satu lagi Yem dari sebuah keluarga yang sering dirundung malang sedang sibuk mengasah parang.

Penggunaan konsep iklan video di dalam seni fotografi filem ini amat menarik. Jurugambar banyak menggunakan still shot dengan dialog. Penonton sekali lagi perlu menafsirkan ekspresi serta lontaran dialog pelakon tanpa melihat mimik wajah mereka. Jelas konsep iklan dalam filem ini berjaya disampaikan dengan baik.

Suntingannya kemas. Penonton perlu melengkapkan sendiri cerita-cerita kosong tanpa suara antara adegan-adegan. Penonton perlu menafsirkan sendiri apa yang dilakukan oleh Mak Inom kepada Yem sehingga Yem jatuh terlentang. Bagaimana hon kereta Mak Inom mampu membuatkan sebuah kereta Porche bergerak ke tepi memberi laluan kepadanya. Adegan kereta BMW Yasin dan Orchid yang berhenti di tengah-tengah jalan tetapi kereta yang datang dari arah hadapan mengelak dan berlalu di tepi. Pelik bukan ?

Saya agak kecewa apabila beberapa degan dipotong. Adegan-adegan kuat yang mengukuhkan filem ini dipotong lalu membuatkan penonton gagal memahami maksud-maksud tersirat yang ingin disampaikan. Adegan mandi bersama antara Pak Atan dan Mak Inom di tepi perigi merupakan adegan paling sensual dalam mana-mana filem Melayu. Begitu juga dengan adegan Cik Nor yang baring memeluk bantal kegersangan kerana dahagakan kasih sayang turut dipotong. Dua adegan ini merupakan penguat filem ini.

Filem ini ditamatkan dengan adegan berkumpulnya mereka satu-satu bermain kodi. Mak Inom sebagai juara tetap handal bermain kodi walaupun dengan matanya ditutup. Bukankah lebih baik, sekiranya manusia dapat hidup tanpa sengketa, tanpa perbezaan warna kulit, bangsa, taraf hidup dan agama ?

Saya kagum dengan hasil kerja Yasmin Ahmad. Insan-insan sebeginilah yang harus FINAS dan kerajaan Malaysia biaya untuk menjejakkan kaki di pentas antarabangsa. Harap FINAS tidak terus rabun untuk menilai kerja seni kelas A ini.

Rating: 4/5 bintang

oh ya... kakak aku plak cakap kalau tak silap cerita ni asalnya nak dijadikan filem tapi tak cukup budget., so jadi telefilem je. And so jugak, sebab tulah cameraman dia pun malas!! hahahahah... logik tak??

seek1u This user has been deleted
aku nak komen bebanyak pun tak guna...setiap kali therad ni pun, musti ownag pelik..ngan plot , skri dan jalan citer ni...

ada 2-3 orang je yg kata citer ni BEST sangat...

bio jelah doang2 ni gi tgk wayang kalau pengarah ni buat pilem yg sama konsep

ngan drama rabun di masa akan datang..

[ Last edited by GAIA on 1-2-2004 at 10:09 PM ]

seek1u This user has been deleted
kakkakakak..siap ada sesi jawab dan soalan..cam Q n A la..

apa ke citer.sampai owang tak paham..kena tanya owang lain..punya byk citer

bagus cam kat hollywood pun..owang leh paham masa tgh tgk pilem atau drama

tu...camane nak cakap rabun bagus..:bg:

File dari hollywood tak semua boleh dikategorikan sbg cerita art

blurry...

Everything's so blurry
and everyone's so fake
and everybody's empty
and everything is so messed up
pre-occupied without you
I cannot live at all
My whole world surrounds you