CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 12937|Reply: 60

adab penyewa dan tuan rumah...

adik sedara aku ada satu persoalan...

dia ada menyewa rumah...  kat rumah sewa dia (dalam compound rumah, dan berpagar) ada pokok kelapa...  setiap kali wakil tuan rumah datang mintak sewa, dia akan selamba amek buah kelapa tu...  kengkadang tuan rumah tu sendrik datang kutip sewa rumah then amek kelapa tu...  diorang selamba kait tanpa mintak izin...

persoalannya skang, boleh ke diorang buat camtu?  bukan ke dah dikira kena mintak izin sebab dah sewakan rumah...  ke  rumah je diorang takleh buat apa2 tapi buah2 tu selamba diorang boleh amek?

pesoalannya sekarang, pokok kelapa tu siapa yg tanam?

bellaa replied at 7-3-2015 01:09 PM
pesoalannya sekarang, pokok kelapa tu siapa yg tanam?

tuan rumah tanam...  tanam kat tepi rumah, tapi masih dalam pagar la...  bukan luar pagar...

aku macam rasa tuan rumah kena mintak izin sebab kita dah menyewa...  tapi takut gak kalo pendapat aku salah...

aku rasa tak salah dia tuai hasil tanaman dia..kalo dia tak amek, adik sedara kau guna ke kelapa tu?

dia nak masuk dalam pagar kena minta izin & bgtau nk ambik buah tu sbg respect. Tp penyewa x de hak nk halang tuan rmh ambik buah. Instead penyewa yg kena minta kebenaran tuan rumah klo nak ambik buah tu

kalo penyewa tade hal tuan umah amik buah kelapa tu apa nak kisah?

ni masalah kecik je kawan.

kalo penyewa tu nak buah kelapa tu, kait la siap2 b4 tuan umah tu kait. apa da....

Follow Us
missDollie replied at 7-3-2015 01:52 PM
aku rasa tak salah dia tuai hasil tanaman dia..kalo dia tak amek, adik sedara kau guna ke kelapa tu?

amek... dia memang minat air kelapa... dia tanya pendapat aku tapi aku takut kang aku salah bagi pendapat lak... aku cuma cakap kat dia, lenkali bagitau tuan rumah suruh wakil tu basahkan mulut mintak izin... kalo tuan rumah tu memang takleh nak kata apa la sebab dia tanam...

dia lebih pada nak tau salah ke kalk dia ada perasaan marah...

azahan replied at 7-3-2015 02:05 PM
dia nak masuk dalam pagar kena minta izin & bgtau nk ambik buah tu sbg respect. Tp penyewa x de hak  ...

ok... so clear la skang... aku akan sampaikan kat adek sedara aku... tq tq tq...

Edited by eyansss at 7-3-2015 03:10 PM
otai_g replied at 7-3-2015 02:40 PM
kalo penyewa tade hal tuan umah amik buah kelapa tu apa nak kisah?

ni masalah kecik je kawan.

lahai... salah ke bertanya... menda ni pada ko memang la kecik... tapi adik sedara aku tanak la adab2 penyewa n tuan rumah tak dipenuhi... nak plak yang banyak kali mengait tu wakil... bukan tuan rumah... kalo btol diorang boleh kait tanpa izin  then adik sedara aku akan buat bodo je la pasni...

pastu bak kata @azahan yang penyewa yang kena mintak izin, so pasni dia akan mintak izin ngan tuan rumah...

eyansss replied at 7-3-2015 07:05 AM
amek... dia memang minat air kelapa... dia tanya pendapat aku tapi aku takut kang aku salah bagi p ...

fuhh..air kelapa muda sedap oi tambah yang baru kupas...minum gitu je kan dari kelapa..kawan aku ada sewa rumah taman, tuan rumah tanam pokok mangga..memang tuan rumah pesan dah siap2 nak makan buah mangga tu amek je la..tapi kawan aku tak suka makan buah sangat..so kadang2 tuan rumah amek la..last2 kena tebang sebab menyemakan pulak kawasan..gitu la kisah nye..

perkara yg perlu difahami/ambilkira ialah apakah persetujuan/syarat2 antara tuan rumah & penyewa semasa tuan rumah bersetuju menyewakan rumah kepada penyewa & penyewa bersetuju menyewa rumah berkenaan dengan kadar sewa yg dipersetujui kedua pihak. Apa yg jelas rumah & kawasan sekitar rumah (didalam kawasan berpagar) adalah hakmilik (harta) tuan rumah, penyewa hanya diberi hak untuk tinggal dirumah tuan rumah dengan kadar sewa tertentu & dalam tempoh masa tertentu (ie. penyewa perlu bayar sewa setiap bulan untuk hak tinggal dirumah tersebut bagi tempoh bulan berkenaan, jika tak bayar sewa bulan tersebut tiada lagi hak tinggal disitu).

Persoalannya bolehkah penyewa mengambil hasil/menggunakan lain2 kemudahan didalam kawasan berpagar hakmilik tuan rumah (eg. pokok buah-buahan, kelapa, kolam ikan, reban ayam, etc., jika ada)? Ini kena rujuk balik kepada persetujuan antara tuan rumah & penyewa (ie. syarat2 sewaan rumah tersebut). Jika memang telah disetujui/dibenarkan oleh tuan rumah dari awal (secara bertulis atau lisan) maka tiada masaalah/isu untuk penyewa menggunakan apa2 kemudahan/mengambil apa2 hasil dalam kawasan rumah berkenaan.  Jika tidak, maka penyewa jelas tiada hak keatas perkara tersebut kecuali mendiami rumah yg disewakan oleh tuan rumah.

Kalau perkara tersebut tidak pernah dibincangkan/dibangkitan semasa perbincangan penyewaan rumah antara tuan rumah dgn penyewa, maka lojiknya penyewa juga tiada hak keatas perkara tersebut dan perlu meminta izin tuan rumah untuk mengambil hasil/menggunakan kemudahan berkenaan (sbb semua tu hakmilik/harta tuan rumah) kecuali hak mendiami rumah yg disewakan tertakluk kepada kadar & bayaran sewa yg dilunaskan oleh penyewa (ie. memang itu pun tujuan/niat asal antara penyewa & tuan rumah, kalaulah termasuk semua hasil/kemudahan yg ada dalam kawasan tersebut, eg. kebun buahan/kelapa @ kolam ikan belakang rumah, tentulah kadar sewanya berbeza dari yg dibayar sekarang & pastinya tuan rumah/penyewa memaklumkan/menyebutnya semasa perbincangan penyewaan rumah berkenaan). Tak kan tuan rumah nak bagi free jer kutip hasil, sudahnya penyewa jual hasil buat bayar sewa, dapat duduk rumah free hehehe..... Bagaimanapun, itu pandangan/pendapat aku jer berasaskan lojik akal & commonsense. Bagi mengelakan keraguan, elok minta izin/rujuk semula tuan rumah berkaitan perkara tersebut, jangan main bedal jer... nanti tak pepasal kena halau oleh tuan rumah hehehe....

missDollie replied at 7-3-2015 03:18 PM
fuhh..air kelapa muda sedap oi tambah yang baru kupas...minum gitu je kan dari kelapa..kawan aku a ...

alahai... sayangnya ditebang... sedap tu kalo makan yang btol2 masak... letak dalam leti ais dulu baru makan... nyum nyum nyum... kalo yang muda, makan ngan cicah sambal kicap letak gula sket... menitik2 airliur...

sulan01 replied at 7-3-2015 04:47 PM
perkara yg perlu difahami/ambilkira ialah apakah persetujuan/syarat2 antara tuan rumah & penyewa sem ...

btol gak cakap ko... tengok balik akad... nak kena refer balik akad...

tq tq tq dengan penjelasan ko... lengkap...

Skarang ini bagaimana persetujuan ketika sewa rumah? Kalau termasuk skali pokok kelapa, then tuan rumah perlu minta izin. Kalau tak termasuk so adik sedara kamu yang perlu minta izin utk ambil.

Edited by faraway1 at 7-3-2015 10:22 AM

tenguk camana perjanjian sewa..
macam kami sewakan apartment aje tetapi ada right access ke tanah around blok apartment tu.
so maknanya still boleh bercucuk tanam sebab kami dah kasi  right
tetapi bukan bermakna ada kuasa 100% atas tanah tu.

so kalau my husband nak tebang pokok ke, dia tebang aje,
tapi kalau nak minta sewa ke, dia tepon, kalau nak masuk apartment penyewa
nak repair pun dia tepon minta izin, kalau tak da orang,
dia tak masuk sebab apartment tu memang hak penyewa,
bukan kami walaupun blok apartment tu semua belakang rumah kami aje...

so kediaman hak penyewa,
luar kediaman hak tuan rumah.

Edited by eyansss at 7-3-2015 11:56 PM
addamnor replied at 7-3-2015 10:58 PM
Skarang ini bagaimana persetujuan ketika sewa rumah? Kalau termasuk skali pokok kelapa, then tuan ru ...

dah contact adik sedara tadi... dia kata takde perjanjian verbal or bertulis tentang tanah kat luar... so, aku dah nasihatkan dia untuk mintak izin dengan tuan tanah... pastu dia cakap, dia bukanlah kedekut tanak share sebab dia tau tu bukan kelapa dia... cuma sedikit terkilan bilamana wakil tuan tanah selamba je mengait kelapa tu tanpa cakap apa2... at least basahkan la mulut bagitau nak mengait...
btw, tq yea atas nasihat ni

faraway1 replied at 7-3-2015 11:19 PM
tenguk camana perjanjian sewa..
macam kami sewakan apartment aje tetapi ada right access ke tanah a ...

adik sedara dah kompemkan takde perjanjian lisan atau bertulis... nanti dia kompemkan balik ngan owner...

tq ye for ur advise...

eyansss replied at 7-3-2015 11:55 PM
dah contact adik sedara tadi... dia kata takde perjanjian verbal or bertulis tentang tanah kat lua ...

pelik pula hal ni.. bg aku adik sedara awak mmg takde hak atas pokok kelapa tu, jadi dia kena minta izin. wakil yg amik sewa pulak, dia kena minta izin dgn tuan rumah juga. aku cadang kan adik sdara bgtahu pada tuan rumah yg wakil sewa kait buah kelapa dia. supaya kalau2 dia nampak buah kelapa tu asik kurang je, dia tak salah faham ingat adik sdara awak yg duk mentekedarah kelapa tu.

duri_durians replied at 8-3-2015 12:15 AM
pelik pula hal ni.. bg aku adik sedara awak mmg takde hak atas pokok kelapa tu, jadi dia kena mint ...

tu la... sebab tu aku tanya kat sini... sebab aku tak penah lagi menyewa rumah yang ada pokok ni.... hahahaa... kang salah advise plak...

dah pesan, jangan tego wakil tu... takut kang jadik salahfaham... tapi suruh dia mintak izin amek buah kelapa tu pastu pada masa yang sama bagitau tuan rumah yang wakil selalu amek... tapi mintak dia tanya dengan bahasa tersirat... takut kang wakil tu dah mintak dengan tuan rumah...

suruh dia tanya : selain saya, wakil tu pun boleh amek jugak kan pakcik... bukan apa, saya takut la nak halang selama ni... takut dia dah mintak ngan pakcik...

lebih kurang la gitu...

sebagai tuan rumah, me happy kalau penyewa minta izin
kalau nak petik ke tanam ke apa...

kalau tidak, im not so happy camper, kata orang tua..