CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: eyansss

adab penyewa dan tuan rumah...

faraway1 replied at 8-3-2015 12:49 AM
sebagai tuan rumah, me happy kalau penyewa minta izin
kalau nak petik ke tanam ke apa...

betul jugak...  sebab kita menyewa, bukan membeli (bak kata forumer kat atas ni)...  sebagaimana adik sedara nak wakil tuan rumah mintak izin basahkan mulut, dia pun patutnya buat cenggitu gak kat tuan rumah...

sebaek tanya korang semua...  sebab aku tak penah menyewa rumah yang ada pokok buah...  hehehe...

eyansss replied at 8-3-2015 01:34 AM
betul jugak...  sebab kita menyewa, bukan membeli (bak kata forumer kat atas ni)...  sebagaimana a ...

Kalau ikut pengalaman saya yang sewa rumah laman luas ini, pemilik siap cakap awal2 apa yang penting eg apa yang penyewa boleh buat terhadap rumah dan laman rumah. Kalau dia tak cakap saya akan gigeh telefon tanya/ beritahu, contoh saya nak tanam bunga d laman, saya ikut adab bertanya dahulu ok ke tak jika saya tanam. Biasa tuan rumah saya bila mereka nak datang ambil sesuatu mereka kasi tahu dulu, mungkin mereka tahu tak manis nak main masuk pagar rumah without informing tenant. Iya lah, tenant pun ada privacy mereka sendiri.

Dlm isu kait buah ini, saya kira sedara kamu itu patut ignore shj, bukan dia yang tanam pokok tersebut. Karang banyak bunyi nanti org kata penyewa berkehendak barang orang itu ini.

addamnor replied at 8-3-2015 10:00 AM
Kalau ikut pengalaman saya yang sewa rumah laman luas ini, pemilik siap cakap awal2 apa yang penti ...

ikutkan hati nak je cakap ngan dia, pegi je la beli air kelapa kat luar... nak2 plak sana kelapa murah2... tak macam kl ni ha... tapi kang macam tanak dengar keluh kesah dia plak... hehehee... and at the same time aku jadi tertanya2 gak la pasal tu... mana tau nanti aku tergerak hati nak sewakan rumah kat kampung tu, tau la aku pasal adab2 ni semua...
tq yea atas advise...

zaman sekarang rumah tiada tanah, kalau ada sebatang pokok betik atau sebatang dua pokok tebu menggelupur 10 rumah terliur

eyansss replied at 8-3-2015 12:19 AM
tu la... sebab tu aku tanya kat sini... sebab aku tak penah lagi menyewa rumah yang ada pokok ni.. ...

rsanya elok spt tt saran kan tu..
call tuan rumah dlu..bgtau tanya betul ka hantarkan wakil datang untuk ambik kelapa tu..
bg saya sepatutnya la penyewa minta izin dlu jika nak ambil mana2 hasil tanah dari tempat yang disewa tu..
bukan setiap kali tp contohnya jika bila2 teringin...
dan tuan tanah pun patut call penyewa dulu jika mau ke rumah yg disewakan tu..lebih2 lagi yang berpagar..

tp jika berpagar tak boleh ka kunci terus pagar tu??

Bg aku penyewa & tn rumah kena ada tolak ansur...
mcm aku dulu menyewa, tuan rumah mmg suh jaga rumah & kalo nk menanam etc pun tak kisah...
duit sewa plak bank in ikut date... so dia mmg tak jenguk rumah sampai ku yg duk telepon dia suh mai tgk rumah..

Follow Us
sulan01 replied at 7-3-2015 04:47 PM
perkara yg perlu difahami/ambilkira ialah apakah persetujuan/syarat2 antara tuan rumah & penyewa sem ...

penjelasan yang lengkap..
bagus2..

selalunya kalau sewa2 ni apa2 hal memang kena rujuk balik kepada tuan rumah
sebab hak sepenuhnya hak dia, kita ni selaku penyewa je.
kira tumpang duduk dengan bayaran..
sebab tu la perjanjian sewa sangat penting incase jadi apa2 boleh rujuk balik..

kazen tt kisahkan wakil/owner amik buah kelapa tu ke atau sebab masuk kawasan umah tak mintak izin??

jiran sepelaung aku, die sewa umah kt situ, mmg byk lah pokok2 buah tuan umah tanam
sekali datang je die menyewa kt situ abes ditebangnye pokok2 buah tu
udahlah tu, buah kelapa belakang rumah yg banyak2 tu dijualkan pulak kt orang
itu semua tanpa mintak izin tuan umah
kami pulak yg panas hati tgok, yelah nk tanam pokok2 tu semua bukannye setahun dua

edoraixora replied at 9-3-2015 10:25 AM
kazen tt kisahkan wakil/owner amik buah kelapa tu ke atau sebab masuk kawasan umah tak mintak izin?? ...

dia kata lebih pada sakit hati sebab wakil selamba badak mengait tak mintak izin...  cuma aku tak tanya lak, dia mengait lepas amek duit ke bila2 masa masuk n mengait...  tu memang aku tak sure...

jiran ko potong abeh???  sayangnya....   sangat sayang...  memang betul, pokok buah amek masa yang lama kot nak besar n kasik hasil...  pastu tang jual kelapa tu memang tak patut...  kalo dia pakai sendrik tu rasanya boleh terima lagi tu...

tiputipujah replied at 9-3-2015 09:03 AM
rsanya elok spt tt saran kan tu..
call tuan rumah dlu..bgtau tanya betul ka hantarkan wakil datan ...

heheheh...  aku tak pasti lak wakil tu amek masa main masuk je atau setiap kali kutip sewa masa tu baru mengait...  tapi akan sarankan dia untuk sentiasa kunci pintu tu and kalo wakil datang, pass duit depan pagar je...  hehehehe...

ni lupa nak tanya dia apa update...  dah call tuan rumah ke belum...

ninja boy replied at 8-3-2015 05:42 PM
zaman sekarang rumah tiada tanah, kalau ada sebatang pokok betik atau sebatang dua pokok tebu mengge ...

hahahaha...  nak plak masa betik dah meranum masaknya...  mesti sedap kalo masuk peti ais pastu makan bila dah sejuk...

Innrukia replied at 9-3-2015 09:17 AM
Bg aku penyewa & tn rumah kena ada tolak ansur...
mcm aku dulu menyewa, tuan rumah mmg suh jaga rum ...

bagusnya ko siap ingatkan tuan rumah suruh jenguk rumah...  dulu masa aku menyewa, tuan rumah pun tak jenguk rumah...  aku jumpa masa nak tengok rumah, pastu masa nak masuk rumah, pastu masa nak pulang kunci...  hehehehe...  tapi dia rajin la tanya keadaan aku n rumah...  sebulan or dua bulan sekali...

hanie_z replied at 9-3-2015 09:48 AM
selalunya kalau sewa2 ni apa2 hal memang kena rujuk balik kepada tuan rumah
sebab hak sepenuhnya h ...

tu la...  aku dah mintak adik sedara aku call tuan rumah...  clarify betul2...  biar takde rasa salahfaham or nak elak perkara berbangkit...

masa aku dok umah sewa dulu, tuan umah aku tinggal je brg2 dia dlm umah... pdhal aku sewa 1 umah kot... bukannya sewa bilik... kalo tinggal perabot utk penyewa guna tu ok la.. tapi ni dia tinggal kabinet kasut penuh dgn kasut dia... bantal busuk anak2 dia...  plus berkotak2 barang dia anak beranak dalam umah tu.. aku suruh husband call tuan umah utk amik brg2 dia tapi sampai penyudah x amik gak.. aku bgtau husband aku, jgn marah kalo ada brg dia yg rosak waktu aku angkat susun barang2 tuan umah tu.. dah la letak merata2... 1 hal plak aku ngutip susun brg2 dia

makkenits replied at 9-3-2015 01:29 PM
masa aku dok umah sewa dulu, tuan umah aku tinggal je brg2 dia dlm umah... pdhal aku sewa 1 umah kot ...

adeh...  sengsaranya dapat tuan rumah cenggini...  maybe dia nak jadikkan rumah tu tempat letak barang2 dia tapi pada masa yang sama nak buat duit plus penjaga rumah...

abeh tu, sampai skang la barang2 tu masih kat sana? mesti rimas kan...

dulu2 aku menyewa jumpa tuan umah masa nak tgk umah skali, pastu jumpa masa nak kasi kunci nak kuar dari umah....total 2 kali jer jumpa.....

midori888 replied at 9-3-2015 01:54 PM
dulu2 aku menyewa jumpa tuan umah masa nak tgk umah skali, pastu jumpa masa nak kasi kunci nak kuar  ...

selesa kan bila tuan rumah percayakan kita...  takde la rasa macam tersekat2 pergerakan...

Just nak share pengalaman aku menyewa  

Tuan Rumah aku dulu lg best,aku balik keje,tgk die dh tertongok ank beranak kat hall umah yg die sewakan kat aku..sekali sekala xpe, ni ari2... alasan die tunggu ank balik sekolah,sbb ade sorang penyewa die ni keje amek anta ank die balik skola,die mls nk drive amek ank...

bile aku terus naik atas ,masuk bilik mula die kate aku ngan roomate aku sombong...wehh aku penat balik keje la lg nk layan ko ngan ank ko ari2 plak tu..rase xselasa n bebas.last2 xsmpai 2bln aku sewa terus cari umah lain..

mia_5510 replied at 9-3-2015 05:35 PM
Just nak share pengalaman aku menyewa  

Tuan Rumah aku dulu lg best,aku balik keje,tgk die dh ter ...

jap2...  maknanya dia sewakan satu rumah tapi dia masih bertenggek?  begitu ke? hahaha...  biar betik...