CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Zep

Nak beli kereta, buat personal loan. Ok ker?

Gigih gaji rm2.5k nak buat loan keliling pinggang. Buat satu2 ikut kemampuan. Tak cerdik namanya nak pulun sekaligus.

BigPanther replied at 24-7-2015 11:53 PM
interest lah
n aku x rasa personal loann boleh buat flexi

sbb tu tak tau TT ni jumpa monthly lagi murah ke utk personal loan+umah vs umah+kete
aku nampak tt ni gali lubang, tutup lubang

Pelindung replied at 25-7-2015 12:29 AM
setau aku..

1)personal loan ni x boleh pergi banyak.. ikut gaji. contoh rumah rm200k. personal  ...

mekasih info

tt ... msrosse setuju dgn idea briliant ngko nih ... pekata beli kete msrosse jerr ... serius kita mmg nk carik buyer ... kete nasional, tahun 2010, condition tip top (family car only), rm30k sajok .. pm for more details ...

kalau dah tau tak ada savings, tak payah la berkereta dulu..
beli motor.. dekat je kan rumah dengan tempat kerja..
kereta tu beli bila dah cukup savings..
jangan kira nak bayar loan kereta je..
kira sekali mentenen, roadtax, insurance + emergency..
kalu awak mampu put aside sebulan 2 3 ratus untuk savings kereta, then awak mampu nak berkereta..
kalau tak ada savings tu, lupakan saja..
baik awak fokus untuk beli rumah dulu..

Aku dah nak masuk tahun ke-3 bekerja kat jabatan kerajaan. Gaji bersih bulanan kecik je. 1.8k. Serius aku takut sangat nak buat loan semua ni. Nasib baik takde edu loan bagai. Aku takut hutang keliling pinggang, dah nampak implikasi semua tu dari ibubapa aku. Tapi aku nak jugak beli rumah, kereta belakang citer. Tapi aku takut nak mulakan hidup berhutang ni. Saudara-mara yang asyik tanya pasal rumah atau kereta ni aku tutup telinga je buat-buat pekak.

Follow Us
Personal loan yang boleh diluluskan adalah berdasarkan gaji bulanan, ngan gaji nyer 2.9k xdenyer bank nak bagi ko 40-50k.

Lagi satu, personal loan interest sgt tinggi, purata 5-12%, kereta <4% leh dapat.

Rumah 200k mana kat KL bang oi? Rumah subsale/flat leh la dapat.

Beli je Saga SV amik loan, bayaran bulanan pun murah lagi drpd personal loan.

nak beli low cost flat pun ada syarat.. biasanya income isi rumah kena bawah rm2.5k n ada family.. xde keutamaan utk org bujang.. esp yg tinggal sorg2 (no parents / siblings)... low medium cost di area kl maybe free drpd syarat ni.. tp persoalannya ada ke???

Tq ye semua atas reply. nasib baik aku tak terjerat lagi dengan personal loan. buat masa ni memang aku menyimpan 1k per month. kalau ada komitmen dengan segala hutang nanti mmg tak dapat nak menyimpan sebanyak tu.

Untuk makluman jugak, sebenarnya aku target nak beli kereta 2nd persona, tapi memandangkan skrg ni aku pakai saga blm (ihsan family), dan dalam masa yang sama aku kena beli kereta sendiri jugak. bukan taknak beli saga lagi, tapi dah ralat sangat dengan problem saga tu, enjin tiptop cuma masalah tayar bunyi2 yang sampai kesudah tak settle lagi buatkan aku taknak pakai saga lagi. harap2 persona takde la masalah ni. Ikutkan hati aku mmg nak beli kereta baru. aku prefer sedan (dah biasa pakai), compact car macam axia, iriz semua tu dah out of the list walaupun axia murah. tinggal persona sv jela kalau yang baru tu. tapi dah terlebih bajet sbb dlm 48k.

Pasal nak beli rumah tu kena tangguhkan dulu hajat. baik kumpul deposit dulu. kalau terkocoh2 kang melingkup nak bayar loan.

salam...ada bbrape tips nak share ttg beli kereta 2nd...

1. cukupkan ilmu ttg ilmu ttg kereta (enjin dll). coz nnti bl rosak dah tau mana yang rosak n kosnya..(x dtipu oleh bengkel). xde masalah kalu nak pakai..kene pandai jaga n maintain..maka x byk la kosnya untuk repair.

2. biasanya interest local car mmg tggi kalu 2nd..4.++%..(try tgk mana yg rendah..)..compare ng personal loan..

3. better beli cash..(simpan la skt2..)..pakai keta yang harga 15k pun kalu pandai jaga..mmg payah rosak n low maintenance..kalu pelanyak je..ranap poket..

4. jgn mampu beli keta..tp x mampu maintain..beli keta yang sng dpt sparepart..(byk choice if ada brg yang prob..)

Edited by ninja boy at 28-7-2015 07:43 PM

ramai ka manusia naik kereta kamu sampai beli persona. ai kurang percaya dgn kereta keluaran proton kecuali saga baru. hang kaji balik kereta2 pilihan jimat minyak, mentenen murah, insuran road tax murah, kereta baru yg x perlu risau kerosakkan. makin murah  dan jimat kereta makin cepat hang dapat kumpul duit beli rumah. kita semua beli kereta bukan sekali seumur hidup, setelah tempoh 10-15 tahun kita akan beli lagi kereta, mungkin 1st car kereta murah umur 20an, 2nd car kereta kelurga ketika umur 30an, 3rd car kereta idaman ketika usia 40an. hang ada hutang lain dak spt ptptn. ai dulu beli kereta baru yg murah ja tapi deposit tinggi sikit sbb nak kecilkan nilai loan, elok ja pi kerja hari2 outstation kerja sana sini sambil pi jalan2 keliling semenanjung pi thailand pi singapore semua, aman2 aja kereta itu sampai sekarang, jimat mmg jimat, 2-3 tahun slps beli kereta ai  beli rumah. loan pend mara pun ngam2 dah setel sblm beli rumah. masa buat loan rumah diorg tgk loan kereta setakat baki 10k loan kereta depa x heran lantas terus lulus loan rumah. kalau area kl gaji kamu x sepadan dgn kos rumah yg mahal elokla cari rumah kos rendah kos sederhana asal dekat tempat kerja, bilik2 boleh disewakan selagi kamu bujang.

personal loan pon skrg ni maximum 10 tahun jer.. dah x ada mcm dulu smpai 20 tahun...
rumah plak.. kalau nak apartment dlm 200K.. kalau TT anak selangor leh apply rumah selangor ku ke x silap...
tengok ari tu ramai gak org bujang dapat beli..
pastu da pakai proton rasa cam problem.. cari la kereta lain... sebab problem nya sama jer.. aku ni da x larat kuar duit merepair.. aircond, fius, clutch je da 2x .. skrg kerusi lak patah...

TT dah ade kereta ke?
kalau ada,lupakan dulu kereta baru.
better simpan duit tu dulu..kumpul2...utk deposit rumah yg murah2  investment (kompem ade penyewa)..
nanti confirm le umah tu naik or based on sewaan org tu, income kita menaik
kesilapan selalu kita buat benda pertama bila dah keje nak beli kereta..padahal kereta ni liabilti je pun

Personal loan ni sebolehnya tak payah ambik sbb interest tinggi sebab high risk. kalau boleh kumpul duit lg bagus...

Edited by fisherman at 30-7-2015 09:51 AM

bro..ko beli kete pakai personal loan interest tinggi beb. ko pergi ke used car yg ada credit, maybe dpt better rate. pastu rumah tuh d/p payment pakai kwsp. ko check duit account 2 kwsp ko tuh ada tak 30k? itu dah cover 15% sebab ko boleh keluarkan semua nanti. kalau rumah baru ko leh dpt discount bumi 7% sometimes pemaju bagi 10% so tak yah keluar kan kwsp, s&p free biasa je. kalau beli yg org dah duduk, nanti ko nego ngan tuan rumah sampai leh cover d/p & lawyer fee tu.

bli axia baru.. e spect .. rm25k..full loan monthly hanya rm290 utk 9 thn utk full loan..  kalau auto plg murah dlm 34k.. buat full loan boleh ajer.. mybank pon leh buat .. bank rakyat pon boleh .. interest dlm 3.1%
rumah plak.. bab dpayment ni leh kawtim dgn developer or owner supaya absorb dlm loan.. cuma kalau umah baru kdg2 ada promosi free fees itu ini.. kalau subsale ikut owner..tp apa2 pon guna bicara / negotiation utk win2 situation.. cuma still kn ready cash utk lawyer or what's ever fees la..

jgn buat perosnal loan.. rugi..interest tinggi..

Zep replied at 27-7-2015 08:34 PM
Tq ye semua atas reply. nasib baik aku tak terjerat lagi dengan personal loan. buat masa ni memang a ...

jgn beli persona...persona makan minyak kuat !!!! aku dah rasa...

easy rhb tu elakkan interest tinggi nak mampoih, ah long besar tapi berlesen

Edited by addamnor at 1-8-2015 05:20 PM
Zep replied at 27-7-2015 08:34 PM
Tq ye semua atas reply. nasib baik aku tak terjerat lagi dengan personal loan. buat masa ni memang a ...

jangan la beli kereta persona. aku pakai persona abg aku, sakit gila nak isi minyak. 2 kali ganda oil consumption honda ak. setangki rm 80, bawak ulang alik 18 kilo pegi 18 kilo balik tiga hari jah dah susut setangki. tu belom cekadak rosak itu ini. kesimpulannya Persona sungguh choi and i will never buy Proton car.

kau beli la axia bodoh tuh utk kau berulang. yang spec sendu pon tak pa. beli kereta baru terus. at least bebanan isi minyak tak rasa. maintenance pon affordable.

kereta second ni ikut nasib lah, kalau dapat yang ok, alhamdulillah, kalau dapat yang cabuk sakit jugak kau. makesure kau ada pomen / bengkel kenalan. bawak dia tgk cek kereta befor kau angkot second hand car..

kat KL ada je org nak jual rumah <200k. kena rajin cari sungguh2. bapak sedara aku nak let go rumah sarang burung 3 bilik beliau di Balakong, rm 180K. monthly sewa area tuh rm 800. aku dah kluar symbol $ $ kat biji mata dah.

kalau boleh try simpan duit, jgn ambil loan. tapi kalau 2.5k, ambil loan utk beli rumah, silakan. sbb the longer you wait, the higher the price will be.. tak untung juga tunggu lama lama

fisherman replied at 30-7-2015 09:46 AM
bro..ko beli kete pakai personal loan interest tinggi beb. ko pergi ke used car yg ada credit, maybe ...

nak apply KWSP kena ada bank letter dulu, kena ada agreement lawyer etc etc, means kita kena sign agreement dulu..which is eventually kena ada cash juga actually. i just bought one, kering dah KWSP money. kalau lawyer murah hati, dia kasi je bayar lambat. depends who your lawyer is