CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Thuglife

Tak jaga diri masa berpantang

Hana replied at 2-10-2015 04:20 PM
hahahhaa...betul lah.  
menurut mitos mcm2 penyakit tapi, penyakit yang paling digeruni,k ...

Isteri melucah, suami redho.....is a bonus..........

Thuglife replied at 2-10-2015 02:40 PM
betul tu.. aku sokong.. cmtu la aku dlam pantang.. berpeluh2.. kmmg xbg pakai aircond pun..kipas p ...

Kalo ikut doctor gynae & physiotherapist pun mmg tak kasiiiii langsung turun naik tangga selama 42 hari (6 minggu).... Pastu kena wat senaman kegel 5 set sehari... Kesan ni kita tak perasan, nanti anak no 2.3 baru rasa menyesal bila kencing xleh nak rasa....

Mandi kerap xleh & kurangkan sentuh air sbb nak cepat sihat badan...

Yang paling penting sebenarnya menyusu badan... Kena fully breastfeed... Baru rahim mengecut sempurna

Tea sendiri pun takde nak pantang xbersama suami sampai 100 hari.. Doc ckp by 6 weeks dah recover kat dalam2 tu.... Part makan mmg pantang bebetul ikut sbb nak pulihkan balik as normal.. Dan nak kurus mcm before preggy jugak..

Maintain badan panas sebenarnya penting, utk lancarkan peredaran darah... kalo pasang ekon pun, pasang slow sudah.. stoking kena tebal sampai atas lutut, kat uniqlo ada jual, very comfy, tebal & panjang, tak ketat.. Lepas sapu minyak panas herba, pakai stokin...

Baby xpernah kembung sbb menyusu badan & mmg tea tuam dia setiap pagi... Amek kain lampin 2 helai.. Guna iron utk panaskan kain.. Pastu bila suam2 panas, (lepas siap mandi baby).. Terus tuam seluruh badan dia.... Especially kat kemaluan baby... Hehehehe..

green~tea replied at 3-10-2015 12:10 AM
Tea sendiri pun takde nak pantang xbersama suami sampai 100 hari.. Doc ckp by 6 weeks dah recover ka ...

baby tu, selain tuam kat tut tut dia, tuam kat pusat jugakan,me pesan my friend bawakkan minyak talon er telon
katanya elok sapu kat kaki baby..

me tak kisah sangat pasal me bab pantang ni
sebab me tenguk omputih around me ok aje hidup panjang
sihat walafiat tapi mengenangkan our baby lahir
masa winter sejuk ya amat, so me lebih peka
camana nak buat baby tak kembung camtu....

org berpantang mkn halia dgn ikan bilis grg je ke? sup ikan haruan xde ke? lain2?

baiknya suami dia tlg grgkan ayam...

clarizsa replied at 4-10-2015 12:12 AM
org berpantang mkn halia dgn ikan bilis grg je ke? sup ikan haruan xde ke? lain2?

baiknya suami d ...

Halia & ikan bilis je??? Huhu.. Me pantang moden sket la.. Asalkan sayuran tu bukan jenis "sejuk" dan boleh banyakkan susu, mmg tea makan aje.. Contoh sayur sejuk is kubis, kekacang, bayam..

Biasanya sayur yang tea boleh makan is sawi, lobak putih, ulam2 mcm pegaga etc.. Tea paling suka sawi & lobak putih sbb banyakkan susu..

Kalo ikan, make sure ikan yang jenis x gatal aje.. The best is ikan haruan & salmon sbb cepat pulih luka...

Tea pan fry aje salmon pakai halia, bawang putih, bawang merah, lada hitam & lemon/asam jawa sket.. Takde nak panggang2 pun..

Buah oren mmg wajib sebiji sehari makan (yang tak sejuk peti)... Utk lawas & banyakkan susu & improve immune..

Follow Us
faraway1 replied at 3-10-2015 09:43 PM
baby tu, selain tuam kat tut tut dia, tuam kat pusat jugakan,me pesan my friend bawakkan minyak ta ...

Tea pakai minyak telon mastika bayini.. Pusat tu tuam lepas gugur talipusat, kena menten kering & cuci pakai alcohol swab..

Mmg elok letak minyak kat betis, tapak kaki baby.. Kalo dia sakit2 kaki ke ape sbb rapid membesar, letak minyak tu cam calming kan dia...

clarizsa replied at 4-10-2015 12:12 AM

baiknya suami d ...

Kalo bukan jenis senang alergik bole makan ayam.. Mcm tea, kena include pantang ayam sbb senang gatal2 kalo ayam xbersih or cucuk.. Kalo teringin sgt pun, makan dada ayam yang organic xcucuk...

The key is asalkan kita tak gatal or alergik.. Baru luka or anything cepat sembuh:. Luka luaran mmg kita boleh nampak, tp luka dalaman kita xtau... So, better ikut nasihat doctor, pantang for 6 weeks or 44 days

Kalau baca dalam internet pelbagai2 pantang n petua yg org tua bagai..ikut negeri ikut daerah pon dah lain2...ada yg kata ini boleh..negeri lain kata tak boleh...kalu tengok bangsa2 lain lagilah..rilek2 ja pon...

So pilihlah yg mana sesuai ikut diri sendirilah..akhirnya nanti diri sendiri jugak yg tanggung...xyahlah konfiden sgt kerana pantang tu suami tak cari lain....jantan kalu dah gatal..miang.. bini buat aper pon dah xpeduli..

Macam me dulu ada kata ayam xboleh makanlah..gatallah ... air xleh minum banyaklah...last2 nah sembelit ko...me minum jer air pastu...makan jer buah...me makan jer ayam..
Pada me selain dari makan sekadarnya senaman juga penting utk jaga kesihatan..me nampak org kita ni rajin pantang tapi malas bersenam..pastu bila tua sakit urat salahkan makanan..padahal cubalah aktif2 skit bersenam..sbb org dulu2 rajin pantang n bnyk senaman sbb kerja kuat..bersawah..berkebun..basuh baju pakai tangan..nak kelapa kena kopek sendiri.. nak sayur kena masuk hutan cari...kita ni pegi mana pon mana ada dah jalan kaki jauh2..mana ada naik tangga naik lift memanjang.. so selain jaga makan senamanlah ringan2.. jangan lupa solat sunat.. n mohon doa Allah bagi kesihatan yg baik n mudahkan kita utk beribadat...

Hana replied at 2-10-2015 02:21 PM
masa pantang, digalakkan badan sentiasa panas & berpeluh peluh.
sebab tu, zaman2 dulu2, orang p ...

Zaman dulu sejuk dik hana...
Mana sma ngan zaman skrg ni...

Pada me xperlulah sampi peluh2..
Biarlah selesa sbb dalam pantang tu nak kena rehat....kita tgh tempoh pemulihan..buka ekon pon biarlah seselesa kita...

Pada me tempoh org kita kata berpantang ni  eloklah rehat2 kan diri secukupnya..tdo cukup..lena..suhu badan selesa kita...pada me keywordnya selesa

Edited by mommymonster82 at 4-10-2015 05:39 AM

Lagi 1 me pelik bila u kata pantang u tak boleh mandi hari2...sbb me masa pantang dulu memang mandi.hari2...my mom  rebuskan air daun inai..pastu adalah dain2 lain n rempah2..

Mandi suam2...pagi n petg sblum maghrib..
So nampak tak...banyak pantang larang yg berbeza ikut negeri lain n ikut amalan keluarga..

So just relax... cerita jer pengalaman u kat dia..dia nak ikut atau tak terpulanglah..
Enjoy jer hidup

Edited by green~tea at 5-10-2015 10:51 AM
mommymonster82 replied at 4-10-2015 05:27 AM
Kalau baca dalam internet pelbagai2 pantang n petua yg org tua bagai..ikut negeri ikut daerah pon da ...

Haaa.. Bila u ckp pasal eksesais.. Mmg masa pantang kena eksesais.. Mula2 buat kegel exercise 5 set sehari.. Lepas tu core strengthen bila badan dah start kuat sket....

Pastu abis pantang (lepas 3 bulan).. Boleh start medium impact exercise... Lepas 9 bulan boleh start high impact cardio etc.,,

Maklum le, tea bukan jenis gifted makan setimbun pun tapi dengan menyusu badan aje terus kurus kering.. Huhuhu

green~tea replied at 4-10-2015 09:28 AM
Haaa.. Bila u ckp pasal eksesais.. Mmg masa pantang kena eksesais.. Mula2 buat kegel exercise 5 se ...

Betul u ada org yg Allah anugerahkan badan xcepat naik... mcm my family my mom jenis badan xnaik tau masa ngandung..kurus je..nenek me gtu...onyang pon gtu... mak sedara me pon semua gtu...xyah exercise n jaga makan pon..makan jer apa rasa nak makan... cuma tua2 ni dorg kontrol... tua ni badan cepat naik skit sbb dah tak boleh aktif sgt... tapi still ok...

Tapi blah ayah me..mak sedara kalu preggy jer hidung kembang secawan bak kata dia... hihihihi..
So exercise untuk kekalkan kecergasan...n bakar lemak2...kalu xleh gi gym pusing2 je jalan2 kat kelilling perumahan tu..

green~tea replied at 4-10-2015 12:33 AM
Halia & ikan bilis je??? Huhu.. Me pantang moden sket la.. Asalkan sayuran tu bukan jenis "sejuk"  ...

menu berpantang u sgt best, yummy dan berkhasiat... i like...

mommymonster82 replied at 4-10-2015 01:45 PM
Betul u ada org yg Allah anugerahkan badan xcepat naik... mcm my family my mom jenis badan xnaik t ...

i masa preggy pun exercise... but i do modifications to the moves la... tea suka weight lifting sbb nak maintain badan firm, tak flabby and cepat kecik saiz badan... i do cardio jugak masa preggy.. berjalan atas threadmill.. tp lepas 7 month ke ape tu, tea stop threadmill sbb takut jatuh ke ape.. changed to walking & dancing...

pastu lelama, tea mcm byk do cardio & dancing, pastu tak buat weight sangat even after deliver.. terus flabby. now dah start balik balancing weight, yoga, & cardio... dancing & cardio semata mmg bahaya actually.. nanti sakit lutut kalo tak cukup strength (especially core muscle) & flexibility...

ehh.. udah melalut la pulakkkk... tea suka masuk thread macam ni... nak belajar pasal pantang2 & the dos & donts & why... plan nak bukak bisnes urus ibu berpantang la nanti... di samping gym/studio... my 5 year plan, tp tak salah kalo start belajar from now.. skang ni pun tengah amek cert for instructor...

armin replied at 2-10-2015 05:27 PM
cakap pasal meroyan ni.. aku dah nampak sorang jadi macam ni. ada sorang yg dikenali sebagai belen ...

meroyan mcm mana?
aku punya assumption kalau tak pantang, koman2 demam urat or paling extreme, rahim jatuh ajek.
kalau meroyan ala ala orang gila tu biasanya incik suami beralih perhatian.
itu aku punya assumption aje la.

mommymonster82 replied at 4-10-2015 05:34 AM
Zaman dulu sejuk dik hana...
Mana sma ngan zaman skrg ni...

yelahh kakmommymonster82..

ikut badan masing2. nak pantang boleh. nak pantang extreme boleh. nak pantang lite2 pun boleh.

heheh..x mampu nk reply semua..aku reply skali la ye..

sbnrnya mcm nie.. aku x kata pantang aku betul. tp dari org tua..apa yg aku baca & pengalaman aku ajar dia. Jujurnya aku dulu bkn hari2 mandi.. aku lapkan dgn kain + air panas suam + dauh sireh.. mndi pun smggu skali.. tu pun dgn daun2 herba.. so..rsnya lain berbanding mndi ngn air suam biasa yg biras aku buat tu. aku buat mcm tu bkn juga sbb petua org tua2..  ttp aku pk logik / x logik..tu jer..

mcm nie.. dia berpantang d umah mertua.. tp sebenarnya mak dia sendiri dah bersara. sepanjang dalam pantang dia x dijaga oleh sesiapa..even mak dia sendir dtg ker umah ms kenduri doa selamat.. tu jer.selebihnya dia akn g umah dia ms dia bwk ank dia follow up kt klinik. MIL aku pun keje. cuma ms balek keja jer MIl aku tlg dia. aku risaukan dia.. dia nie dh la jenis slow.. blur.. mmg org kata ikut daging..tp x bleh ke dia ikut nasihat org..sbb dia sendiri yg beria2 nk tauk cara berpantang.

pasal trn naik tngga tu,aku ngn suami risau x pasal2 terbuka jahit tu? x ke menyusahkan diri sendiri? masa mkn. kalo aku g umah MIL kdg2 ternmpak dia plak yg masakkan untk laki dia mkn. entah.. kalo korng x setuju itu terpulang.. bg aku time berpantang mskdnya ms untuk recovery.. tu jer.. lps 44 hari tu,nk apa pun x kisah.. cuma jgn komplen itu ini sudah. buat org sakit hati jer nanti..  berjalan bukan setakat ms berpandang,lps bersalin pun dh kene berjalan.. tp tiap2 hari.. pg bgn tdo,bwk anak trn..tgh ari bwk naik atas tdokan anak..ptg bgn tdo,bawk trn lagi..mlm nanti nk tdo naik tngga lg.. padahal kat bawak tu ada jer bilik kosong.

aku mmg cerewet.. tp aku x kata aku betul. cuma yg aku x sutuju, cara dia fikir ttg berpantang.. sdgkan kita tau lps bersalin kita kene byk rehat.. tu jer..

betul la tu, adik ipar pun sama... xmau berpantang betul2.... kita yg dah anak tiga ni pun dia xmau dengar nasihat...mak mertua pesan macam2, masuk telinga kanan keluar telinga kiri je....
malam2 mandi.. pukul 2 pagi pun ada... mandi pagi pukul 2 petang... hurm minum air sejuk.... last2, anak ada asthma... selalu semput... yang kesian kat anak tu... dah tentu2 anak saudara aku... kebanyakkan orang sekarang mmg xmau berpantang bagai ni...

hazlinshah replied at 5-10-2015 12:11 PM
betul la tu, adik ipar pun sama... xmau berpantang betul2.... kita yg dah anak tiga ni pun dia xmau  ...

betul tu.kdng2 asma sbb keturunan.. anak aku yg bongsu ada potensi utk asma. even ms ngn pengasuh, mndi pg kol 10-11.. mndi ptg 4-5pm.. jd bkn ms sejuk kan..

tp anak dia dh seminggu batuk..kesian tengok..batuk dh mmg macam nk teluar takak..sbb tekak gatal kot.. mmg x bleh tdo bdak tu.. nangis kdg2 smpai x der suara.. bpk dia..batok cium anak.. balek keje cium anak.. balek main bola cium anak.. balek bkn reti nk mndi dulu..trus g kat anak. aku dulu,nmpak muka suami balik jer terus srh g mndi..smpai skarang. dia dh terbiasa.. balek keje..balek main bola.. terus mandi.. kalo naak sakit gak apa bleh buat kan.. kita dh usaha sebaik nya utk avoid bnda tu..

mak aku dh ajar cmtu..bpk aku keje jbatan kesihatan. sbb tu kalo kotor dia x bg dekat or cium bdk2 / baby. aku dulu pun kalo cium adik balik main/balik keje mmg kene marah..bpk aku lg la bising