CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Thuglife

Tak jaga diri masa berpantang

Aku rsa biras ko tu serba salah kot nk pntang lbih2 bila dok rumh mentus. Nk request mcm2, nk mkn kna mknan yg bru msak. Dpt lak suami yg x prihatin.. isteri lmbt mkn pun x alert.

Aku dlu pernh pntang 2 mggu sbb ectopic. Walaupun kt rumh sndri, aku tetap x selesa nk minta mcm2. Urut mndi daun memg xda la. Aku tdo pkai stoking pun 3 ari jer msa suami aku ada. Nk bgun dri ktil pun ambik msa stgh jam. Aku mkn nasi dgn ikn goreng jer sbb xnk susahkn org fkir menu utk aku bpntang.

Sbb tu kli ni pntang aku nk upah jer midwife jga. Ambik pakej urut mndi  kn ibu, mndikn bby, msakn lauk pntang.. lgpun trikh aku due tu rumh aku bz dgn adik aku nk kwen.
Sbb aku dh ada pglman bentan.. lari2 msa jd referee netball.. smggu xleh jln..                                    mcm kes tt ni.. klau dh nsiht tp biras x nk dgr nasihat tu nk buat mcm mna..  pggil la midwife dtg mengurut..

faraway1 replied at 5-10-2015 10:21 PM
exactly, pantang bagai tapi lepas tu melantak
cam nak rak, tak berguna juga...

Betul tu far. Jaga hygiene diri n baby, eat healthy food and exercise. Dah tu je. Pastu maintain sepanjang hidup. Bukan takat 40 or 100 hari pastu bantai makan tah hapa hapa.

penmerah replied at 5-10-2015 05:41 PM
aku berminat nak tau pasal makanan dlm pantang ni
kalo baru lps beranak.... pastu dok ngan tok laki ...

mmm...JA, aku kenal ko mcm dah lama.
ko sebijik mcm biras TT tau.

tanya banyak, salin buku banyak, nanti buatnnya tidak.

dah byk orang2 share kat fb menu2 lauk orang pantang.
buku resipi pun ada.

@Hana

ehhhh, apa ko buat pepagi buta nih
tak tido ke? Aku lain ler... bukan kene menyusu anak
elehhhhh... dekut tips le tu
nenanti kalau aku kurus lps mkn berpantang (walo tak branak).... ko gak yg jeles

penmerah replied at 6-10-2015 01:31 AM
@Hana

aku susah nak tdo la lately.
bukannya ada anak kecik pun.

itu le perangai aku.
time patut kena BERJAGA, aku asyik ngantuk
time patut kena TIDOR, aku sebok nak berjaga.

tak boleh samakan orang kita dengan mat saleh fara..
dah sah-sah cara hidup dan pemakanan lain..
mat saleh tak makan sambal tumis berminyak, lauk bersantan dari kecik sampai mati..
orang kita, nasi, sambal, kari, masak lemak tu boleh kata makanan harian..
mana la tak membagak badan masing-masing..
bersalin, mat saleh/cina (some melayu also) boleh minum wine untuk panaskan badan/dalaman..
melayu? nak panaskan dalam kena la telan jamu atau menda-menda alah apa ntah..

Follow Us
Edited by faraway1 at 6-10-2015 04:52 AM
prettyuglybabe replied at 5-10-2015 10:24 PM
tak boleh samakan orang kita dengan mat saleh fara..
dah sah-sah cara hidup dan pemakanan lain..
...

ada omputih me kenal yang tak minum wine masa menyusukan anak,hanya jaga makan aje, dan exercise, ni cara hidup yang sepatutnya even kita buat,
bukan cam kita melayu, iya iya jaga badan sekian hari, habis pantang, voila
makanan adalah kawan karib, semua disentalnya.. so cam tak berbaloi
pantang sekejap jika kemudian tak jaga diri seumur hidup kemudian...

pantang bagai pun bila umur 60 an cam my mom, voila dah nampak tua benar,
badan tak kuat, so me akan ikut pantang omputih sebab
me mengandung lewat, so my kid still kecik masa me tua,
so me ada big reason untuk hidup lama sihat walafiat
untuk tenguk my kid membesar...

Thuglife replied at 2-10-2015 12:07 PM
dh jd pun.. ari tu cakap x sedap bdn..pening ke apa aku x tau.. aku dgr jer.. x jwb apa.. mls dh n ...

dah x dgr ckp.. pandai2 die la..t sakit bdn sendiri rase..
bahaya tau x ptg betul..

sama la kes cam adik ipar saya..jenuh mak pak mertua nasihat marah x nak dengar..korang bayangkan lah balik dari hospital pas sehari bersalin minum teh ais..dia kata terlupa.x pe la boleh di maafkan lagi..pastu baru berapa minggu pantang naik plak moto g kedai.katanya bosan nak beli topup nak buat internet.pastu turun naik tangga ke tingkat atas tiap kali nak tukar baju..stokin x pakai bengkung apatah lagi..adoyai org kalau dah degil cakp cmne pon x mau.last2 mendapat dia angin naik ke kepala..dia ngadu kat saya,aku rasa cam nak mati dah bila kena angin tu.dia kata sakit yg dia x pernah rasa.2 kali dia kena masa pantang..skrang ni anak da 2 tahun asik la mengadu sakit peranakan..bidan ngurut pon cakap rahim dia dah jatuh atas tundun..

saya pon x de la pantang sangat tapi x de la seteruk adik ipar ni..

Wah parawei...hang dah bunting?

Tahniah tahniah.....

Hang tengok...... ada hikmah selama ini kena usik ngan Manak kan?

penmerah replied at 6-10-2015 01:31 AM
@Hana

Laki dia nak susu...bangun ler.....

mokcikKSKB replied at 5-10-2015 07:23 PM
Susah org obses pasal pantang ni..pantang kemain seratus hatilah 44 harilah lepas tu semua benda lor ...

di buka kan thread nie kn dh bgtau awal2.. nk meluahkan jer..

dh nama pun berpantang.. lps bersalin hormon kita x sm.. lps bersalin byk bnda nk di jaga.. sbb nk keluarkan anak bkn sennag mcm nk berak.. sbb tu kene jg dalaman.. aku xnk sentuah luaran..penjagaan dalaman ms berpantang lps bersalin..tu jer.. kalo bkn atas nama berpantang mmg semua akan melantak .. semua manusia mcm tu.. omputih pun mcm tu.. lps bersalin / menyusu anak x minum wine bagai.. tp lps tu pun melantak gak kan..

lps 44 hari melantak la apa pun.. yg smpai kene darah tggi..kencing manis tu..bkn nk kata apa..tu namanya bodoh! dan mungkin kencing manis bermula ms tgh mengandung pun ada.. so ttg penyakit nie..wallahualam..

IbuAulia replied at 7-10-2015 05:46 PM
sama la kes cam adik ipar saya..jenuh mak pak mertua nasihat marah x nak dengar..korang bayangkan la ...

ini yg aku takutkan.. Nauzubillah.. sbb tu kalo org kata xnak ikut cara melayu berpantang terpulang.. tp sekarang aku nmpak byk dh kaum2 d malaysia nie ikut cara melayu berpantang..

biras aku hari mmg aku ngn suami sedih sngt sbb dia mcm x sygkan diri dia. dia ikut kata hati dia jer. hari tu pun dia nk minum air sejuk.. aku geram sngt..aku ckp,jgn nk memandai.. meroyan ko nanti.. kalo adik aku,mmg dh mkn tgn dh..

Hang nie macam org tak beragama,......dah disebut ajal tuh..tak sesaat lewat...sesaat awal.....tang kanser peparu mendiang mertua hang tuh asbab je.......kalaupun dah memang ajalnya tertulis umur 70 tahun dia keok, bukan sebab kanser, Kalau sebab dia terlalu makan hati dgn menantuhantu..dia ...pun mati jugak kan????

Sesuatu yang dianjurkan utk berpantang itu tentu ada kebaikannya kan???? Bak kata JACKY.....mana ada ubat yang tak pahit????

Hang tuh kandungan jaga baik baik...mulut tuh control banyak....banyak kan zikir....Kalau suami tak boleh nak carikan zikir2 yang baik semasa ngandung nih....pi tanya Sasha........dia ada kumpulan Zikir zikir dari pelbagai genre......serta doa doa pelbagai ...termasuk doa elakkan gangguan Manak......

KetupatNona replied at 9-10-2015 03:09 AM
Hang nie macam org tak beragama,......dah disebut ajal tuh..tak sesaat lewat...sesaat awal.....tan ...

bila manak menulis

...boleh meroyan aku dibuatnya ngan cara ko berpantang nie...

...however...i do respect cara korang berpantang...afterall...to each its own...tak gitu??...and aku do realise yang lain negara ada cara unik masing2 dalam mengamalkan pantang larang selepas bersalin...

...it is good that korang jaga dan praktikkan cara2 berpantang nie as korang semua fikirkan kebaikan in the long run...however...tak perlulah sampai terlalu obses ngan cara2 pantang larang yang diamalkan oleh nenek moyang kita dulu2...yang no longer relevant in our modern context...

...rule of thumb...semasa dalam berpantang...kenalah jaga kebersihan diri...so...mandi nie amat perlu...mandilah ngan air suam kalau takut nak mandi ngan air sejuk...timing nak mandi pon terserah masing2...tak perlu to be very early in the morning...nak mandi waktu tengah hari pon boleh jer...however...tuk orang kita...selalunya makcik urut datang waktu nak dekat noon time...so...most of the time mandi awallah kan cos lepas tu dah kena urut...bukan saja ianya membersihkan tubuh badan kita...ianya jugak menyegarkan badan kita...basuh rambut tu sekali...hari2....cos kalau tak basuh...kotoran akan terperangkap kat rambut...rambut jadi berbau...berminyak...dandruff will set in...which can also contribute to hair loss...so...cuci rambut hari2...pakai shampoo...dan conditioner...agar rambut sentiasa cantik...bau wangi...hubby pon tak takut nak dekat...

...having an aircon on is fine...nothing wrong with it...especially dalam cuaca panas2 gini...bley pengsan kalau tak de aircon atau pon guna kipas angin with low speed...jangan nak hangatkan badan terlalu sangat sampai keluar berpeluh2...pastu fluid intake kena restrict...tak bley minum banyak2...nanti perut buncit...bley jadi dehydrated korang kalau amalkan cara begini...u have to drink plenty of fluids...eat nutritious well balanced diet...cos u have to breastfeed your baby...

...exercise post delivery is very important...cos it helps to reduce your risk of having deep vein thrombosis (clot formation in the deep veins of your legs) which is quite common after delivery due to prolonged immobilisation...yelah...lepas bersalin...semua orang suruh rehat...jangan banyak berjalan...jangan banyak bergerak...baring jer kat katil...tup tup...kaki jadi bengkak...sakit...and bila pi dr...dr scan cakap ada darah beku kat kaki...haaa...baru kes aniaya...cos having a blood clot in the leg is no joke ok......so...that stairs climbing is fine actually...especially after 2 weeks of delivery...

...i also noticed the duration of berpantang pon varies...some 40 days...some 44 days...some 60 days...some 100 days!!...again...aku rasa to each its own...ikut culture masing2...but...for those yang berpantang for 100 days tu...aku amat kesianlah kat laki dorang...when in actual fact...sexual relationship can resume after 6 weeks post delivery...

...anyway...kembali semula pada luahan hati ko...ginilah sis...dia tanya...ko jawab...whether dia nak guna pakai ko punya cadangan tu is entirely up to her...cos sometimes...orang2 nie tanya bukan sebab dorang tak tau...tapi...sebab dorang ada cara2 dorang tersendiri tapi dorang nak tau pandangan orang lain...and from there...they make a comparison cara sapa yang lagik baik atau more feasible...cara dia...pendapat dia...ataupon cara ko dan pendapat ko...so in your biras punya instance nie...aku rasa thats what shes doing la...cos afterall...shes 27 years old...dan walaupon ini anak pertamanya...she has got other ways of procuring information about pregnancy related nie semua...internet ada...all she needs is to google jer...but memandangkan kat rumah ada someone yang experienced as yourself...she consulted u jugak lah...

...whatever it is...u have done your best to share with her your tips and advices on berpantang...i do believe she appreciates them...cuma...u need to chill jer...cos macam kata mat salleh...u can lead a horse to water...but u cant make it drink...tak gitu??

Edited by capetijo at 10-10-2015 12:38 PM

Off topic jap.
Kalau kita selalu rasa sejuk kaki pastu takat nk bsuh  pinggan sendiri mkn pon jari rasa cm kembang xbest tu sbb apa ek?
Kalau jd cmtu mmg cpt2 tungku tapak kaki. Baru lega.

capetijo replied at 10-10-2015 09:09 AM
Off topic jap.
Kalau kita selalu rasa sejuk kaki pastu takat nk bsuh  pinggan sendiri mkn pon jari ...

Ada satu lagi kalendar hijrah to go.....

blackmore replied at 10-10-2015 04:28 AM
...boleh meroyan aku dibuatnya ngan cara ko berpantang nie...

Hang merepek le darleng, jacklyn Mia SAbrina kata kaum sepesen dia waktu berpantang nih, langsung tak mandi sehingga selesai waktu berpantang derang...apa betul ka????

Hang nih jangan lokek kongsi pengalaman le...share le...apa rahsia hang setelah lebih 10 tahun berlaki...baru sekarang bawak boncit????

Kalau bab travelling.....naik gunung Kathmandu tiap stage hang boleh share...nie share le..kesian warga FD yang masih tunggu their first pembawakan badan( hamil)

hang tak gunakan tabung uji kan???? Or camna????