CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: Thuglife

Tak jaga diri masa berpantang

rospinki replied at 13-10-2015 12:37 PM
Hahaha..ye ketupat..compressed tgal 10 hari je kot..minggu kedua dh rancak mcm biasa..hari ke 30 d ...

You are not eligible for the 3 months mandatory  maternity leave????

KetupatNona replied at 13-10-2015 08:24 AM
Kalau setakat berkongsi pengalaman seorang insan Unique macam hang, yang hanya mengenali erti nikm ...

aku pi tido rumah member aku, dia balik rumah dia laaa
dah nape plak kena ikut aku balik rumah member aku plak
eniwei, benda dah nak masuk 17thn dik

KetupatNona replied at 13-10-2015 01:52 PM
You are not eligible for the 3 months mandatory  maternity leave????

Cuti beranak 1and half month je..tp tuntutan tugas kena msuk awal..teepaksa la ketupat kita makan gaji kempeni kecik2 je.

cik_tonggek replied at 13-10-2015 11:22 AM
khennn
yg penting baby tuh jgn ko pandai2 nak skip cucuk vaksin
bagusnye malaysia ni, ibu2 dided ...

sudah nya ah kakk x paham apa yg sy nk cakap.. kan sy dh kata sy geram jer sbb dia dok tnya selama 9 bulan.. sy dok buang liur cite.. sy pun penah dh selalu cakap kat dia.. "kalo akak dulu.." itu ayat pembukaan aku.. aku x cakap pun.." ko nnti pantang msti camni..camtu..' xder makna nya noq..

yg aku mksdnya kene cepuk tu kalo adik aku la.. sbb dok tnya dari dpt result kt UPT test trus tnya aku.. mmg kalo adik aku dh kene la..yang nie anak org aku abaikan jer la.. kan.. ko sendiri yg cakap.. ikut turun temurun.. kalo ikut trn temurun aku mmg cam nie la..keturunan kami.. keturunan biras aku cm tu la kot..

dan entah kali keberapa aku nk cite.. bg aku bpantang untuk pemulihan.. tu jer.. bg aku laaaaaa kannn.. kalo dia x bpantang dr hari pertama..do cmney nk jg laki kalo kesihahan dan body x dijaga..kalo ah kak jenis yg bpantang smggu jer,ikut sorng2 kak. ikut kata semua org..daging msg2..

aciklola replied at 13-10-2015 11:45 AM
itu lah tu. aku dulu pun taklah rigid sangat berpantang ni. sebab family datang dari medical field ...

xikut sangat berpantang dan x berpantang langsung mmg bbeza. sbb tu aku cite dr mula lg.. bg aku dia x bpantang langsung. aku kadang2 lupa yg dia tu baru bsalin.. fmly background aku pun byk medical field.. but kira msh ikut cara2 berpantang melayu.. especially ayah aku. dia mmg nk anak2 dia berpantang.. lps bpantang dia x kisah.. but selagii aku dlm tmpoh bpantang dia akn monitor..

rospinki replied at 13-10-2015 02:31 PM
Cuti beranak 1and half month je..tp tuntutan tugas kena msuk awal..teepaksa la ketupat kita makan  ...

Asal tempat peranakan tak jatuh...ok ler......

Follow Us
KetupatNona replied at 10-10-2015 01:48 PM
Yup anything that works for you....hang cuba ambik contoh darleng Manak ketupat nona, Si @blackmor ...

...eerrr...gulp!!...

hi tt..
1stly kudos untuk tt sbb terlalu amik berat dkt biras tt..biras sy bertegur pun kdg2 je..hehee...
act berpantang ni ikut keturunan die mcm mana berpantang dlu..
myb tt da trbiasa dgn mak tt pantang itu dan ini...
contoh mcm missy..
missy pantang dgn nenek dan makcik2 missy tau...
tp yg sgt suprise...80% jenis makanan dan sayuran..nenek missy bg greenlight...
and alhamdulillah..benda yg dia bg makan tuu..semua ngam dgn bdn missy..
gile ko seminggu pantang da bedal nasi lemak...sbb fmily ktorang ok dgn santan dan pedas2 ni...
alhamduliilah gak my baby senang sgt jage...x byk ragamnyee..
missy pulak takde pape effect masa berpantang haritu..kecuali skali la angin masuk sbb lambat makan..tu jee...
missy mandi hari2...air suam dan rempah2 tu...alhamdulillah bdn pun segar...
tu laa..dr berpantang ni missy dapat simpulkan..lain bdn..lain caranya..and daya ketahanan bdn seseorang pun lain...
missy tgk gak kwn2 missy berpantang..jenis mak die pun larang mcm2..and bile die x dgr ckp mak die..sakit pun dtg...so mmg genetic bdn die dan mak die sama...
so bdn missy n keturunan missy pun sama..ape yg nenek bg makan..tu yg missy makan...
sbb tu mungkin la yee...biras tt pun bdn die jenis kuat..leh hadap makanan2 dan berpantang mcm tuu...
ape yg tt buat da ok sgt..bg nasihat etc..tp terpulang kat die nak ikut or tak..sbb badan die pun kan..
yg sakit die jugak...huhuhu...
so chill je k..

missyqaldina replied at 15-10-2015 11:18 AM
hi tt..
1stly kudos untuk tt sbb terlalu amik berat dkt biras tt..biras sy bertegur pun kdg2 je..he ...

Ada pantang di stunt/ dipanjat laki semasa waktu pantang tak????

Awat???tercekik bijik derian musang king kah????

KetupatNona replied at 14-10-2015 11:19 AM
Asal tempat peranakan tak jatuh...ok ler......

ckp psal peranakan jatuh..ada la dulu pegi berurut ngan indon memang bagusla dia..epxert mengurut..mcm2 dia ckp..peranakan tk elok la apa..maklumler dari pertama smpi last tk pernah berurut..start tu la pegi berurut ejas urat2 smpi tip top blik..smbil tu makan jugak jamu2 bgi mantap

rospinki replied at 15-10-2015 02:08 PM
ckp psal peranakan jatuh..ada la dulu pegi berurut ngan indon memang bagusla dia..epxert mengurut. ...

Selagi sesuatu anjuran itu utk kebaikan, tidak memudaratkan and most importantly tidak bertentangan dengan syariat........then kenapa berat sangat utk kita ikuti????

We are fully aware setiap kali kita bersalin...berapa banyak fius/ urat/ wire yang putus???? Kalau 9 Bulan lebih kita boleh disiplin kan diri sewaktu mengandung,demi kesejahteraan diri Dan bayi yang bakal diberanakkan...why another 40 days or so selepas beranak....utk kembalikan semula kesihatan kita secara menyeluruh jadi macam dalam neraka pulak kan????

@blackmore........boleh tazkirah Manak nie?????

aku pantang jugak tp idokler sampai x mandi sampai x sidai baju..

2 mggu jer tau mama aku amik cuti.. seminggu cuti raya, seminggu sambung cuti..

kalau aku x buat, takkan nak expect mama aku balik keje baru nak basuhkan baju aku n baju anak aku..

time aku pantang tu pulak musim panas yaa hamat.. siang hari mmg takderla aku nak pakai stokin.. malam jer aku pakai stokin.. ekon memang takdek.. tp rumah mama aku rumah lot tengah.. bukan rumah kampung.. rumah teres lot tengah.. bahangnya ya Allah Tuhan jer tau.. anak aku smpai nangis bedung siang hari.. aku bedung malam jek.. kipas memang pasang tp aku bg pusing.. kipas berdiri tu.. kalau x dengan nyamuknya, dengan panasnya, pakej.. mendapat.. yang penting aku dengan anak selesa.. takder pulak mama aku bising2..

walaupun cara berpantang aku dengan mama aku berbeza.. yerlaa, zaman dia dulu siap bersalai kata ko.. kikiki...

bab minum air.. kalau kurang minum air, susah nak membuang (lawas).. aku minum air banyak tp kerap.. bukan banyak sekaligus..

cuma bab makan memang aku jaga sebab dah mama aku sediakan, itulah yang aku makan.. hari ke40 baru aku makan sup ayam tapi tanpa minyak.. yolaa.. kesian jugak mama aku tengok anaknya makan nasik dengan ikan bakar cicah halia lada hitam.. oh yer.. pasal ni jugak, anak aku kunig sehari, bidan berurut pesan kat aku jangan makan lagi dalam seminggu halia campur lada hitam sebab takut anak tambah kuning.. aku ikut kata bidan, alhamdulillah, anak aku kuning sehari jek.. so takdek masalah pun kan tak makan halia ngan lada hitam tu..

pasal mandi.. hishh.. seriusly aku sendiri tak setuju sampai tak mandi.. tolonglaa.. kita dahlah dalam keadaan kotor.. dah tu tak mandi.. panas berlengas semua ada.. a big no no bagi aku tak mandi.. aku mandi air rempah 3 hari je.. 3 hari tu sebab 3 hari berurut.. lepas tu mandi mcm biasa laa.. so cannot imagine kalau sampai tak mandi..

pasal darah cepat kering ke apa ke itu atas sistem badan seseorang.. aku sendiri hari ke30 something baru putus darah.. tapi beberapa hari kemudian datang balik.. mak mertua aku siap pesan jaga2 takut darah period.. agaknya dia risau aku bersama suami aku kot lepas pantang.. haha.. yang ni elok 100 hari laa.. supaya rahim kita betul2 cukup sihat dan kuat..

ais aku pantang setahun..

berbanding dengan adik ipar aku.. bila anak ke3 aku tengok dia pantang bab berurut n berbarut, bertungku.. tp bab makan dia tak jaga.. aku tgk dua minggu dah makan ayam goreng.. ayam kari apa semua.. tp badan dia menten je.. dah dapat sorang baby lagi.. kalau tak sedap, takkan lekat baby lagi.. haha.. ok ni lawak.. tp bg aku, semua tu atas badan masing2.. tak semua orang boleh rasi dengan apa yang kita buat..

dan ada seorang kenalan dia bagitahu dia tak pernah berpantang.. alhamdulillah aku tengok badan dia maintain ajer.. sihat walafiat pun..

kesimpulannya.. semua atas diri masing2..

kalau dia tak nak ikut cara ko biarkanlah diri dia.. ko dah nasihat kan terpulang dia laa nak ikut ker tak.. huhu..

KetupatNona replied at 15-10-2015 02:17 PM
Selagi sesuatu anjuran itu utk kebaikan, tidak memudaratkan and most importantly tidak bertentanga ...

betul sgt tu manak eh ketupat ambo setuju sokmo..satu lagi pesan kt mak2 kena rajin eksais 'car gill" tu elok utk peranakan.

rospinki replied at 15-10-2015 04:16 PM
betul sgt tu manak eh ketupat ambo setuju sokmo..satu lagi pesan kt mak2 kena rajin eksais ...

Kan??? Ini Ada yang Manak tengok selang seminggu melahirkan dah pi buat jogging 5 km.......pastuh bergagak gemPita..".lihatlah dunia...siapa perlulkan utk berpantang????".......10 years down the road...urat dawai tersimpul biawak...mulalah question diri.....I'm a sport healthy lifestyle person...mana pi silapnya????
Kan,kan,kan?????

kenaper yer yg bz body sgt, biaq kedia lah, badan dia... huhu

kau msti syg sgt kt biras tu kan kan

so sweet

KetupatNona replied at 15-10-2015 04:30 PM
Kan??? Ini Ada yang Manak tengok selang seminggu melahirkan dah pi buat jogging 5 km.......pastuh  ...

simpul biawak tu bukan kronik side effect tu... kalo pi jogging / naik tangga before genap 6 weeks/ 44 days, alamat nya terkucil laa ngko tanpa sedar masa nak sujud solat or bersin batuk.. ahhahahahha... ni mmg pantang yang gynae & physiotherapist cakap.... mmg kena folow walau kita rasa kuat time tu...

actual happen to some people tea kenal... ni da lepas beranak anak 3... 3-3 anak dia tak berapa jaga pantang dari segi pergerakan (dia pantang bab makan sahaja).... bila solat sujud atau bersin aje... mmg terkencing lencun kain telekung.. jadi, terpaksa dia pi toilet dulu baru amek wudhu & pastu pakai pad, baru boleh solat.. huhuhuhuhuhuhuhuhuhuhuhu.. tea rekemen dia wat kegel & go physio la...

green~tea replied at 16-10-2015 11:32 AM
simpul biawak tu bukan kronik side effect tu... kalo pi jogging / naik tangga before genap 6 weeks ...

TQ tea sbab tolong esplan kt manak..tercari2 idea nk jawab apa. kena menten jaga kesihatan/lifstyle sihat eksais kegel tu jgak..kalu tk barai abis dh kita ompuan ni oiii..

bunga_lestari replied at 15-10-2015 12:08 PM
aku pantang jugak tp idokler sampai x mandi sampai x sidai baju..

2 mggu jer tau mama aku amik cu ...

betul, makan jamu makjun semua ni yg mendorong baby kena jaundice
sbb susu korang yg dia minum ada makjun jamu
so pls young mommies, jangan nak selfish sangat
makjun jamu ni cuma utk tubuh badan korang jek
bukan bagus utk baby yg korang breastfeed tu
makan makanan yg berkhasiat, yang merangsang penghasilan susu
bukan sebok nak kempis ketat kencang tegang bagai
yg tu semua kendian2 pun boleh buat
masa pantang tu tak semestinya asyik makan halia lada hitam je
tu semua cuma nak mengecutkan organ dalaman kita je
padahal apa yg korang makan tu, berapa percent sangat yg sampai ke tempat sepatutnye
selebihnya masuk dlm darah and susu tu lah
tu pasal baby kena ruam bagai
dah korang asyik makan benda panas
panas la badan baby tuh

aah.. sepupu aku pun mndi hari2 tp dgn rembah bagai.. so..panas dan rsnya lain.. tp biras aku nie mandi air panas biasa.. xder rempah pun. bengkung pun wallahualam.. kadang2 dia mntk tlg aku pasangkan..kalo ms tu aku ada lepak umh mertua la.. selain dari tu.. mayb laki dia la yg tlg pasangkan..

mungkin jgk aku terbiasa tngok famly aku berpantang mcm tu.. dan 1 jer yg selalu dalam fikiran aku.. aku xnk bentan.. betul kata @KetupatNona 9bln bleh jer bpantang itu ini.. tp cakap pasal 44hari..mcm derita 44tahun.. bkn utk org lain.. untuk diri sendiri dan suami..