CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ibnur

Soal Jawab Agama Islam (3)

Edited by edoraixora at 8-6-2016 11:12 AM

assalamualaikum semua, nk tya sket pasal tadarrus al quran

di zaman socmed ni, tadarrus al quran di bulan ramadhan pun thru whatsapp jer.
ade 1 grup ni, salah sorg ahli kemukakan cadangan nk bertadarrus sesama ahli grup.
maknenye setiap org baca juzuk2 tertentu memasing kt rumah, bila semua dah abes nnti nk buat khatam quran.

sefahaman sy lah, tadarrus tu baca & dengar beramai2. sorang bace, yg lelain mendengar & semak bacaan, begitulah seterusnye sehingga khatam.

jadinye, bile buat seperti kaedah di atas, insyaallah dapat pahala membaca, tapi bolehkah dianggap khatam?

edoraixora replied at 8-6-2016 11:04 AM
assalamualaikum semua, nk tya sket pasal tadarrus al quran

di zaman socmed ni, tadarrus al quran  ...

wa alaikumsalam warahmatullah,
tadarus yang sebetulnya cara nabi s.a.w. ialah seorang baca dan seorang meneliti.  sekarang ni sebab ummah dah ramai jadi yang menelitinya seorang yang bacanya ramai.  atau ramai meneliti dan ramai membaca.

tapi kalau whatsapp ada conference call logic jugak la nak kata tadarus.  yang tu macam sendiri baca sendiri dengar ehhh...  kot seorang tu tak baca tapi kata dia baca macamana nak detect?

Edited by kak_sall at 9-6-2016 06:04 PM

Assalamualaikum wrbt....

saya nak tanya tentang zakat fitrah... suami saya suka cari sendiri jiran yang miskin ramai anak2 untuk bayar zakat fitrah...tanggungan suami cuma 5 orang termasuk diri sendiri.. jadinya 5 x rm7 = RM35 sahaja... bagi saya jumlah ini terlalu sedikit untuk diberikan kepada satu keluarga yang miskin...bagi saya adalah lebih baik bayar kepada amil yang dilantik tapi dia tetap tak mau....nak jugak buat stail dia tu

bolehkah saya bayar sendiri zakat diri saya sendiri walaupun saya dibawah tanggungan suami kerana saya jenis tak yakin dengan zakat fitrah yang dibayar sendiri macamni (maksud saya yang suami bayar sediri pada keluarga miskin bukan pada amil) ...

kak_sall replied at 9-6-2016 04:09 PM
Assalamualaikum wrbt....

saya nak tanya tentang zakat fitrah... suami saya suka cari sendiri jira ...

Wa alaikum salam warahmatullah,

mengikut apa yang saya faham, tak salah untuk mengeluarkan zakat fitrah walaupun ada wali atau suami yang dah bayar.  juga, kalau nak bayar lebih dari kadar yang ditetapkan tu pun tak jadi masalah.  tapi minda kita dah set zakat fitrah sebanyak RM7.  Jadi RM7 jer la kita bayar.  Tak pernah pun ada sesiapa pikir nak bagi lebih.  mungkn ada tapi sikit kot.  boleh je bayar RM35 ambil 5 resit tapi niat untuk diri sendiri jer.

ibnur replied at 10-6-2016 08:17 PM
Wa alaikum salam warahmatullah,

mengikut apa yang saya faham, tak salah untuk mengeluarkan zaka ...

terima kasih... jadinya saya boleh je bayar sendiri zakat fitrah saya pada amil .. suami nak buat cara dia bayar pada jiran ikut dia lah je kan...

kak_sall replied at 13-6-2016 10:56 AM
terima kasih... jadinya saya boleh je bayar sendiri zakat fitrah saya pada amil .. suami nak buat  ...

sebelum tu, kena bagitau suami

Follow Us
ibnur replied at 13-6-2016 05:57 PM
sebelum tu, kena bagitau suami

dah sembang ngan dia dah.. dia cakap kalau tak puas hati cara dia bayar sendiri le....setakat rm7 sorang.. dah saya pun mmg keje...
ntah le.. dia ada pengalaman yg tak baik dengan ustaz2 org2 masjid bab2 duit ni.. tu yg dia tak berapa nak percaya.... dia lebih suka cari sendiri org yg dia fikir mmg layak menerima... saya yang rasa apa salahnya kita mengikut saluran yg betul... kalau setakat kita bagi rm35 je.. tak memberi kesan pun pada depa... kalau kita kumpul2 ramai2 banyak la juga pihak zakat boleh bagi...

Assalammualikum,

minggu lepas sy ada mendengar Ustad ni (tak ingat nama) kat MHI. dia ada menceritakan tentang mengadap Allah dgn keadaan Muflis. dia menerangkan serba sedikit tentang tu. yg menarik perhatian saya bila ustad tu cakap bila kita mengata/memaki org lain dan kita tak minta maaf, pahala kita akan ditarik dan di bagi pada org yg kita kata/maki tu. kalau pahala kita dah habis, tapi hutang kata/maki tu ada lagi, maka dosa org tu akan kita pikul.

bagaimana jika yg kita kata/maki tu org kafir? adakah apa yg disebut di atas juga applicable?

Edited by sham159 at 3-7-2016 02:51 PM

Assalamualaikum dan salam sejahtera semua,

Sham kini sedang dalam proses mendalami hukum panjang dan pendek bacaan ayat-ayat dalam solat.

Semasa dan selepas solat ada je rasa was-was dan kurang puas hati tentang bacaan yang dilakukan semasa solat.

Sham nak tanya tentang hukum panjang dan pendek bacaan ayat dalam solat :

1. Robbirfirli warhamni wajburni warfaqni, warzuqni, wahdini, waafini waafuanni.

Betulkan perkataan li dan ni pada penghujung setiap perkataan dibaca panjang?
Kalau solat dimasjid..memang laju..saya terfikir macam mana mereka baca laju laju tu? ke boleh je dipendekkan?

2. Sahkan solat kita kalau bacaan kita tu tidak betul? Contohnya sepatutnya dibaca pendek tetapi dipanjangkan dan sebaliknya?

Kalau ingat saya akan tambah soalan lagi.

Terima kasih.

Kalau tengok bacaan LI dan NI pada akhir setiap ayat dalam video youtube diatas memang panjang panjang. Camana ada org baca laju laju dan pendek pendek tu? Kat masjid mereka baca laju laju?

sham159 replied at 3-7-2016 02:49 PM
Assalamualaikum dan salam sejahtera semua,

Sham kini sedang dalam proses mendalami hukum panjang  ...

wa alaikumsalam warahmatullah.
Bacaan yang wajib dipelihara bacaannya ada 2.  Iaitu yang rukun Qauli - bacaan alfatihah dan tahiyat akhir.  

Soalt masih sah kalau membaca dengan laju atau tajwid yang tak betul selagi makna perkataan-perkataan itu tidak berubah.  Hukum Mad Asli dua harakat dibaca satu harakat tu rasanya masih lagi tidak bertukar maksud perkataan.

ibnur replied at 4-7-2016 03:31 PM
wa alaikumsalam warahmatullah.
Bacaan yang wajib dipelihara bacaannya ada 2.  Iaitu yang rukun Qa ...

Maksud LI dan NI yang saya sebutkan adalah Hukum Mad Asli dua harakat kan??

Saya pasti maksud saudara kita boleh membaca satu harakat tu adalah kita boleh memendekkan bacaan hukum mad asli tersebut. Betulkan??

Jika saudara RASA klu membaca satu harakat tidak mengubah maksud ayat -ayat mad asli dan lain - lain apakah kriteria dan formula utk menetapkan kelonggaran terbabit?

sham159 replied at 6-7-2016 03:52 AM
Maksud LI dan NI yang saya sebutkan adalah Hukum Mad Asli dua harakat kan??

Saya pasti maksud  ...

kelonggaran adalah untuk yang tidak mahir dalam tajwid alquran dan bahasa arab.

Note: Thread has been banned by manager

huehue replied at 24-7-2016 12:44 AM
Assalam,

Saya ada soalan mengenai pengambilan pil/kapsul yang mempunyai gelatin. Berikut is the d ...

Muzakarah Jawatankuasa Fatwa Kebangsaan kali ke-8 pada 24 September 1984 berpandangan bahawa penggunaan gelatin dalam ubat pada masa sekarang (1984) adalah diharuskan kerana darurat. Sekiranya telah ada bahan halal yang dapat menahan ubat dari cepat rosak, maka penggunaan gelatin dalam ubat tidaklah lagi diharuskan.

extract fatwa Kebangsaan.

Edited by zamkumis at 15-8-2016 03:31 PM

Saya nak cadangkan pada ibnur, sekarang dan masuk soal jawab agama siri 3, siri dua dan siri satu letak dalam subboard siri tiga, sebab kemuskilan yang telah dijawab boleh diselongkar semula untuk yang memerlukan. Siri 1 dan siri 2 lock, boleh baca sahaja... cadangan.:zz

zamkumis replied at 15-8-2016 01:06 PM
Saya nak cadangkan pada ibnur, sekarang dan masuk soal jawab agama siri 3, siri dua dan siri satu le ...

Terrima kasih Zam atas cadangan.  sebenarnya kalau minta saya carikan siri 1 dan 2 tu saya tak pasti dah ada di page mana.  tapi kalau nak cari boleh search thread username saya (ibnur).  dan memang dah kena autolock siri 1 dan 2 sebab page lebih 100.

wunan88 replied at 26-2-2016 10:14 PM
Assalamualaikum,

Saya ada sedikit soalan nak tanya.

berkenaan dakwaan atau fitnah prophet Muhammad SAW terhadap saidatina 'A isyah RA  tentang thighing atau fondling .

hadis  atau dakwaan mereka tu telah disanggah:

Kononnya sumber tersebut
dari hadith
A-The term Mufaakhathah means to have foreplay with the wife in between her thighs. It is reported in one narration that when the Prophet sallallaahu  `alayhi  wa  sallam ( may  Allaah exalt his mention ) wanted to enjoy one of his wives who was in menstruation, he would put a piece of cloth on her vagina (i.e. cover it). [Ibn Maajah].
B-The author of Faydh Al-Qadeer interpreted the expression 'if he wanted to enjoy to mean having all permissible foreplay but avoiding the vagina [or the anus], like in between her thighs (i.e. Mufaakhathah).
Allaah Knows best.)

Response:
Let us focus on the part (A)
The source site a hadiths called ([Ibn Maajah].)
However if we search the alleged hadith we won’t be able to find the alleged narration [3] therefore the first claim (A) is to be dismissed and rejected since such hadith doesn't exist

Let us look at part (B)
(The author of Faydh Al-Qadeer interpreted the expression 'if he wanted to enjoy to mean having all permissible foreplay but avoiding the vagina [or the anus], like in between her thighs (i.e. Mufaakhathah).   )
The authors of the so called fatwa attempt to bring a translation of the word however their attempts are futile, according to lisan al arab the most well-known dictionary of the Arabic language[4] , we see that the word (Mufaakhathah) doesn't exist in the first place[5] , so how come the most respected will known dictionary of the Arabic language doesn't acknowledge the existence of such word, the closest word to Mufaakhathah  that is found in lisan al arab goes by the name of (Yufakhthou) يُفَخِّذُ translate into (separate tribes members one by one or fukhoth by fukhoth)
That is as close in translation as it can get no other way around
Conclusion:
The first sentence A of the first source site a hadith that doesn't exist in Sunan Ibn Majah, so how come people take this seriously?
The second part attempt to translate the word but as shown according to the most authentic dictionary on Arabic language the word doesn't exist at all, therefore the second sentence B is also refuted

2. Kononnya tersebut dari fatwa / penulisan Alyatollah Kohmeini dari buku nya , Tahrir al-Vasileh , vol 3 or 4
Alongside the “fatwa” fabrication there seems to be another fabrication of this nature attributed to Khomeini which is being circulated on the internet. I would like to state Khomeini is NOT seen as an authority and is seen as a deviant by recognised scholarly authorities. Nevertheless the quotes attributed to Khomeini are thought to be fabrications too.

The “book” where the alleged Komeini’s quotes were taken from ("Tahrirolvasyleh" fourth volume, Darol Elm, Gom, Iran, 1990) does not seem to even exist! [3]. Alongside the alleged quotes of approving child-sex there are alleged quotes approving sex with animals [4]. Both are outrageously false allegations; Islam does not allow these depraved actions

Ha ha , rujukkan ko adalah Tahrir Al- Vasileh volume 3 / 4 ye?
Written during Khomeini's exile, the book was started in 1964 in Turkey and finished in Iraq[3] (started in 1964),[2] and comes in two volumes and four editions.[citation needed] The book has been called "substantial"[2] and responsible for securing Khomeini's "reputation in the early 1960s",[4] and raising his "status as a jurist".[2] The book later became the subject of commentaries itself.[3]

Assalamualaikum....sy nk mnta pandangan.bulan 2 baru ni sy diceraikan secara taklik...masa tu sy kena outstation atas sbb keje...x hb ckp klu saya pergi juga dia akan ceraikan sy....mmg masa tu saya pergi juga dan sy tau akan risikonya....masa tu mmg tgh marah sama sbb ni kali kedua dia ckp mcm tu....sblm ni sy x pergi outstation tu...so sy fikir smp bila?klu 10 kali sy outstation xkn 10 kali sy nk kn hadap...utk pngetahuan x hb mmg tau keje sy mmg selalu outstation dan dia sndiri yg srh sy apply.ok...berbalik pd cerita tadi....2 ari slps tu dia fon sy dan ckp nak amik sy dari tmpt sy outstation tu....sy tnya knapa?sbb kita dh xdak apa2 dah tp dia still nk ambik dan bwk blk ke rmh...sy pon ok la sbb cara dia ckp masa tu mmg menyedihkan...masa jmp tu dia buat luahan dan masa tu dia btl2 nmpk mnyesal dgn perbuatan dia...byk kali sy srh rujuk ke mahkamah tp dia diam...masa tu sy fikir dia mesti dh tnya ustaz kt surau  sbb skrg ni dia dh berubah sllu ke surau....itulah mmg silap sy jgkla sbb amik remeh ttg agama dan sbb terlalu percayakan x hb...sblm peristiwa ni dia ada srh sy mntk transfer kj dkt ngan rmh...mmg sy agak berat sbb sy dh selesa kt tmpt baru ni...sy srh dia mntk transfer dekat ngan sy tapi dia x mau...xpela sy korban...bln 6 baru ni sy dpt tukar...sy ckp kat dia...dia mcm x hepi...pas pd tu dia byk nk jauhkan diri dari sy...pendiam....sy sedih sgt napa jd mcm ni...tiba2 dia ckp dia dh pegi mahkamah psl kes kami....sy trkejut tanpa berbincang dia buat mcm tu....2 mggu sblm sebutan kes sy tnya dari hati ke hati...napa dia amik sy blk dok ngan dia....dh 6 bulan kot...apa maksud dia...adakah sbb nk rujuk sy...dia ckp saja2 ja...xda niat apa2 pon....ya Allah smp ati dia buat mcm ni....sy percaya kt dia..ini balasan yg sy dpt...sedih yang amat sbb bg sy pelacur pon dibyr...maksudnya sy lg hina dari pelacur...napa x ckp sblm sy transfer...huhu...dia mcm nk kenakan sy ja...hari sebutan kes mmg sah talak jatuh....sy sedih sgt dgn cara dia bgtau kat hakim tp alhamdulillah...semuanya selesai...cuma skrg sy nk tnya apa hak yg blh sy tuntut....sy ada 4 org anak yg masih kecil.ada sapa2 boleh bantu x?

Terima kasih

Iamsya replied at 30-8-2016 09:48 PM
Assalamualaikum....sy nk mnta pandangan.bulan 2 baru ni sy diceraikan secara taklik...masa tu sy ken ...

Waalaikumussalam warahmatullahi wabarakatuh

Antara perkara yg boleh Iamsya tuntut atau menjadi hak iamsya...ialah..dalam tempoh Idah, iamsya berhak diberikan tempat tinggal (Tak boleh dihalau/disuruh keluar dari rumah)
Juga Hak bagi mendapatkan Nafkah makan, pakai dsbnya dalam tempoh idah tersebut.
(ini mmemberi kesempatan utk Iamsya mencari tempat pelindungan/rumah dsbnya.. )

Kalau perkara ni tak diberi, boleh tuntut di mahkamah  (kadang ada kes yg suami sengaja tak bayar..jadi..mahkamah boleh paksa bayar walau dah lepas tempoh )

BAGAIMANAPUN dalam kes yg serius begini..Uncle sarankan sangat sangat...DAPATKAN PENJELASAN YG SEJELAS JELASNYA DAN KHUSUS UTKIAMSYA DRP PIHAK YG BENAR BENAR BERKELAYAKAN.

Kalau mampu..dapatkan khidmat peguam Syarie...

Tapi kalau sebelum nak dapatkan peguam Syarie pun..boleh sahaja pergi ke Jabatan Agama..mintak khidmat nasihat yg benar.

1.CERITAKAN SEGALA YG BERLAKU SECARA DETAIL..DAN PASTIKAN TIDAK ADA YG TERTINGGAL
(Uncle sarankan..sebelum pergi ke pejabat ahama..buat dulu nota catatan supaya dapat bagi penjelasan sejelasnya)

2. YAKINLAH ISLAM SGT ADIL DAN MEMBELA KHUSUSNYA ISTERI YG TERANAYA.

* antara yg Uncle musykil...macam yg Iamsya kata...
1. ADAKAH SUDAH BERLAKU RUJUK?
2. Adakah penceraian tu..melalui pengesahan "lafaz taliq" ? atau ..dia ceraikan Iamsya SEKALI LAGI (selepas ruju'...persoalan juga? : Adakah pernah berlaku ruju' ??? )

semua ni malahan penting..antaranya..perlu tahu..berlaku talak 1 atau talak 2 dah?

Walau pun perkara ni dah diputuskan Mahkamah..Uncle nampak Iamsya semacam masih blur
(dan memang ramai yg pernah Uncle jumpa..pun mcm iamsya...blurrr tak faham apa sebenarnya yg berlaku )

JADI..USAH BERTEKA TEKI...RAMAI USTAZ USTAZAH KITA YG BAIK BAIK!...Kalau Hakim biasa ramai yg susah nak dihubungi..HAKIM SYARIE RAMAI YG BAIK DAN RAMAH...Insyaallah boleh try call no telefon..try nintak nak sembang dgn pegawai agama..malah khadi besar pun kadang kadang kalau berkebetulan dia ada..selalunya munkin dia pun akan ambil berat dan boleh melayan soalan..Atau Pejabat Mufti..timbalan Mufti pun ramai yg rajin melayan.. (mufti munkinlah sibuk sgt)

Ramai org salah sangka dgn pegawai pegawai agama kita sebenarnya..

UNCLE SARANKAN..JANGAN TUNGGU LAMA...DAPATKAN JAWAPAN YG KHUSUS UTK IAMSYA TERUS DARIPADA PIHAK YG BETUL  DAN  TUNTUT SEGERA SEGALA HAK !

Uncle doakan kesejahteraan buat Iamsya dan anak anak...aminnn