CARI Infonet

Forgot password?
 Register

View: 2051|Reply: 19

ada baby new born: tips hadapi berhadapan kanak2 besar

salam saya tak tahu mana tajuk sesuai hehe.. tapi nak tanya kawan2 cthnya anda ada baby baru lahir umur 3-7hari gitu la kan.. diziarahi ibubapa yg anak2nya dari umur 1-4tahun yg agak membuas atau kata lain cepat tangan kpd baby anda yg baru je umur beberapa hari, cthnya yg dihadapi:

- dia curi hisap susu botol utk baby anda, mulut dia asal makan benda2 lain atau tak bersih
- suka ketuk kepala baby
- sergah baby tido suara sgt kuat

aaa macamana ya nak hadapi, kita dlm pantang takleh nak kata apa dah, ibu anak itu sendiri lepas tangan cenggitu saja

Erm..ko tegur lah secara depan mak dia,
Cahaya Jgn buat mcmni xbaik,bg tau mcmne nak syg Baby
Biasanya gini aku buat,kanak2 paham.
TP yg xpayah tu ko jegilkan je mata sambil buat suara kalau
Agak mak dia xnampak.hihi..ni aku ada gak buat.

aku aritu pun hadap benda yg sama. adik ipar aku nk pi shopping/jimba2 dgn sominya pastu nk tinggal anaknya yg lasak umur 2 tahun lebih kt rmh aku.

aku direct ckp nk pi shopping mohon bwk anak skali, jgn tinggal kt rmh aku sb mak pak budak tu jenis kalau pi shopping/jimba2 lagi aman kalau x bawak anak pastu lama plak peginya. pastu nk soh stay sekejap kt rmh aku konon2 bole main sama2 dgn anak aku. tak koser aku yg dlm pantang 2 minggu nk pantau anak org lain.

asingkanlah...jgn kasik depa masuk bilik baby.

tutup anak tu guna kelambu nyamuk tu
suruh mak ayah budak tu jaga anak dia jgn dekat dgn baby
suruh suami ko hep sekali dan bg pandangan tajam kat budak tu
alihkan perhatian budak tu dgn sogok pape mainan
bukak cite upin ipin / robocar poli supaya dia leka depan tv

fire_place replied at 4-1-2016 08:12 AM
Erm..ko tegur lah secara depan mak dia,
Cahaya Jgn buat mcmni xbaik,bg tau mcmne nak syg Baby
Bias ...

hehehe saya segannn nak buat tambah2 ngan anak sedara yg selama ni kita manjakan.

Follow Us
zuri154 replied at 4-1-2016 08:51 AM
aku aritu pun hadap benda yg sama. adik ipar aku nk pi shopping/jimba2 dgn sominya pastu nk tinggal  ...

huhu dia anta masa awak tgh pantang? adusss

Lollipop111 replied at 4-1-2016 09:38 AM
asingkanlah...jgn kasik depa masuk bilik baby.

ni jenis yg mak dia masuk sekali bilik baby. jenis mak duk belek baby kita anak dia maiii

ctredzuan replied at 4-1-2016 08:40 PM
ni jenis yg mak dia masuk sekali bilik baby. jenis mak duk belek baby kita anak dia maiii

ada parents depan mata aku bole plak soh anak dia umur 2-3 tahun yg tgh selsema berhingus pi cium pipi baby yg tgh tido... konon2 nk soh anak tu syg baby... eiii geram plak kiter sebab nnt baby bole terjangkit selsema. lagi satu bole plak anaknya yg umur baru 6-7 tahun gitu pi kelek baby kt riba. spesis mak pak konon2 nk terap anak cara berkasih syg dgn baby tp x kena tempat.

ctredzuan replied at 4-1-2016 08:40 PM
huhu dia anta masa awak tgh pantang? adusss

niat asal xde la nk htr. mula2 nk pi tgk baby aku tu. bila anaknya ralit main sama2 dgn anak aku tu, so mak pak igt mcm kesian kalo nnt anaknya dibawa pi shopping/berjimba anaknya akan bosan padahal aku lagi buhsan kalo anaknya ditinggal dgn aku. dah ler lasak. penyudahnya aku soh bawa skali. kang anaknya jatuh ke hafer aku plak disalahkan. jenis mak pak yg dah jd parents tp still nk enjoy dating gitu. bawak anak kang nk kena pantau, kejar sana sini, nk mkn pun tak tenang tp ada hati nk tinggal kt rmh org lain. kalau sdri jd mak pak pun x larat nk pantau anak sdri apatah lagi org lain.

zuri154 replied at 4-1-2016 10:35 PM
ada parents depan mata aku bole plak soh anak dia umur 2-3 tahun yg tgh selsema berhingus pi cium  ...

Mmg kena gak,akak aku kena.org ni bersin,gosok hidung pegang anak dia,dia tegur lah kalau selsema tu jgn lah cium ke apa,sbb baby ni mudah jangkit.

Sekali melenting,dh tu dia ckp kat akak aku pandai sgt nak ajar,jaga bb tu sendiri,tp mmg betol bb tu kena selsema xleh tido,selsema.

Kdg2 org pentingkn diri

ctredzuan replied at 4-1-2016 08:39 PM
hehehe saya segannn nak buat tambah2 ngan anak sedara yg selama ni kita manjakan.

Owh. Kalau gitu mcm sy lah,anak sedara kecik,anak pertama pun 4 tahun masa tu,mmg nk pukul adik,jerit kat bb..

Tp aku peluk n ckp nak syg baby gini,abang kena protect adik,kat anak sedara perwmpuan aku ckp kakak kena protect baby eh,sbb dia kecik,awk dlu pun kecik mcmni.semua org syg.akhirnya paham xganas2.tp kalau budak mmg buas,ko ckp bkali pun xpaham.

zuri154 replied at 4-1-2016 08:51 AM
aku aritu pun hadap benda yg sama. adik ipar aku nk pi shopping/jimba2 dgn sominya pastu nk tinggal  ...

Waaaaaa selfish nya.. Tak puas enjoy ke memuda dulu? Nasib u berani sound gitu

mdhelmi replied at 4-1-2016 12:27 PM
tutup anak tu guna kelambu nyamuk tu
suruh mak ayah budak tu jaga anak dia jgn dekat dgn baby
suru ...

Good tips!

7slash26 replied at 5-1-2016 12:27 AM
Waaaaaa selfish nya.. Tak puas enjoy ke memuda dulu? Nasib u berani sound gitu

aku xde la sound. aku cuma ckp terus terang nk pi jln2 anak jgn tinggal kt rmh aku. tolong bawa skali.

aku jenis x nk simpan dlm hati. nnt aku sdri yg sakit hati. lagi satu biar esok2 xde la mak paknya buat lagi. kita pun hepi.

zuri154 replied at 5-1-2016 08:26 AM
aku xde la sound. aku cuma ckp terus terang nk pi jln2 anak jgn tinggal kt rmh aku. tolong bawa sk ...

A'ah betul2.. Daripada makan hati baik terus terang.. Tapi memang tak patut your SIL tu nak tinggal anak kat u baru 2 weeks deliver baby.. MBNU ke?

tegur indirectly tp biar mak budak tu dngr. contohnye 'eh, mana blh buat mcm tu baby kecik lg' or klo rasa anak tu nak sayang ke apa ke tp dia selesema or mcm kotor cakap je 'eh, awak selesema takleh cium baby nnt jangkit kat baby or wash hand dulu before nk kiss baby'

aku ler kan, kalau aku gi lawat org dlm pantang yg ada baby, biasanya memanglah laki dengan anak aku ikut sekali kan.. tapi if anak aku batuk ke or selsema, even kalau aku selsema pun, aku akan never ever cium baby tu.. n pesan jgk kat anak jangan cium baby.. if nak pegang boleh.. maksud aku bukan riba, tapi cuit2 laa.. n for sure i'll make sure yg tgn anak aku tu bersih before pegang cuit baby..

tapi, memang betul, ada sesetengah mak ayah ni jenis tak alert, dia tak kisah pasal semua tu.. anak dia main terjah jer kat baby tu sampai kita pulak yang terjerit risaukan baby, tapi mak paknya buat tak tau.. anak2 tangan kotor sentuh barang baby, pegang cium baby walaupun hingus meleleh camtu.. ada yek.. so aku tak faham kenapa mak paknya tak alert mende2 camtu.. sebab baby ni mudah berjangkit, daya imunisasinya masih kecik berbanding kita kan.. so kebersihan tu sangat penting when it comes to handle a baby.. sepatut mak pak lebih arif la kan..

zuri154 replied at 4-1-2016 10:35 PM
ada parents depan mata aku bole plak soh anak dia umur 2-3 tahun yg tgh selsema berhingus pi cium  ...

ha'a saya tgh alami skrg ni mcm ni laa.. berhingus berjebokk suruh cium adoiii

bunga_lestari replied at 7-1-2016 10:31 AM
aku ler kan, kalau aku gi lawat org dlm pantang yg ada baby, biasanya memanglah laki dengan anak aku ...

awak ibu yg memahami