CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI-SFG

"Saya Awak" Dengan Wanita Ini, Kan Dah Kena Kena Sound

umur 50an memang cepat sentap...bertabahlah online seller...

ingatkan projek puluh ribu ke ratus ribu ke...setakat projek dgn online seller takyahlah nak gunakan title tu tak bertempat...ko eksiden tgh jalan orang tak Tanya dulu title ko apa...masa kat kubur pun malaikat tak Tanya title ko apa..ni siap viral mcm lah besor sgt isunya...kah kah kah...

kalau kat kedai atau gerai, rasanya dr ni kena panggil makcik je...kah kah kah...makcik nak order apa? kedai kami ada bla bla bla...kah kah kah...

dia betul2 bangga dgn title dia...pity her...nak berpuan bagai..ingat kat pejabat JPA ke? ingat kat kaunter JPN ke? this is real life...this is reality..

silampumeja replied at 6-4-2016 08:27 PM
Rasenye budak2 lagi atau memang seller yang baru buat bussiness... Sekarang ni semua org pon bniaga  ...

yup, saya pun rasa camtu. mungkin dr.harlina ni jenis oldschool dan rasa dia dh berumur jadi bile di address 'awak' dia rasa mcm xkene. tu yg dia tegur..no biggy cuma mungkin nmpak ayat dia tu buat org salah paham mcm dia kerek gtu...
tapi kalau tengok komen2 org kt status fb dia tu lagi la nampak cam biadap yg muda2 ni bila panggil dia dengan mcm2 gelaran sedangkan dia org tua dari kita. Jadi siapa sebenarnya yang x beradap ni?? huhuhu

Aku sokong Dr Harlina.. Bkn sbb tittle jer..
kalo ikutkan, mmg betul, sepatutnya dia tnya, "Puan nie Dr Harlina kan?" ..  x pun " nie Dr Harlina kan?"..

sbb aku berurusan dgn pelanggan pun akn bahaskan puan untuk yg berusia. kalo tahu dia muda barula guna awak..

dah ngapernya, nak Puan, Dr bagai.
Jgn beli Onlinelah kalau kau menjangkakan org beri penghormatan pada kau pangkat yang kau ada Makcik Kerajaan yang Tua.

sebab tu smiley, hihi, huhu, hahah tu penting
menggambarkan kau tu tak ler terlalu serius nak mensekolahkan org

argghh stress org mcm ni

Ade pro dan kontra ttg apa yg diviralkan kat sini.

Apa yg di tegur oleh Dr. Harlina tu ade betulnya. Yelah lg pun di sedar diri dia dah tua. So sbg seorg peniaga tidak kiralah online ke tidak( yg ade kedai) cara melayan pelaggan tu penting. Kalo mmg dah kenal setakat bahasakan kau aku tu xde masalah. Ini x kenal. Kita pun sebagai seorg peniaga kena gak jaga hati pelanggan kan. kalo x sendiri yg rugi.

Tak bagusnya pulak, bila Dr. Harlina nie jadikannya sbg viral. X semua org kenal awak even dah masuk tv sekali pun.
Teguran tu bagus. Tp biarlah kena caranya.

Follow Us
poyo pun ada dia ni..sebaik la seller tu guna awak saya..bukan mokcik..mau meroyan agaknya kalau dipanggil makcik..manalah seller tu nak tau ko tu umor berapa makcik..

kalau ditegur untuk panggil puan hakak boleh hadam lagi..ni sampai nak suruh bertitle..eh ko melampau benor..baru ada title dr belum lagi puan sri,datin paduka ke apa..

hadap sangat title dr ko tu..nnt ko masuk kubur tak do talkin nak baca buh gelaran dr bagai ko tu ha..tak do batu nisan ko nak letak dr.puan harlina sekian2..ehhh puihhh la ko ni..

Edited by apech at 7-4-2016 10:24 AM

Setuju dgn pn harlina. Nampak gaya mcm nak tempah utk sesuatu yg formal. Seller pun tgk jugak la... lain la kalau tgh cikcur nak beli baju baby ke, cistat ke boleh la nak santai panggil awak sis you. Kalau bercikcur, takde maknanya dia nak sebut dr PPUKM.

Lain kan bila kita start conversation :-
"Hai, saya apech. Saya tgk design tu cantik la mcm nak tempah. Boleh tak kita jumpa" dengan;
"Hai, saya Pn Apech dr Kementerian Kesihatan Malaysia. Saya tgk design tu cantik, dan berminat nak tempah. Boleh tak kita jumpa di ........ "

Kalau tak tegur mcm ni, lepas ni org dah tak reti nak beradap. Bila kena masuk majlis formal terkontang kanting guna bahasa tah apa-apa, lepas tu viral. Mcm dlm forum, sakit hati kan bila org guna bahasa sms. Sb dah biasa semua benda hentam kromo guna shortform.  

fire_place replied at 7-4-2016 08:36 AM
Iyalah,aku tgk datin2 berurusan dgn ig seller
Guna sis awak sy selamba je.hidup ni jgn terlampau  ...

Sb tu la kena ajar tang adab dari muda. Kalau tak, samai ke tua pun masih tak beradab. Tak reti beza antara formal dgn tak normal.
Mcm ada 1 forumer ckp kalau dekat kerja dia panggil cef, tp kalau tgh lepak kedai takkan nak panggil cef jugak, panggil je la biasa. Betul la kalau mcm tu, kalau guna sepanjang masa cef tu dah gila nama.

Dah tak boleh hormat org lebih tua. Yg harlina tu dia dah sebut dr awal dia PUAN. Panggil la puan. Yg mana tak kawin lagi, bagitau la awal-awal cik, encik. Benda senang pun tak boleh nak hadam, lagi nak argue.

Tak kira la swasta ke gomen, sama je konsep. Kompeni swasta takkan takde etika kerja, kompeni cap ayam ke?

Bagi email, surat tulis nama gitu je? Takde Ms, Mr ...? Berenti je la, takut spesis mcm ni membiak.

ak syak dr ni terbawak2 protokol bkeja.

ko x yah nk skema guna bertitle Dr bagai, berPuan bagai, nk skema tgk tempat la..

-electrifying- replied at 6-4-2016 05:39 PM
ITU pon jdi isu... rilek2 sudah...
ni kalau dh gi hji pon aku rasa gigh jgak kena pggil puan hajjah ...

iols pun rse gtu gak.. jenis gegeh ngn sebarang title or yg berskema2 dlm bab2 panggilan ganti nama.

abas8888 replied at 7-4-2016 08:44 AM
kalau kat kedai atau gerai, rasanya dr ni kena panggil makcik je...kah kah kah...makcik nak order ap ...

Kalau kat kedai, panggil dia makcik tak rasa pun dia nak melenting. Sb dah biasa dr dulu tu yg kebanyakan orang tak boleh beza kesesuaian perkataan dan anggap benda ni sooooooo normal.

Mungkin seller tu kena banyak belajar lagi dalam urusan jual beli ni. Customer datang drpd pelbagai background.

Alahai, sedih aku org meniaga mcm ni. Customer kene note pakai salutation.  Dr. tu dah kasik tips free, divirallan plak, dah la viralkan nama betul and gambar dia sekali, nama barang ada effort nak delete.

Ilmu basic yg dia terlepas pandang ni kalau dr. Azizan yg kasik dia kenkene bayar 5k tawww.

Ni bkn psl title dr ke or tua muda.
Rsny uols tak biasa kot bercampur or mingle dgn org2 high class/high educated ni.
Mentang2 dr harlina ni tak glamer masuk tv mcm prof muhaya.
Hakak percaya klu prof muhaya yg pm any seller automatic diorg panggil prof.

Hakak pun pernah niaga online. Klu ada sesapa pm hakak esp yg ada title dr/prof/datuk/datin...hakak mesti tgk profile fb dia dulu.

Bagi aku cmni,ka doh tahu org tu dr,Ka panggil le dr.Aku bayo kat kaunter pembyran,aku panggey cik siap tmbh cik yg cntik msa beli kat kedey

Edited by PEPPERMAN at 7-4-2016 02:45 PM

Saya percaya teguran Dr bukan kerana niat nak membangga pangkat kedudukannya. Tapi lebih untuk menegur tentang adab berbahasa.
Saranan mengguna "Dr" tersebut hanya sekadar saranan, alternatif kepada "awak" yang diguna kan oleh penjual.

Bila saya menengok respon mempertikai teguran tersebut, maka saya rasa teguran tersebut releven, sebab terbukti ramai antara kita yang kurang budi bahasa, dan malas pula menerima pandangan orang, lebih buruk lagi disambung pula dengan tuduhan gila pangkat, berlagak etc.

Saya hanya kenal Dr Harlina dr tv dan radio, tp ia cukup untuk membuat saya kenali dia sebagai insan yang gigih menghadapi isu kemasyarakatan, khususnya isu yg dipinggir yang lebih ramai suka mengutuk daripada membela. Justeru itu, dia tidak sekali2 saya label sebagai gila pangkat, title, sombong sebagai mana fikiran tuan puan

Tittle kadang kadang penting untuk menunjukkan budi bahasa..pernah org bawah panggil aku nama aku..aku sound..lain kali panggil En....... ..

Bukan mengada2 adab sopan..kurg2 panggillah puan...

Lagi 1 ada peniaga fake yg duk panggil yang..yang..nak beli apa yang.tq yang...rasa nak lempang je...sgt x profesional..

Mmg betullah dia cakap tu..anak muda skrg ni xreti eh nak hormat main redah je segala....kalu ko keje pon level profesional  pon xleh main redah je..