CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12
Return to list New
Author: double_r_food

90% kedai makan India muslim tak halal

Originally posted by gennosukesama at 4/13/06 12:58 AM
sebab tu aku tak berapa kedai mamak...walau kari dia best...

heran pulak ya..buleh pulak diaorang jual mahal camtu, takde akta nak kawal harga ke?

nop. they can name whatever the price they want. and we consumers can decide whether to do business with them or not. takde paksaan.

Originally posted by ranum at 4/11/06 08:03 PM

Itu sebablah kena check betul-betul restoran tu halal atau tidak. Pihak berkuasa dan bertanggungjawab ini mesti sentiasa pantau kalau dah menimbulkan keraguan orang ramai.

Contoh baru2 ni JAKIM kata, ayam DINDING, KL Supreme tak halal. Ini adalah contoh pembekal ayam besar.  Setiap pembekal yang diiktiraf oleh JAKIM mesti ada sijil halal.  Kalau restoran yang menyamar tu ambil dari pembekal yang tidak diiktiraf, mana orang ramai nak tau. Kes menipu pelangganlah tu. Sanggup ke ambil risiko makan je tanpa mengetahui halal ke tak ?

that's true. so, regardless of bangsa atau agama penjual tu, kite kena check bebetul. but the topic seems to focus on mamak, which is unfair.

Originally posted by jpl_fan at 4/12/06 04:31 AM
selalunyer semua kedai mamak ader serve beef....cume kedai india jer x serve beef nie...

i'd like to correct that a bit. Mamak is India.

so, let's say those who serve beef are not Hindus. let's say that's true. that doesn't mean those who dont serve beef are Hindus.

Originally posted by double_r_food at 13-4-2006 05:42 PM

Niat cume nak kongsi bagi tahu ape yang saya dengar dari dalam radio. saya memang dah tak pergi restoren India Muslim sejak dengar di IKIM pagi jumaat 06 APRIL lalu. Makanan jadi darah dagi ...

Alhamdulillah... terima kasih kerana sudi nak berkongsi ilmu dan saling mengingati tentang hal ini.... Syukur kerana ada jua yang peka terhadap makanan... mungkin ada yang alpa tentang ni kerana menyangka hal ni perkara yang kecil... tetapi ini lah sebenarnya perkara pertama dalam beribadah... bukan sahaja halal haram, bahkan kebersihannya juga perlu dijaga.... tu yang kita kena makan masakan orang Islam yang mandi hadas....

Originally posted by BeanDiesel at 14-4-2006 03:04 PM
say it's true kedai tu Hindu yang punya. So? as long as they serve halal meat that's fine. kalo dorang tanak jual beef that's fine too. that doesnt make makanan lain jualan dorang haram.
whatever ...

aku takut sangat org2 melayu kita nie terkena ajaran sesat.. iaitu kalau org melayu masak, maka halallah makanan tu.. kalau org hindu masak, maka haramlah makanan tu.

Pancilok This user has been deleted
Bab makan ni aku pernah dengar fatwa Sheikh kardhawi iaitu jangan banyak tanya sangat. Ia menjadi halal asalkan tak tahu.

Follow Us
Originally posted by Pancilok at 17-4-2006 11:54 AM
Bab makan ni aku pernah dengar fatwa Sheikh kardhawi iaitu jangan banyak tanya sangat. Ia menjadi halal asalkan tak tahu.

Saya pun pernah mendengarnya dan berpandu kepadanya saya pun makan le tanpa bersangka buruk asalkan masakan orang Islam... namun kesannya ada apabila ilmu yang ingin dipelajari tidak kesampaian dan sukar dimengertikan... sekarang ni saya mula menjaga makanan semula  agar tak termakan  makanan subahat... Hanya Allah yang MAha Mengetahui....

Rate

1

grugals This user has been deleted
byk faktor penyebab makanan kita jadi tak halal..bukan setakat tukang masak bukan muslim je..

senang je..kalau jelas nampak tak halal..jgn sentuh..atau beli sekali pun mkn..

kalau was2 pun jgn mkn..

kalau tak tau..kita nak buat camne kan?dah tau pastu jgn lah sentuh lagi

takan kita pegang satu2 makanan tu pastu pk..dari mane yea sumber bahan dlm makanan ni..?
halal kah duit yg aku dpt kembali selepas beli makanan ni?ntah2 duit judi ke apa ke..

tapi ada dlm ceramah kata kita perlu gak meneliti dari mane sumber sesuatu makanan tu di perolehi..cara pembuatan..isi kandungan

Rate

1

rasa macam tajuk tak sama plak dengan isi :stp:

Ini bukan apa tapi nationalisma. Walau pun Islam tapi Islam Melayu nak boycot Islam India. Itu I kata di forum RF Islam itu hanya di mulut tapi dalam hati bangsa di pentingkan.

baru2 nie ader ditunjukkan satu brand corned beef yg didapati tak halal. corned beef nie selalu dipakai utk buat murtabak di restoran2 kat sarawak nie, dan malangnya, org2 Islam ramai dah makan brand corned beef nie. so, walaupun restoran Islam skalipun, dimasak org Islam skalipun, maka murtabak yg dihidangkan tu tak halal.. maka makanan yg dijual tu pun tak halal.

Rate

1

tenuk8 This user has been deleted
D_R_F bagi salah info nih... takpa kawan2 jgn bimbang bior aben perjelaskan cerita sebenar... inilah namanye bahaya komunikasi... masuk satu info, tanpa soal periksa semua nak mengutuk dan bagi komen tanpa usul periksa...

yg sebenarnye dalam akhbar yg keluar ialah 90% PEMILIK KEDAI MAMAK ADALAH ORANG BUKAN ISLAM, tuh jer isunye... takdelak aben dengar kes haram mengharam nih...

pelik.. pelik...

gennosukesama This user has been deleted
yang menghairankan kenapa orang melayu tak buka kedai makan cam mamak ya

tenuk8 This user has been deleted
mengikut survey market review yg telah dibuat oleh aben_network peniaga melayu lebih cenderung menjual makanan berunsur tradisi seperti roti canai, nasi lemak, nasi kerabu, nasi campur dan nasi atau mee goreng.. mungkin tiada skill atau keberanian utk menceburi dalam bidang tosay, rojak, capati, briani, mee goreng mamak, nan garlic, ayam tandoori... walaupun tidak dinafikan ada menu yg telah berjaya diketengahkan oleh peniaga melayu tapi sehingga hari ini masih payah untk menjumpai restoran melayu yg dapat menyediakan semua menu diatas didalam satu kedai...

Rate

1

agama tukang masak bukan penentu makanan tu halal ke idak .. kalo tukang masak hindu tapi die gune ayam yg disembelih ikut syariat .. maka halal ler makanan tu.

Member aku pun bnyk bukan Islam .. bile dorang buat jamuan mmg dorang bersungguh-sungguh pastikan masakan dorang halal sebagai menghormati kawan2 Islam.

Aku penah bace cerita ttg sorang ulama dijemput makan oleh sorang kapir. Ulamak nih pun pegi la makan tanpa mengetahui kapir tu sengaja hidang daging anjing. Lepas makan baru kapir tu bagitau dengan niat untuk menghina ulama tu, "Tuan nih dah makan daging anjing tadi."

Ulama tu tetap tenang dan berkata die telah bersangka baik dan memakan daging anjing tu dalam keadaan tidak mengetahui .. oleh itu tidak menjadi kesalahan di sisi agama. Niat kapir tu nk menghina ulamak tu sbb makan daging anjing tapi last2 die plak rase terhina sbb khianat kepercayaan org.

Kesimpulannya, benarlah saranan Dr. Qardawi spya jgn terlalu bnyk songeh time nk makan kalo dah org kate makanan tu halal. Tuhan Maha Mengetahui .. kalo kite tk sengaje tk menjadi dosa. Kalo sempat siasat .. siasat ler .. kalo tau haram jgn makan. Tapi kalo mamak tu claim halal .. kita tawakkal jer la smpai dibuktikan otherwise oleh pihak berwajib.

Rate

1

Originally posted by kudajantan77 at 24-4-2006 06:34 PM
agama tukang masak bukan penentu makanan tu halal ke idak .. kalo tukang masak hindu tapi die gune ayam yg disembelih ikut syariat .. maka halal ler makanan tu.

Member aku pun bnyk bukan Islam  ...

Engkau tak rasa jijik ker makanan yang dimasak oleh orang Hindu?? Geli geleman aku kalau tengok tukang masak Hindu sebab terbayang dia pergi bilik air tak pernah basuh.

Originally posted by BatuApi at 24-4-2006 06:55 PM

Engkau tak rasa jijik ker makanan yang dimasak oleh orang Hindu?? Geli geleman aku kalau tengok tukang masak Hindu sebab terbayang dia pergi bilik air tak pernah basuh.

nih topik makanan halal ke makanan hygienic? Mana kau tau Hindu pegi bilik air tk penah basuh?

Korang sedar tk sebenarnye banyak kaum lain yg jijik tengok Melayu makan ngan tangan and dorang anggap Melayu pengotor. Kalo kat China .. pengemis jer makan ngan tangan.

sujend This user has been deleted
Originally posted by tenuk8 at 24-4-2006 03:57 PM
mengikut survey market review yg telah dibuat oleh aben_network peniaga melayu lebih cenderung menjual makanan berunsur tradisi seperti roti canai, nasi lemak, nasi kerabu, nasi campur dan nasi ata ...

sejak bila roti canai jadi makanan tradisi orang melayu..sesatkah...roti canai...made in INDIAlaa!!!...hu..betulkah 90% kedai mamak owned by non muslim....i wonder my india muslim friends who owns nasi kandar shops..are real muslims or what??:pmuka::pmuka:

Originally posted by BatuApi at 24-4-2006 06:55 PM

Kalo kotor mungkin sakit perut je. kotor boleh dicuci dan samak. Ade diantara kite yg rezeki tidak halal. benda tu akhibat lagi teruk dan ia tidak boleh dicuci.

Kalo rasa was was baik jangan makan sana. Ada pilihan.

12
Return to list New