CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: miftahuljamilah

AKHIR ZAMAN.. MISTERI SEBUAH PERJALANAN 2.0

Close [Copy link]
miftahuljamilah replied at 23-2-2021 02:33 PM
yup dulu pernah up lagu ni kat thread saya yg lepas2

Asalnya

iols minat xpdc, lagu best2...and kalo tgk lagu Titian Perjalanan, Semangat yang Hilang, Hentian Ini ... bleh gk nak relate ngan kerohanian

capiloton replied at 23-2-2021 10:11 PM
tak sangka ada minang kat kedah.
iols pernah dok kedah 2 tahun,
tak pernah pulak jumpa orang ked ...

Mekasih sedara

bluecathaze replied at 23-2-2021 06:41 PM
yup.. setuju.. tapi ada satu persoalan dalam otak ni.. kenapa Dol Said lari sedangkan ada seorang  ...

Ada terbaca dulu, masa serangan inggeris kali kedua, dato dol ada minta bnatuan drp bendahara johor ke camana, tapi depa tu dah kawtim dgn inggeris...kira mcm dikhianati

Matpon replied at 23-2-2021 05:09 PM
setuju..Tok janggut di kelantan nak pertahanan undang2 Islam. Tapi ini lah penjajah mereka nak mer ...

Asalnya tok janggut bukan nak melawan tapi cara layanan polis tu yg kasar ygseolah tok janggut ni oenjahat...btw kisah tok janggut, dol said semuanya hsl pengkhiabatan sesama melayu ... sbb berbaik dgn inggeris

Edited by capiloton at 24-2-2021 12:06 AM

dengar kisah Tuanku Tambusai dah merinding tengkuk.
macam mana lah kisah kebangkitan bersama PBT & IM agaknya.

iols dah jumpa jawapan perpindahan besar org sumatera ke semenanjung.
kisah nya ada di siri ke 3 dan ke 4.

dalam ending video ke 4, gue teringat ayat @Ah_Kwan,
yang selalu dok di ulang2 dalam thread nih.
penyatuan & kasih sayang.

selagi belum sampai masa nya, selagi itulah terus merapat antara kita.
berkasih sayang sesama kita. jauhi perpecahan dan persengketaan.
andai tiba musim nya, nescaya gunung bisa di alihkan.

misy replied at 23-2-2021 11:02 PM
Asalnya tok janggut bukan nak melawan tapi cara layanan polis tu yg kasar ygseolah tok janggut ni  ...

keh keh keh

orang tauhid tidak akan memulakan sengketa....
hingga mereka ditekan...walau mereka meminta kebaikan...

mana puak yang bangkit memulakan sengketa...tak pernah duduk dalam kebenaran...
semuanya duduk dalam emosi....

even puan panji hitam pun takkan memulakan sengketa ini...
sehingga mereka diserang dan dipaksa bangkit mempertahankan diri mereka...
sehingga Allah perintah, BANGUN.....baru lah bingkas mereka bangun...

kerana Muhammad itu turun bawa kasih sayang...bukan persengketaan....

keh keh keh

Follow Us
Edited by capiloton at 24-2-2021 12:36 AM
Ah_Kwan replied at 23-2-2021 11:45 PM
keh keh keh

orang tauhid tidak akan memulakan sengketa....

apek, dalam video ke 7 ni ada simbol Muhammad bertangkup,
di minit 0:09 dan 1:14, jugak ending video.

komen sikit apek, tentang perjuangan Tuanku Tambusai.
banyak generasi cucu cicit perajurit nya di sini.
yang buka Bukit Rokan di N9 tu mesti pengikut2 nya jugak.

3 masjid lama yg ada diskas dalam thread ni pun ada dalam video.
apsal gue rasa ni geng seperguruan hang ni apek,
hang kenai ka orang2 dalam siri video ni?  

susene replied at 23-2-2021 10:44 PM
iols minat xpdc, lagu best2...and kalo tgk lagu Titian Perjalanan, Semangat yang Hilang, Hentian I ...

Semangat yg hilang tu lagu kesukaan saya.
It brought me to tears bila dgr.. the meaning is deep.

Matpon replied at 23-2-2021 09:23 AM
Ini yang sedih. kebanyakkan mereka balik dari Asia Barat. Kita sedia maklum di sana banyak fahaman ...

Kalau tak silap saya, Ustaz Don belajar di al azhar kan? Baru saya tahu di egypt pun kuat fahaman wahabi ya

Edited by dewimalam78 at 24-2-2021 07:06 AM
bluecathaze replied at 22-2-2021 01:04 PM
m nasir ni.. patut lah sahabat aku dulu pun ckp dia bukan fmil. wonder sapa dia sebenarnya

M nasir.
Kenapa kita boleh baik sangka kata m nasir bukan fm/il walaupun kita nampak banyak sign2 fmil pd album cover, video, konsep lagu etc.
Wife dan anak2 dia pun free hair, tak nampak islamik.

N kenapa kita selalu sangka tunM one of bapak fm/il  di malaysia based on penampilan wife dan anak2 dia.

Betul la kita ni byk ikut emosi. Kalau dh menyampah tu, kita nampak buruk pd seseorang.

Edited by bluecathaze at 24-2-2021 07:59 AM

Bila baca pasal Raja Haji ni, ada tertengok video tentang wasiat Raja Haji yg ni..

sekarang baru aku betul2 paham apa maksud apek @Ah_Kwan bila apek cakap kita hanya pelakon yg melakonkan watak (aku rasa ni kali ke 3 dah aku ckp aku paham ) Raja Haji ni tahu dalam kumpulannya ada pengkhianat tapi dia teruskan juga melakonkan watak dia kerana dia tahu itu tanpa dia melakonkan watak itu.. tak mungkin episod seterusnya akan berlaku... dan baru aku paham kenapa kita kena ambil jalan tengah.. tanpa join mana2 pihak (i.e. yang memulakan atau yang mempertahankan)... dan kenapa Allah tak redha dengan dua dua kumpulan tersebut... pentingnya belajar dari sejarah... sebab sejarah itu akan berulang... dan yang tak belajar sejarah lah yang akan cenderung untuk melakukan kesalahan yang sama... dan yang penting bukan apa yang kita mahu.. tapi apa yang Allah mahu.. tengah2 study pasal sejarah ni.. baca pulak surah At Taubah ayat (sorry bukan ayat.. tapi mukasurat) 193-196.. meremang bulu roma aku..

so.. tunggu lah episode seterusnya... siapa yang memulakan... jangan join... betul juga kata sahabat aku... jaga keluarga sendiri... walaupun tak join tapi kalau diganggu/dikacau... wajib pertahankan kehormatan sendiri... jangan bertindak ikut emosi... dan seterusnya tunggu PBT muncul..

macam mana pun... jangan menghukum pengkhianat2 itu (eh betul lagi ckp apek )... sebab pengakhirannya kalau dia sempat bertaubat.. mungkin Allah terima taubat mereka... hak Allah semata2..
kalo aku salah tolong betulkan ye..

Heydidle replied at 24-2-2021 02:41 AM
Kalau tak silap saya, Ustaz Don belajar di al azhar kan? Baru saya tahu di egypt pun kuat fahaman  ...

tak silap dulu ada orang cakap dia tak habis belajar kat Al Azhar.. balik sambung belajar kat malaysia... kalau tak salah aku laa.. dia ni selalu kena attack (bukan fizikal) dengan orang.. jadi paham2 sendiri lah sebab apa...

dewimalam78 replied at 24-2-2021 06:54 AM
M nasir.
Kenapa kita boleh baik sangka kata m nasir bukan fm/il walaupun kita nampak banyak si ...

kita rakyat marhaen begitu lah... menilai dari apa yang tersurat... tapi sapa yang tahu, tahu lah... tak penting pun watak itu... yang penting apa yang cuba disampaikan oleh watak2 itu...

Heydidle replied at 24-2-2021 02:41 AM
Kalau tak silap saya, Ustaz Don belajar di al azhar kan? Baru saya tahu di egypt pun kuat fahaman  ...

tak pasti sangat. tapi fahaman wahabi banyak di asia barat. tapi masih ada lagi yang belajar agama dari asas. Sebenarnya wahabi ni mereka nak dalil..kalau tak ada dalil tak sah.. padahal ilmu banyak datang dari pelbagai sumber..
PESANAN Almarhum TUAN GURU HAJI SALLEH MUSA, PONDOK AR RAHMANIAH SIK KEDAH

"Hangpa mengaji tauhid biaq betoi, AQIDAH tu yang perlu jaga.. Hangpa jangan dok buang masa, jangan dok biarkan usia hangpa HANYUT begitu saja.. Isikan usia hangpa ni dengan mengaji ilmu agama.. Muliakan dengan ilmu TAUHID.. Lepas tuu, pi mengaji ilmu FEQAH.. Lepas tuu baru pi mengaji ilmu TASAWUF.. Jangan dok kalut nak pi ilmu TASAWUF, hadis dan sebagainya jika Allah سبحانه وتعالى sendiripun hangpa tak kenal.. Macam mana nak kenal Allah سبحانه وتعالى jika takmau ngaji ilmu TAUHID..

" Sebab tak kenal Allah سبحانه وتعالى lah depa dok suka sesatkan orang, bida'ahkan orang.. Ada ilmu HADIS, tapi ilmu TAUHID takdak" .. Punah habis semuanya.."

Nak mengaji ni, ibarat nak naik TANGGA.. Kena langkah dari BAWAH, barulah sampai kat tingkat ATAS..

" Jangan dok kalut nak meloncat nak ke tingkat atas dari tingkat BAWAH.. Satgi jatuh, mampuih.. Kalau nak naik, ikutlah turutan yang betul.. Jangan dok ikut puak-puak Syi'ah, Wahabi, Mu'tazilah, Sekular, Liberal dan sebagainya.."

Kita pegang sungguh-sungguh dengan Manhaj AHLUS SUNNAH WAL JAMA'AH.. Jangan dok lari dari DASAR pegangan kita.. Sekarang ni, ulama' - ulama' tua tak banyak dah.. Hangpa pi lah tengok dalam Malaysia, Thailand, Indonesia semua tak banyak dah.. Yang ada pun tinggal berapa orang jaa ulama' tua yang masih ada. Sementara depa masih ada lagi ni, pi lah dampingi depa.. Pi duduk dalam Majlis Ilmu depa.. Cedok (ambik) ilmu depa, insyaAllah, Allah سبحانه وتعالى akan bantu.."

Pesan Tuan Guru Hj. Salleh Musa حفظه الله تعالى

Edited by Matpon at 24-2-2021 09:27 AM
capiloton replied at 23-2-2021 10:00 PM
semenanjung dan sumatera memang adik beradik.
di bawah kerajaan melayu lama, sriwijaya.

Bukan apa Menteri kewangan sekarang pun asal dari keturunan raja dari Langkat Indonesia. Dok nampak pertadbiran malaysia lain macam sikit..Bantuan banyak sungguh.. Rasa bangga juga dok dapat bantuan saja..KWSP ( i sinar) mudah dan lain..

Apek boleh terangkan sikit tentang Tengku Zafrul ini. Bila jadi menteri ni, ekonomi kita pun nampak pulih walaupun berdepan pandemik

Kena berhati2 juga dgn segala bantuan. Jangan sampai terbuai, terlena dan terhutang budi.

Ai ingat hadis akhir zaman, dajal akan dtg membawa susu dan segunung roti. Dajjal bawa syurga buat manusia.
Hanya hamba yg beriman dapat membezakan itu dajjal. Syurga yg dibawa dajjal adalah neraka. Dan neraka bagi manudia ketika itu adalah syurga.
Makanan org beriman ketika itu adalah zikir. Bermakna saat itu adalah saat2 sukar bagi org islam.

Manusia akan berkerumun menadah roti yg ditawarkan oleh dajjal. Lama kelamaan manusia menjadi pengikut dajjal. Nauzubillah.

capiloton replied at 23-2-2021 10:11 PM
tak sangka ada minang kat kedah.
iols pernah dok kedah 2 tahun,
tak pernah pulak jumpa orang ked ...

Nikita willy pelakon indonesia tu pon orang minang.. sumatera kan.. org minang cantik2... u mst cun gak eh keh3..

Edited by pertai at 24-2-2021 01:36 PM
dewimalam78 replied at 24-2-2021 09:34 AM
Manusia akan berkerumun menadah roti yg ditawarkan oleh dajjal. Lama kelamaan manusia menjadi pengik ...

Mcmana pendapat uols tntg UEL?
Ramai jugak yg aiols baca meragui beliau. Faham dia ada bnyk bisnes restoren, pasaraya etc. Apa yg aiols nampak infaqnya hari2 bukan sikit2 amount update di medsoc. Mcm xpadan dr pendapatan keuntungan bisnes beliau. Kalau dikira dr sumbangan NGO atau persendirian xpernah baca dr siapa yg memberi. Pemuja beliau mcm biasa hanya nmpk dia yg memberi.
Apa yg jelas beliau bebas meredah satu msia tmsuk sabah serawak disaat warga msia yg lain berPKP.
Iols buat penambahan sikit ye. Tujuan aiols bkn nak men'dajal'kn UEL. Awal2 aiols pn suka tgk seorg mualaf yg gigih berdakwah, mengajak kepada bkasih sayang kerana Allah dan Muhammad. X habis manusia haiwan pon dia tolong. Cuma baru2 ni aiols ada tgk dia sampai ke tokong memberi derma/duit raya pada sami2. Dari situ hati aiols dh xsdp seperti mengajak manusia meraikan semua agama itu sama. Nauzubillah himinzalik. Gitula pandangan 1layer iols.. Mohon yg lebih arif mmberi pandangan dr sudut 2,3layer kedalam.. )

tomatome replied at 24-2-2021 10:12 AM
Nikita willy pelakon indonesia tu pon orang minang.. sumatera kan.. org minang cantik2... u mst cu ...

gue lelaki lah. cun takdak, tapi manis nya ada,
bak kata tok guru

yesza, orang sumatera mmg ramai yg cun2,
itu pasai gue mahu pegi jalan2 ke sana hujung tahun nanti.
sape nak follow, jomm.

gue nak meriki calon kat pekanbaru, sambil melawat tempat bersejarah.