CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

LUBUK KREDIT: RUANGAN UNTUK / LUAHAN / TAK PUAS HATI DGN SISTEM PERUBATAN MESIA

Alhamdulilh anak dah recover. Ya saya setuju kejadian ini ada memberi saya sedikit kesan & persepsi negatif terhadap servis perkhidmatan di hospital kerajaan. Tapi saya percaya tidak semua begitu dan masih ramai lagi kakitangan hospital kerajaan yang amat berdedikasi dalam memberi perkhidmatan yang terbaik kepada rakyat.

Saya pernah ada pengalaman mendapatkan nasihat dari doktor hospital swasta tentang ketumbuhan di tangan anak saya di mana doktor tersebut mencadangkan agar saya merujuk pada hospital kerajaan yang ternyata mempunyai pakar-pakar orthopedik kanak2 yang amat berpengalaman yang boleh memberi diagnosis yang lebih tepat mengenai masalah tangan anak saya. Terbukti kita tidak perlu ada sikap prejudis terhadap doktor pakar hospital tempatan.

Rate

1

SooAh replied at 21-8-2017 10:15 PM
Alhamdulilh anak dah recover. Ya saya setuju kejadian ini ada memberi saya sedikit kesan & persepsi  ...

Saya setuju dengan pandangan anda  semakin hari mereka semakin cube perbaiki mutu perkhidmatan mereka yang penting kita mesti saling hormati tak kira bangsa dan pangkat... pengalaman saya di hospital kerajaan pertama kali ade nurse bangsa cina yang sangat rajin baik hati memberi perkhidmatan kepada semua tak kira bangsa saya amat bangga...

Alhamdulilh anak dah recover. Ya saya setuju kejadian ini ada memberi saya sedikit kesan & persepsi  ...

Saya setuju dengan pandangan anda  semakin hari mereka semakin cube perbaiki mutu perkhidmatan mereka yang penting kita mesti saling hormati tak kira bangsa dan pangkat... pengalaman saya di hospital kerajaan pertama kali ade nurse bangsa cina yang sangat rajin baik hati memberi perkhidmatan kepada semua tak kira bangsa saya amat bangga...

ipes2 replied at 21-8-2017 07:28 PM
alhamdulillah takde masaalah dgn daughter you.
how old is she now? sure dah happy.

Wah doc, didnt know it could be that serious. I had anmum materna during pregnancy, and was told sometime in 3rd trimester that it could be the reason for baby besar sebab susu tu manis. I stopped right away! Alhamdulillah my daughter is 16mo now.

Awal tahun haritu hantar ayah pergi hospital serdang and doctor detect minor heart attack. Lepastu bagi appointment untuk pakar jantung bulan SEPTEMBER which is 4 months after! So sepanjang tu berkali kali lah pergi emergency tu. and diorg x buat ape pun. Ayah makin lama makin teruk. Bila complain cakap patient terlampau ramai so x boleh nak cepatkan appointment. 2 bulan ayah x tidur and saya pun sama sekali kena melayan dia. Tahankan jugak sbb bila pegi mana2 dia cakap sana mmg 2nd best pakar jantung after ijn. Lepastu dah x larat tgk ayah asek sakit je, bawak pergi HUKM. And HUKM mmg terbaik. On the spot dapat rawatan plus ubat jantung. Been wondering kenapa HOspital Serdang very slow mcm tu. now dah ada ubat xdelah berulang ke emergency lagi. So nak cakap pergilah HUKM even kena bayar sikit tapi worth it!

Rate

1

Luahan Rasa

Teringat pula pengalaman buat pap smear tahun lepas. Rasanya masa tu baru habis berpantang. Mungkin belum 2 bulan bersalin. Nurse di klinik desa suruh datang untuk buat pap smear.

Sebelum ni sy bersalin di private atas sebab sy memang follow up dengan gynae dari kes endometriosis hinggalah sy ttc anak sulung. Jadi prosedur dekat kerajaan sy tak berapa pasti mcm mana.

Masa tu, nurse A terus suruh baring, suruh relaks untuk insert speculum. Tp tak boleh masuk. Dipaksa ditolak tolak speculum tu. Lepastu dimasukkan pulak jari dia. Sy dh berpeluh tahan sakit ngilu.

Bayangkan sy dengan seriau bersalin tak habis lagi, dgn jahitan epi lagi. Memang sy terus bagitau sy sakit. Sy nak stop. Sy akan buat di swasta.

Then nurse A kata speculum ni saiz besar. Nnt dia order saiz kecik. Lepastu gel lubricant pun dia tak guna. Sy memang rasa trauma sangat. Nak intercouse dengan suami pun jadi ngeri sangat. Then sy ada terdengar nurse A soksek dengan rakan sekerja pasal sy. Plus bersalin swasta pun asyik kena tanya

Then lepastu jumpa semula gynae dekat private. Dr pujuk buat pap smear ni tak sakit. And tadaa, sekejap xsampai 3 minit. Speculum pun saiz kecik sahaja.

Sy tanya kawan kawan yg check up di KK, ramai yang buat pap smear bila baby dah 6bulan, ada setahun. Ada yg KK tak suruh buat pun.

Tapi ni memang pengalaman yang sy rasa ngeri ngilu semua ada kalau teringat

Rate

1

Follow Us
New complain:
Dear tt,
Kakak ipar saya bru me Lahir kan anak pertengahan bulan lepas Di salah sebuah hospital swasta yg katanye "baby friendly"

Mngikut kata kakak ipar saya,  air ketuban die pecah  pada pukul 8 pagi dan die telah ke hospital pada  pukul 9. Setelah dicheck Oleh nurse bukaan baru 2cm. Kemudian pada pukul 10 pagi bukaanya 3cm ...

dlm pukul 1030 die minta nurse ubat tahan sakit ... nurse bagi tahu kalau dia ambik ubat tahan sakit ni die tak blh ambik epidural. Then die kata ok, xpe die tgu epi. Kemudian nurse dtg kembali dan bgtau setelah consult dgn doct epidural. Doct kata ok utk kakak ipar ambik ubat tahan sakit yg Akan Di cucuk dipungung dulu kemudian dlm pukul 11 doct Akan dtg untuk cucuk epidural..

Kirenye setelah dicucuk ubat tahan sakit dipungung, kemudian kakak ipar ambik epi.

Setelah Di cucuk epi. Nurse hanya monitor mesin ctg. dan mnyuruh kakak ipar tidur. Kakak ipar asyik bertanya McMane bile die blh bersalin, nurse kata Xtau depend dgn org ada yg cpt ada yg lambat. Dan nurse suruh die pg tdo.. bukaan tidak dicheck lg sampai la doct gyne Sampai Dlm pukul 1 .
Doct kata mmg klu semakin byk bil anak semakin cpt proses bersalin

Sesampai doct Di Labor room tu, doct tgk eh ada meconium.. then doct check bukaan dah fully open. Doct tanye kepada nurse tak check bukaan die ke? Nurse jawab check pukul 10 td 3 cm.. then proses bersalin pun ter jadi

Doct mngunakan vacuum utk keluar kan baby. Sebb kata kakak ipar doct kata kepala baby  agak tingi.

Keluar je baby dr perut kakak ipar. Baby tu tidak menangis. Doct tunjuk dkt kakak ipar then suruh check jantina , kemudian doct letak kan bayi atas perut kakak ipar.. bayi menangis Tp dlm mulut Penuh air, nurse sedut air tu kemudian ke sinki.. bayi tu unconscious Di atas perut kakak ipar . Boli nurse nampak bru la kelam kabut bawak bayi tu ke bilik lain.. dlm seminit dua bru dgr bunyi bayi menangis

Setelah siap Di jahit, doct gyne pg tgk baby dan menyampaikan berita kepada kakak ipar bahawa bayi kakak ipar mengalami Masalah pernafasan.. dan doct telah inform doct paed. Utk Turun ke maternity ward dan check .. setelah discan xtray didapati lung baby dipenuhi meconium. Doct paed kata Di hospital tu tiada nicu jadi die sugest antar baby ke hospital lain..

Di hospital ter sebut baby kakak ipar Di beri treatment utk lung infection, bantuan pernafasan n etc... sudah Lebih dr 10 hari baby kakak ipar masih tidak keluar wad lagi...

Doct gynea ada call kakak ipar utk tanye keadaan baby,  doct tu kata die pelik McMane meconium blh byk dlm lung baby...

Kakak ipar kata, nurse x check bukaan . Dan setelah Diberi epi. Nurse asyik suruh kakak ipar Tido... doct ckp ctg result ok menunjukkan jantung baby ok...

- utk pengetahuan, ini adalah anak ketiga kakak ipar.
- hospital "baby friendly" tidak berapa nk  baby friendly sbb bilik dlm maternity ward sedang dicat . Klu nurse pun xtahan bau cat. Dorg Pakai mask. McMane pula dgn bayi yg baru lahir. Yg terpaksa hidu chemical cat tu...
- keadaan toilet wad Sgt Kotor

Samp sekarang kakak ipar masih lg bersedih dan tertanya2 McMane perkara ini blh ter jadi sedangkan masa die pergi hospital semua nya ok... air ketuban masih Jernih...

Ape explaination utk kes mcmni yea tt, adakah disebbkan kecuaian?

Rate

1

I agree in full.

blythes replied at 23-8-2017 06:23 PM
Wah doc, didnt know it could be that serious. I had anmum materna during pregnancy, and was told s ...

Good to know she's fine alhamdulillah.
Ya, dari setiap 5 GDM, 1 akan develop T2DM in the future. Apa yg blythes patut buat hanyalah tgk tgk pemakanan aje, tak lebih dari itu. In fact, jika blythes tak de GDM pon, amat elok kita jaga pemakanan.

OK je if you use supplements etc, but be aware of the contents, as the companies have legally protected themselves by rpinting down the contents.
The supplements that i used are Seven Seas Cod Liver Oil and Vit D3; I take these 2 every-other-day. Other vits and minerals im sure i will get more than enough from my meals.

Fiefafiefus replied at 28-8-2017 04:33 PM
Awal tahun haritu hantar ayah pergi hospital serdang and doctor detect minor heart attack. Lepastu b ...

Sorry to hear your experience. Hospiatl yg ffff sebut tu is not bad actually..maybe just protocol berbeza. However, jika an MI is detected, however minor, memanglah kena tangani there and then. Jika MI dah seminggug dua pon still kita treat dgn medications and tests secepat mungkin..you see, we dont want a bigger MI to develop.

Alhamdulillah, the second hosp yg u mentioned tu mmg very good with Cardiology as well as other depts pon. harap your dad is doing well.

ceri_pink replied at 29-8-2017 11:43 PM
Luahan Rasa

Teringat pula pengalaman buat pap smear tahun lepas. Rasanya masa tu baru habis berpa ...

Hmm, that area still raw from being post partum 9tho i ingat 2 months is good enough). In any case, genalah guna speculum yg appropriate size and gel is absolutely a must..how would you insert a vaginal speculum without lubricant?

Sy selalu dgr tentang soksek soksek ni. Ngapa ek? Adakah rasa inferior mereka yg kerja di hospital kerajaan tu? Here in Ireland and UK, depa yg tak dapat keje di hospital kerajaan tu barulah gi keje di hospital swasta. Sebab, di hospital kerajaan lah semua professors and top people are working, and all the univs send their medical students to.

Terbalik ek.

I hope your anxiety wont last; and I am happy to hear you were sufficiently relaxed for the subsequent speculum, albeit in a private  setting.

Edited by ipes2 at 5-9-2017 05:28 PM
Joannalee replied at 1-9-2017 03:16 AM
New complain:
Dear tt,
Kakak ipar saya bru me Lahir kan anak pertengahan bulan lepas Di salah se ...

Aha baru nak kata boleh je amik other painkillers if needed, prior to epidural.

Hmm i would have thought that meconium staining should have been detected early sebab it is a sign that a quick intervention is needed.

Masaalh pernafasan? Of course lah, sbb mungkin ada Meconium Aspiration Syndrome (MAS) if fetus passed meconium tanpa detection.

''Utk Turun ke maternity ward dan check .. setelah discan xtray didapati lung baby dipenuhi meconium.'' ahh baru sy ckp.

So, SIL you Gravida3 Para3, so cepat jugaklah cervial dilatation can progress.

I am sorry to hear the outcome, my hope is that the baby is now safe at home and is doing well.

Pasal adakah kecuaian involeved etc, i will never give an advice on this nor will I attempt to, sebab ianya isu sensitive. Tetapi, as a client, SIL has every right to have a full explanation of what has happened. Very often, byk factors lain yg berlaku yg kita tidak tahu, eg dilatation mmg slow in this case or meconium baru je being passed semasa depa check tu etc..tetapi i dont want to be defensive whilst I am a different party. SIL Joanna tu tanyalah kat docs for explanation.

ipes2 replied at 5-9-2017 05:26 PM
Aha baru nak kata boleh je amik other painkillers if needed, prior to epidural.

Hmm i would hav ...

Tq ipes2..

Doct kata myb meconium tu masuk dlm lung semasa baby menangis...

ipes2 replied at 5-9-2017 05:06 PM
Sorry to hear your experience. Hospiatl yg ffff sebut tu is not bad actually..maybe just protocol  ...

Thank you ipes. I know semua hospital pun ada procedur. Just a bit frustrated. Tapi afterall now my dad pun dah dapat better treatment and hope its for the best.

nak komplen jgn layan org ikut kasta ya. walau pun org tu masuk wad 3,kdg2 nurse ni layan mcm org tu vongok, xbijak, miskin, hina. nak marah je kejenya.buat keje biar ikhlas. kalau nak cakap keje ko penat, berlambak lg keje yg penat. ada org buat kerja sampai xtido 3,4 keje nak sara hidup.kau dapat keje yg baik, gaji setimpal. biar ikhlas dlm bkeje.

bila masuk wad kelas 1,time tu lah baru ko nak hegeh2 dtg buat2 mesra alam, tanya itu ini. sory k.. lagi suka bborak dgn makcik cleaner dr melayan manusia hipokrit mcmni.

aku xtau aku emosi atau apa.. tp masa bersalin duduk wad 1,labor room penuh, doc call bkali kosongkan bilik utk pt dr kelas 1.pesakit tu adalah aku. dan aku cuba letakkan diri pada pt kelas lain.. tentu aku terasa. masa dlm labor room, aku baring selesa dlm bilik, manakala yg lain dh lama beratur duduk kat koridor kesakitan contraction sbb bilik bersalin penuh..sempat cakap ngn nurse kenapa tu biar yg lain duduk bdiri mcmtu kesakitan. nurse suruh aku fikir diri sendir.

tapi mcmne bila kita dlm keadaan selesa, tp melihatkan wanita lain juga yg nak bsalin tp dlm keadaan mcmtu. aku mmg xsetuju.harapnya...kesaksamaan dlm layanan dapat diberikan kelak.

ada yg cakap eh.. banyak cakap plk dia..bukan aku nak mengomel xpuas hati.. mmg layanan aku dpt baik. cuma aku minta hak utk org lain diberikan keselesaan sama. at least xlah bdiri beratur duduk kat koridor mcmtu.

Rate

1

Pandangan serba sikit aku.
Nurse/doctor
-harap layan pesakit secara adil dan saksama tanpa melihat kasta.
-jangan nak marah je, terutama nurse.
-jangan keluarkan kata2 kurang manis. contohnya nurse perempuan lah, aku xfaham otak letak mana kalau kendalikan org nak bersalin 'nak bersalin tahu bising, masa sedap buat xingat'... ramai je yg kena gini. mana adab ya?kalau ya pun guna lah akal pikiran. walau dua2 kepala, tp berlainan saiz. sayang jd nurse kalau simple gitu xreti fikir.
-jgn mengumpat pesakit.. ni peristiwa masa nak bersalin doc cakap 'baguslah bawah ni dh bercukur, ada org dtg berserabut xbcukur, kita pula nak cukurkan blablabla'.. lepastu ketawakan ramai2 ada org bulu berserabut itu ini..xlawak lah.. kalau gitu pemikiran kau. xsemua org ada laki, yg sudi cukurkan. ataupun mmg xsempat..jd sila jaga aib pesakit. bukan jd bahan lawak ko.

pesakit/ keluarga.

-kaji serba sedikit tentang penyakit. jangan bulat2 semua serah pada doctor, nurse. diaorg insan biasa.. mmg kadar nak buat silap sama je mcm org lain. xfaham jangan berat mulut tanya

-jangan banyak songeh lagak ala raja. kalau kita nak org hormat, kita pun harusnya hormat org dlu juga. tahu stress menghadap sakit tp bukan token utk kita marah org.. sakit ni ujian.bila baca kenyataan org 'nurse/doctor banyak tanya letih nak layan'...sila sedar diri yg anda di sepital gomen,bayar pun sikit, jgn banyak cekadak.'dah sakit bersalin masih nurse banyak tanya, rasa nak marah'.. apa kau sorg je ke sakit bersalin? kalau aku lebih suka nurse/doctor banyak tanya dr bio je.. alih2 baby dh xbernyawa dlm tu doctor/nurse gak ko salahkan.

-jgn nak mendiva xsuka doc pelatih lah, xsuka dikerumun.. xsuka senang je  keluarkan duit. ni duit xnak keluar,lpastu expect org layan ko mcm diva, ikut ckp ko? patut pun stok melayu ni kena tipu je xhabis2 dgn wedding planner,bayar rm10k .expectation majlis grand mcm 100k...nak marah doc lelaki sambut pegang ko.. ngt dia heran sangat ke? benda kembang bawah tu dh xbselera nak tgk lah.. jgn propa sgt jd laki konon frustrated,marah semua sbb doc laki sambut bini kau. rasa bini di cabul.. bini kau bertarung nyawa kot.. bawa simpan sikit propa tu.

-paling penting sbb gomen dh sengkek bagi ubat pun alahai mcm xcukup je.cth dlu vitamin masa hamil utk sebulan.. skrg 2weeks je kdg2.jadi kalau ko tu mampu beli je lah ubat tu kat luar.. minta prescription je..biar org yg betul perlukan ambil ubat tu. lagi satu kalau jenis penakut makan ubat, xsuka mkn ubat.. jgn menggatal amik ubat, xmakan.. lpstu buang. mcm kes ubat kencing manis ke apa yg viral tu.. org lain bnyk memerlukan..ko buang je. jenis xreti bsyukur.

Super-M replied at 6-9-2017 12:08 PM
nak komplen jgn layan org ikut kasta ya. walau pun org tu masuk wad 3,kdg2 nurse ni layan mcm org tu ...

ye, betul Super-M, public servants, juga manusia in general, tidak seharusnya memilih bulu dalam bertugas. Tetapi malang nya, ketidaksamaan seperti ini sentiasa berlaku. Di dalam semua situasi dan keadaan juga geografi. Pemegang tiket Business Class dlm plane dapat steak bila bila masa je mintak (tapi cheh tak halal so kena pun pass on je lah), sedangkan di kelas ekonomi ianya some type of bread and only at meal times. Pemegang VIP tiket cinema pon bleh duduk kusi tebal berbanding tiket biasa.

Perbezaan ini semua timbul kerana oservis yg di offer berbeza beza, dan mengikut apa yg dah dikontrak-kan di masa pembayaran. Yg agak sedihnya ialah jika org yg sama memberi layanan yg diketahui oleh dia sendiri sebagai buruk, kepada mereka yg ''membeli'' kontrak yg kurang facility nye. Tiada siapa yg layak menerima layanan yang buruk dari seseorang.

LUAHAN RASA / KOMPLEN

nak cite pasal arwah FIL yg meninggal 11/8/2017 sbb kanser paru2 stage 4

abah start sakit masa hari raya, masa tu abah pny penafasan mcm org asma..
nak cakap pn lambat2 n nampak mengah
kami bawa abah ke klinik swasta berdekatan, tp doctor ckp tak de tanda2 asma pn, so doc bekalkan jugak ventolin in case kalau susah bernafas bole je guna

mengikut kata abah, lepas hr tu pernafasan abah tak penah lega..n ventolin tu tak membantu pn

kami pulang lg seminggu kemudian..tgk abah mcm biasa cuma tercungap2 bercakap

kami bawa lagi abah ke klinik swasta yg lain, maka ujian xray dilakukan...

kata doc tak de apa pelik2 pn kat paru2 abah..doc siap ckp jangan risau pakcik kami bg lagi ubat asma yg lebih kuat

tak igt apa nama, tp diberi dlm bentuk cecair...

abah makan mcm biasa smpai habis ubat tu tp takde apa2 pn perubahan

kami pulang lg ke kg, kali ni bw ke hospital besar ipoh...

mcm biasa Xray dilakukan lg..n scan sume tp still tak de apa2 kata doc tu..

doc bg ubat tahan sakit n panadol..balik la kami ke rumah mcm biasa

kemuncaknye dlm 2 minggu sblm abah pergi, abah start sakit perut..perut abah makin membuncit..masa tu abah tak sedap duduk...nk baring ke duduk ke berdiri ke sume tak sedap

mcm biasa, kami bw abah ke klinik ngn klinik kesihatan ngn kecemasan kt hosp besar..

doc still tak dapat detect apa2 yg pelik

4 hari sblm abah meninggal..kami blk kg, n bw abah lg ke hosp...padahal abah masa tu dh tercungap2 dh..doc bg oksigen sekejap tp tak pn admit abah ke wad..katanye xde apa yg serius

ok masa tu kami 50-50, gembira sbb abah tak de sakit serius atau susah hati kalau abah kene buatan org

maka kami decide bawa abah ke alternatif... jupe ustad sbb bak kata doc tak de penyakit serius pn

bila di bawa jupe ustad, ustad ckp xde apa pn dlm badan abah maksudnye abah "clean"

pelik campur gembira tp dlm hati ni pikir abis tu yg abah sakit tercungap2 n sakit perut ni sakit apa plak?

lps balik jupe ustad dlm 2 hari lepas tu abah pengsan...masa tu ambulance dtg amik abah kt rumah

n bila dh masuk kt zon kritikal, di buat scan n xray sume br nmpk hati, paru2 dan limpa abah dah rosak

but whyy br hari tu dpt detect? n ubat pn dibagi hanya panadol n ubat tahan sakit?

knp abah dah pengsan baru nmpk sume kerosakan tu?

abah dimasukkan ke ICU

masa dlm ICU tu buat ct scan baru nampak sume organ dlman abah tak berfungsi..ada darah beku dlm usus sume...

kami terduduk dengar penjelasan doc..bukan kami tak dtg awal pn...mak abah dtg hosp hari2 sampaikan sehari tu 3 klinik mak abah pegi...

bila dh buat ct scan baru tau abah ada kanser stage 4 n dh merebak ke sume organ je

esk nye abah meninggal

kami kecewa sbb layanan hosp besar mcmne...nape tak ditahan ward je masa abah dtg tu..padahal oxygen abah dh teruk..di suruh balik katanye sbb takde pape pn yg teruk..dan dibekalkan ubat panadol n tahan sakit je

bukan tak percaya takdir ...cuma kecewa kenapa tak ditahan abah awal2 masa tu

blythes replied at 17-8-2017 01:57 PM
New Komplen / Luahan Rasa / Kesilapan Perubatan:

i had my pregnancy checkups dekat KKIA. KK tu me ...

...nasib baik takde pape terjadi kat your pregnancy...do u know that uncontrolled GDM can lead to intra-uterine fetal death??...

...most of the time...when a patient needs to have this glucose tolerance test...she will be given 2 appointment time...one is in the morning when she has to come and go thru the test procedure...another timing is usually in the afternoon...to see her gynae...cos the test result will be out by then...so the gynae will inform her of the test result...and give appropriate advice or referral...

...kalau confirmed GDM or IGT...they will be referred to the endocrinologist for further management...dietitian for dietary advice and diabetic nurse educator kalau insulin is required...

...it is the responsibility of all healthcare provider to ensure that abnormal results are being highlighted to the relevant dept and patient be informed and recalled for treatment...to have missed your abnormal test result for 2 weeks to me is not acceptable...

...Alhamdulillah you and your baby are ok...

Rate

1

blackmore replied at 10-9-2017 12:34 AM
...nasib baik takde pape terjadi kat your pregnancy...do u know that uncontrolled GDM can lead to  ...

I really didnt know that its very serious n cd lead to death
Will be more cautious and read a lot for next pregnancy in shaa allah
Thank you!