CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: CARI_Kolumnis

Tolonglah Jangan Makan Bersepah, Di Mana Adab Kita?

aku tak faham kenapa dorg ni susah sangat nak kemas meja time makan.. at list kalau malas sangat nak angkat dulang tu.. buh jekla sisa semua dalam dulang tu.. letak tepi.. tisu yang berlambak ambik tu, balance2 tu lap la sket meja tu..  susah sungguh la orang Malaysia ni nak buat..  tak ada kesedaran sivik lansung..  

orang keliling aku pon sama.. officemate aku contohnya, makan KFC gan depa, punya la bersepah.. kucing makan pon x gitu, bila da nak balik tu aku ajak la depa kemas meja, (sumpah bersepah sangat, aku malu) boleh depa kata malaslah pesal plak na ngemas2la apa la..  aku yang sangat malu dengan meja tu kemas2 la sorg2... boleh dorg tarik tangan aku ajak balik cepat..  haih malunya.. depa ni bukannya skola takat SPM jek, memasing semua ada degree, paling cikai pon diploma.. semua ada pendidikan, tapi  sivik xdak, atau tak dak rasa malu..

iq org mesia bab ni mmg lemah lagi... tapi ade je yg bijak.. entah ler.. xtau lah camne dah nak wat

JDT replied at 30-6-2017 07:10 PM
Betul....pandang kita macam pelik je buang sendiri lepas makan..
Kat fastfood memang terus buang  ...

sama lah! pernah kerja fastfood restaurant dulu.

Geram sgt dgn manusia pemalas buang sisa makanan sendiri ni
Ada jamuan open house anjuran menteri malam td
Plastik sampah dah disangkutkan merata2 sekeliling khemah2 dan tempat org sedia juadah. Masih lagi makhluk2 xda otak ni, lepas makan tinggalkn polisterin tu merata2. Yg tarik kerusi duduk tepi plastik sampah tu pun main tinggal je polisterin atas kerusi. Diorg ni ada problem mental kot. Otak tak leh proses plastik sampah yg banyak2 tu gunanya utk buang sisa dan bekas makanan diorg tu ::

alhamdulillah aku dh amalkan buang sisa ni sendiri sejak 5 taun lepas. Tu pun sejak aku t ternampak sorang mat salleh ni buat camtu masa  makan kat burger king usj . Sebelum tu aku tak pernah terpikir pun nk buang sendiri sisa ni.

Kita mulakan dgn diri kita sendiri hari ni, tak susah pun. Tunjuk contoh kpd yg lain2. Amalan yg baik akan  jadi ikutan.

Follow Us
Pengalaman adik pompuan aku lak. Dia kuar mkan ngan member2 dia. Pas makan dia kemaslah meja tuh. Pastu sorg member dia sound, apesal rajin sgt nk kemas. Adik aku ckap, xpe lah tolg kemaskan. Pastu member tu siap panggil pelayan restoran, cakap adik aku nk tolong kemas meja, secara nada sinikal. Hangen jer adik aku...bermasam muka lah kejap.

Xnak tolong kemas tu 1 hal, bila ada yg tolong kemas diperli2 pulak. Kalo dah pemalas, dok dediam tengok sudah.

nk kongsi sikit la....sya di besarkan di kwsn suburban area n beruntung ada jiran2 saya yang mix family n few of them mix dgn mat saleh, bila sya bergaul dgn ank2 mereka sepanjang primary hingga lah secondary school byk sahsiah diri yg baik saya ikut....yerla jd ank melayu bukan xder nilai baik yg family kita terapkan...org melayu biasa lebih pasal hormatkan org tua...tp bile bercampur dgn mereka...saya belajar respect nature, respect pokok n plg penting self service at fastfood resto....  bile dah masuk alam pekerjaan ....sya terkejut sgt (sya now kerja dgn gov agency)my goodnesss mentality tahap ...i dunno.... memang betul kate forumer...mmg ada yg makan bersepah at fastfood...not just tht ada yg during fine dining pun ada yg xder table manners....malu tgkkn bile kita mula tunjuk yg kene self servis kt fastfood...mula2 mereka mengata la..kata sya ni cuba tunjuk classy la....berlagak bagus la...tp ada juga kawan2 yg dah terikut sekali utk clean all the mess lps mkn....n mula respect juga pn auntie cleaner sbb sblm ni sya kesian tgk auntie tue...mkn lps meeting mereka sepah2kan ja ats meja meeting...sooo annoy....now dah nmpak dah mereka mula berubah...sya selalu ckp pd staf....x kira la kita da 10 maid dirumah ...tp di office auntie cleaner bkn maid kite.......

ok jugak kalau mkn kat restoran buat mcam tu
sekurang kurangnya ada pekerja utk kemaskan
ni kdg2 kat ofis pun ada makhluk yg mcam ni
pndai mkn minum kat pantry..hujung2 bersepah x nak kemas
mcm la kat ofis ada org gaji nak bersihkan pantry
pndai guna microwave tp x reti nak off...pun ada jugak
pndai simpan mknan dlm freezer berkurun kurun tp x makan2..
lagi sakit hati tau tak..
kalau angin baik tolong la kemas..tp kalau angin x baik tu menyumpah gak aku..
da kenapa pulak wat keje umah kat ofis..
x pasal2 lak jd org gaji

satu je cakap..
ORANG JAKUN MASUK BANDAR

makan bersepah tu la sebenarnya adab kita

ekceli ni related to attitude, makan bersepah satu hal, kerusi pun tak tolak masuk ke dalam.. kot ye xnak angkat dan buang ke dalam tong sampah, kutip la sisa yang jatuh letak elok2 dalam bekas atau tray tu supaya mudah pekerja nak kutip dan terus buang tong sampah.. biasakan yang betul... betulkan yang biasa.. kita mudahkan kerja orang , moga urusan kita pun dipermudahkan.

kat restoran makanan segera kan ada service charge

service charge tu bayar sevice la

Kepada yg dok melalak kat restoran makanan segera ada service tax...meh I nak bgtau..please refer to your receipt bila pergi kfc ke mcd lepas ni ada tak dalam tu tulis SERVICE CHARGE 10%? Kalau you kena beratur, bayar kat kaunter, ambil sendiri tray yg contain food yg you order tadi, so it is call SELF SERVICE ya.. Biasanya kalau you makan kat restaurant or cafe mcm Dome baru ada service charge 10% ni. GST tu bukan include service ya..itu government tax. Pelik dgn manusia dlm forum ni belajar tinggi  kat uni tersohor (tak mainlah uitm low class), kerja bagus, gaji besar, rumah 5 biji tapi baca receipt pun tak reti.

Mentaliti "Eh aku dah bayar kan buat la kerja kau tu" yg dibawak ke Ikea, kedai makan cik jah, anor tomyam, kedai mamak hakeem, kfc dan mcd. Empathy and rasa hormat kepada org lain tu TAK ADA. ZERO. Tu sebab bila tgk org kerja angkut sampah, kerja clear meja kat mcd or kfc, org2 malaysia ni la yg paling suka pandang rendah kat golongan ni. Eh ko pikir kalau tak ada org angkut sampah depan umah ko seminggu...bau busuk..korang meroyan merempan2 kat fb alam flora or pbt kann... Korang sendiri pun tak ada capability nak buat kerja2 mcm tu..meroyan plak bila org tegur makan bersepah. So diva sekalian, deal with it okay!

kadang2 sos pon bertepek kat kerusi...buat dangg je...makan bersepah 1 meja cam mulut ada 4 5...kat org asia..bertamadun...bukan suruh ko kemas 1 stall/cafe/kedai ke...kemas laa ckit2 ape yg ko dah melantaks tu...1 mint je kot...

Itulah..orang Msia ni tak de inisiatif nak memperbaiki diri. dia orang cuma pikir ada pekerja, tak ada langsung pikir nak membantu....apalah salahnya tolong2 susunkan pinggan letak setempat, ni tak...dah macam kena tsunami meja, ngan tulang2 ayam, tissue2,,bersepah2...yang  Islam tu pikir2 le sikit...ibadah tu bukan hanya solat..hal2 macam ni pun ibadah, memudahkan orang, esok2 orang mudahkan kita..
Kadang rasa malu tengok perangai2 mereka,,,tinggalkan meja macam lepas kena ribut....

masa berenti kat r&r aritu, kami makan nasik lemak kat satu kedai, masa nak masuk tu mmg ada nmpk 1 family ni dlm +- 10 org dgn anak2 kecik, weolls pun makan pastu dah siap iolls pun ambik la sampah2 nak buang, dlm duk cari tong sampah, ada sorg pokcik (kumpulan family tu la) ckp "biar je atas meja tu, nnt ada org kutip"....

hai la pakcik, ko malas pengotor ko pun nak ajak org jadi mcm ko.....

mmg budaya org Malaysia cm ni............

meols tak pernahla sampai angkat tray & buang sampah tu..
tapi memang wajibla letak semua sampah & pinggan dalam tray..
pastu yang tumpah2 tu sambil menyembang2 sambil tangan mengelap sikit2..
yg laki meols pulak kalau tak ingatkan suruh tolak kerusi, memang menonong je dia blah..

saya pantang kalau org makan bersepah kt atas meja.... dgn tisunya, dgn tulang ayam, ikan, air tumpah2...tinggal je mcm tu...eeiii...at least letak le tisu2 tu dlm pinggan...susun ...lepas tu bila bangun silalah tolak balik kerusi tu bwh meja...kadang2 saya yg tolakkan kerusi org belakang saya bila saya bangun... malas betul diaorg ni...mcmana kita buat kt rumah mcm tu lah juga kalau kat kedai cumanya bukannya kita kena cuci pinggan mangkuk tu pun kalau kt kedai...