CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 4876|Reply: 25

Mcmane nk sedarkan ahli kluarga utk sama2 kongsi komitmen.

Post time 9-6-2020 12:39 AM From the mobile phone | Show all posts |Read mode
Salam.
Hi. Sorry. Ai rs i need a place to vent out my frustration. Im sorry kalau post i ni x kena pd tempat.
Actually merujuk pd title, ahli kluarga yg i nak sedarkan ni is not my own flesh and blood, tp ipar duai i.
Disclaimer: i xde niat nk buruk2kan family laki i.

I nikah dh hampir setahun.. We're really happy together. And x lama lg nk dpt baby, nk masuk rumah sdr. Everything on the outside seems perfect. Tp mane la hidup ni perfect kan.
There is this one thing yg buat i rs a bit emotional lately.
I rs adik beradik husband i sgt la xle pakai. Family laki i semua anak jantan 4 ketul. Tp all the household expanses jatuh atas kepala laki i walopon dia anak no 3.
Cerita dia mcm ni. Of all the 4 siblings tu, 3 are married (including laki i).
Abg sulong dia dh in 40s. Then another 2 in their 30s. Laki i 35 this yr.
All of them....all 4 semuuuuuua tinggal kat umah mak. Beranak pinak kat umah mak tp haram semua bil pun laki i baya dari letrik, air, astro, telefon, barang elektrik rumah (most of it), renovate rumah. Nseb baek la kenderaan masing2 bayar sdr2.
Husband dgn i pjj sbb keje dia freelance tgh samudera nun. Lps 1 month br akan jumpa, then tgk pd keadaan pulak bila dia akan masuk keje balik. Kira nya kerja x tetap. So sementara settle rumah, i tggal dgn my mum.
My husband lately since pkp ni br 1x turun ke laut. Then kata nya projek dh nk siap n contract dh nk abis. Tambah2 musim covid ni dgn harga myk turun projek mmg xjalan. We're expecting a bit of financial difficulty.
Kisah nya yg mmbuat i terfikir sampai stress is laki i mcm mngeluh abg adik dia xde pun tlg settle kan bil utility rumah mak diorg pdhal duduk rumah mak. Walopon masing2 buat hal masing2. Dr zaman x nikah lagi sampai nk.ad anak ni, almost semua belanja bil rumah laki i tanggung. Laki i jealous tgk kami adik beradik pakat agih2 belanja bil n barang2 rumah mama i. Adik bradik i ad yg settle kan bil air, ad yg settlekan bil letrik, abg long bayarkan telefon mama, I pulak cover internet, astro dgn barang dapur. Adik i xde la baya ape2 sbb gaji pun kecik n dduk tgh bandar. Tp weols ok je
Yg jd masalah skrg, dgn keje dia xbole nk proceed lg + nk dpt baby + nak.masuk rumah ...duit simpanan (yg mmg sedia xberapa ummmpphh tu) of course makin kurang. Abg adik dia xpaham2 ke
Dh la semua dduk mcm.freeloader kat rumah mak diorg. Ye la mmg mknn mentah diorg beli masing2 tp air api astro semua pakat guna sama2 kan. Ape salah kalo sama2 share. Masing2 pun bukan bayar sewa kat mak dia pun. Astro pun byk anak2 diorg control. Mak dia yg dh umo 60+ pun still ambik upah buat keje2 jgk. Dr muda sampai tua mak dia asyik keje je. Kesian jgk la. Org tua2 ni ptt relax je anak.dh besa.

I faham laki i bayar semua tu sbb mak dia. I x pernah bangkang pun. In fact each gaji i akan bg jgk duit kat my MIL. Ckup la kalo nk beli brg dapur. Tp lately since covid ni, i rs mcm nk mmberontak. I pernah tanya kat my husband...nnt kita masuk rumah mcmane. Xkan semua bil.umah mak.tu atas kepala awk lg. Kita dh x tinggal situ. Air, letrik tu fine la kalo nk bayarkan sbb mak dduk situ. Tp astro....xkan atas dia jgk. Dia kata nk buat mcmane...adik bradik xpenah nk saling cover mengcover bil mcm kitorg adik bradik.

Fyi rumah tu nnt, loan atas nama i n rumah tu nama i sorang. I sedia je nk bayar loan sorg2 and i xnak share nama rumah tu sbb in future, i xtaw apa akan jd. tp xkan la semua household expenditure i nk kne tanggung. I x kisah bayar loan rumah, tp dia pun ad tanggungjwb pd i, pd anak2. I pernah suggest, kalo dh masuk rumah sdr nnt, husband bg duit kat mak dia je la utk.settle kan bil air, letrik, telefon. Tv bukan mak dia tgk sgt pun. Kalo org dlm rumah tu x baya, potong je la. Bukan keperluan pun. I remind dia yg wajib atas dia is kebajikan mak dia, isteri n anak. Adik beradik tu kalo ad extra rezeki, atas budi bicara la. Diam dia xterbalas. I taw dia tersepit tp i pun ad hak.
Camane la nk bagi abg adik dia sedar yg mak tu mak diorg jgk n diorg ad hak yg perlu share bsama2...dh la duduk rumah mak x bayar sewa.

I ni kalo husband ajak beli baju ke, kasut ke selalu i buat2 x bkenan sbb i nk dia bjimat. Tp adik bradik dia pulak ambik kesempatan.

Adoiii stress makkk.

Astro xyh byrkn dh
Call Astro kata nk potong je
Tp kontrak min dh ckup x

Pastu gantikan dgn mytv atau njoi he
1 shot je byr
Setel 1 part

Utilities lain elok bincang dorg 4 beradik
Bkk acc khas
Tong2 bankin kt situ
Nnt sorg uruskan acc tu
Online je nk byr utilities

bawak MIL you duduk dengan you alasan sebab nak berpantang ada orang teman...so husband you takde la serba salah nak keluar duit barang dapur dan bil2 lain...

bila MIL you takde kat rumah tu, pandai2lah diorang tu survive...sebab PHYSICALLY you all dah takde kat situ including your MIL.

orang kita ni cakap berdepan tak reti, kena berlapik, kena dengan tindakan ...

hehehe ini cadangan je...

you expecting first baby ke?

Jgn le baik sgt sume pn nk byrkn..biar je laki tu rase tertekan..esok2 tau le die mane satu yg nk pentingkn dlu..ko jgn biase bg laki ko sng xyah tanggung ko sbb ko ade duit..esok2 die rilek2 je sng lenang ko tanggung semua..ko ckp je ko xckup duit..dh bnyk berlaku bini tanggung semua suami sedap je xbyr pape2..bru setahun kawen, mulakan dr skng sis

kesian sis stress time2 ngandung ni
bagi saya, benda ni boleh bincang.. so drf adik2 beradik kena la bincang2. xpon minta MIL yg ckpkan kat anak2 dia yg menumpang tu masa laki ko xde kt situ.

pelik betul family drg ni. mmg jenis x bercakap xberbincang ke.. sekurang2 MIL tu perlu ketuk anak2 yg xsedar diri tu. jgn diajar anak hidup xsedar untung. buat malu keturunan je nnt. xpon suruh je MIL ko halau anak2 dia yg da kawen tu suruh hidup berdikari.

adooii aku plk stress. tp tu la, kena bincang2 la belah family sane tu. sana sini diam makan hati plk nnt.

Faham kesempitan tt sebab melibatkan family, husband tt mesti serba salah, kalau takda masalah kewangan mesti dia willing je nak tanggung. Potong la astro pakai myfreeview je. Lepas korang keluar rumah buat2 lupa jela bil air letrik tu biar yg duduk situ tanggung cakap alasan korang dah tak duduk situ. Kena cakap juga dengan beradik husband tu depa dok depa la bayar

Follow Us
penat bahu memandang berat lagi bahu memikul...  suaminya harus berterus terang kpd adik2 beradik yg lainnya, bahawa ekonomi tgh gawat... and base on capacity yg dia ada, dia boleh bantu part itu ini itu ini...  

kadang2 benda2 ni lah yg jadi 'punca' masalah rumah tangga. mula2 ungkit sedikit, takut nanti ungkit setiap hari dalam bebelan...lelaki kalau jd mcm tu, start lah cari calon lain...
jadi harus di sama2 cari jalan penyelesaian yg win win gittew.

kalo aku jadik laki ko aku wat bodo aje

tak pun da hint awal2 sebelum pindah

utk depa standby ape yg patut

takde la gelabah tetek bagai bila utility kena potong esok

so pandai2 la depa masing2 nak survive

aku ni kalau nk nak sihat...geram jugak dgr..
tp aku pernah rasa gini ...merungut rasa nk marah...geram...tp hasil nya gitu gak...tkde perubahan

aku ikut satu buku ni punya saranan...aku anggap sedekah je...kita kena bayar itu ini..adik beradik mkn minum free,,,,anggap mereka adalah pemberi rezeki yg allah nk bg,,,,dan aku adalah penerima rezeki dr allah melalui dia org ni semua....aku mls fikir dia org punya perangai..mls nk prasangka buruk..mls nk buat andaian..mls nk berkira2...mls nk buat kiraan belanjawan sebab lagi aku baget2...lagi tk cukup,...lagi hati aku sakit lagi hati aku berkira...lagi duit aku mcm2 kena bayar...rezeki aku tersekat...stresss hari2...last2 aku ckp semua yg aku buat bayar...aku sedekah dan biar allah je yg tahu nk membalasnya....

tk sampai sebulan masalah settle...masing2 dengan sendiri nya berubah.,..ringan tulang..jadi makin okey...dan rezeki aku makin murah...

buku tu kata....kalau kita berkira..sakit hati..prasangka buruk ( walau pun kita tau jek perangai dia org) ...rezeki akan tersekat...bukan duit je..ketenangan..kebahgian..semua lah...jadi aku amal ni..mmg nampak rezeki laju je kat aku...jadi tt try la anggap sedekah....rezeki yg dtg ni bukan sebab kita bekerja keras...bukan sebab kita pandai belajar...tp allah yg bg....10 org dlm satu family berkongsi mkn....takkan kurang kan rezeki kita...rezeki kita tk berubah,,,

jgn marah apa aku ckp..aku sampai ilmu kalau nk ikut...terpulang pd tt...sebab berungut melarikan diri dr segala masalah ...mmg tk boleh..lagi ko sakit kepala...ni allah nak uji tt dan suami..tt nk de baby kan...baby ni rezeki..allah bg rezeki dia bg ujian sekali...hari ni kita byr kan kat semua org...tanggung segala,,,mugnkin akan dtg kesusahan kita...ade org pulak tlg kita....

TT dgn husband kena tegas.. klau tak smpai ke sudah la smua buat bodoh je..

supernaturalee replied at 9-6-2020 02:48 AM
Astro xyh byrkn dh
Call Astro kata nk potong je
Tp kontrak min dh ckup x

Status astro tu x pasti pulak. I dh bg usul pd laki, dia kata kesian pulak dekat bdk2 kalau potong astro.
I dh mcm .....ukur baju dibadan sdr pls. If luar kemampuan, bnde yg kategori kehendak tu xyah layan dlu. Astro bukan keperluan kan.

bloodyamuk replied at 9-6-2020 02:50 AM
bawak MIL you duduk dengan you alasan sebab nak berpantang ada orang teman...so husband you takde la ...

MIL i babysit anak2 adik ipar i. Nnt if bawak MIL lari,  all the more reason utk adik dia sefamily bertandang...so big NO. Jgn salah faham. I ok je dgn bdk2 tu tp everything has to have limit.

NurAlia14 replied at 9-6-2020 06:34 AM
Jgn le baik sgt sume pn nk byrkn..biar je laki tu rase tertekan..esok2 tau le die mane satu yg nk pe ...

Rs nk je buat mcm tu. Tp tu lah. Easier said than done. Xsanggup jgk rs nye
Ujung2 xpe la. Sy cover yg ni, awk cover yg tu. Last2 semua cover sdr.

airmineral replied at 9-6-2020 08:40 AM
kesian sis stress time2 ngandung ni
bagi saya, benda ni boleh bincang.. so drf adik2 beradik kena l ...

Ntah la. I new addition to the family. Janggal pulak rs nk ckp begitu begini.
Tgh process bersabar ni. Takut meletop je nnt.

doubleA replied at 9-6-2020 09:14 AM
Faham kesempitan tt sebab melibatkan family, husband tt mesti serba salah, kalau takda masalah kewan ...

MIL buat niaga ais kat rumah tu. Mmg monthly usage of electric tinggi. Tp profit xtahu la. I rs mcm lg byk rugi je dr untung. I nak je ckp if merugikan, baik stop je la. Bil pun nnt xkan tinggi sgt kan. Tp tu one of sumber duit depa selama ni. Dulu mmg la untung. Skrg org dh beli dgn lori ais...

tagas replied at 9-6-2020 11:06 AM
kalo aku jadik laki ko aku wat bodo aje

tak pun da hint awal2 sebelum pindah

Kalau laaa dpt buat mcm tu

Perk77 replied at 9-6-2020 01:14 PM
tp aku pernah rasa gini ...merungut rasa nk marah...g ...

Allahuuuu. .tiga kali baca komen ni tiga kali i nangis.
Xtahu la hati ni mampu ke tak nk ikhlaskan niat mcm u buat.

I takut one day i akan mngungkit.

Amanduuuhh replied at 9-6-2020 05:59 PM
Rs nk je buat mcm tu. Tp tu lah. Easier said than done. Xsanggup jgk rs nye
Ujung2 xpe la. Sy co ...

Buat awl2 sblm ko nk beranak ni..ckp nnt expenses anak xkn ko jgk sume nk kua..atau pn laki ko xpnh ckp kot kt adik bradik die yg die kne spend utk family korg..cube ckp n bincang dlu..mane tahu ttbe dorg ckp alah dorg blh je byr sdri sume tu, sape suruh slame ni xckp pendam sdri..ha gitew..alah yg sbbrnye ko ni pembawakan budak huhuhu

Perk77 replied at 9-6-2020 01:14 PM
tp aku pernah rasa gini ...merungut rasa nk marah...g ...

Kak cadar pun setuju pasal ni..
Dulu pun pernah experience benda yg sama.... last2 hati makin sakit, duit kita makin berkira. commitment pun mcm tu juga

Terus ambik pendekatan ingat rezeki kita kongsi tak akan berkurang rezeki kita.. Jadi ingat bersedekah selagi mampu. Klu kita tak mampu be honest & transparent tak mampu.. Tapi kan so far, experience sendiri bila belanja makan kat sesiapa pun rezeki kita pun tak pernah putus....

Subhanallah.. ingatlah, dlm rezeki kita ada bahagian org lain.

xtaulah ape yg difikirkan bila suruh halal kan.. mcm menggalakkan pembiakan biawak besar2an...

12Next
Return to list New