CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: namakuliza

[MERGED] ALL ABOUT TONSIL

biasanya kalau dewasa yang kena demam because of tonsil dia senang berjangkit kat budak-budak yg ada masalah tonsil jugak

Originally posted by holdfast at 2-4-2007 04:30 PM
kl tak nak operate..boleh baek x? mkn product2 tertentu?
ader suggestion x produk aper utk ,slh tonsil nih...

try amik produk dcl....insya allah dpt membantu ni....

nur dulu pun ada sakit tonsil....masa tu xtau pun kene tonsil..

puncanya sikit jerk..first time duk asrama..masa sessi ..sessi apa tu..kenal2an tu...yg kene buli dek senior2...tu..haaaaaaaaaa, orientasi...

masa orientasi tu...semua mende nk cepat...aktiviti padat dari pg sampai malam..rest kurg, so....masa tu yg kiter perhati...selalu minum water cooler yg box pancut2 airtu...amik air sejuk....genap 4 hari...rasa perit sangat2 tekak..makan pun xlalu..sampai ler jumaat tu...my mom dtg anto brg....

dia tgk muka cam xsihat...kata ler sakit tekak, nk bukak mulut tunjuk pun sakit ooo ...biler dia check (my mom ex-staff nurse), dia kata dah kene tonsil...dalam tu dh bengkak. terus g jumper warden...minta keluar gi klinik..warden punnnn xtau apa2...

perghhhhh..peh tu mcm2 doctor bagi...ubat isap..ubat cuci..segala mcm ubat doc kasik...payau mulut ...sejak tu..tobat xminum water cooler..

so now...since dh kerja, ada duit sdiri...cr balik bab2 tonsil..n kaedah dia..so far, alhamdulillah...xdak plak kalau demam2 juper doc (konon jerk ni..sbnrnyer nk MC ), doc kata dalam tu...merah2 jerk..panas dalam...

So far...kalau demam2..dh tau sangat dah apa nak buat...ubat doctor masuk tongsampah..tinggai mc jerk.. pehtu..balik umahh..tonggang air oxy dr DCL

Kriteria utk pembedahan tonsil;

1) Jika biopsy dari tonsil menunjukkan terjadinya cancer pada tonsil yg bengkak tu
2) Jangkitan kuman pada tonsil 3-4 kali setahun
3) terjadi obstruction pada saluran pernapasan akibat dari pembengkakan tonsil
4) terdapat tonsil yg bernanah

aku pernah bedah tonsil time aku darjah 4 dulu.. skang umur aku 20 thn.. aku suggest kan kat ko..bek ko bedah je.. x sakit pon.. even aku dulu bdk kck pon x de nangis.. sbb x sakit lansung.. kan ada bius.. dullu b4 aku bedah, nak dikatakan setiap mingu 2,3 kali aku semput.. susah nak bernafas.. slalu bengkak2 tekak... bila tekak bengkak sure2 laa slalu demamkan... sore aku pon sengau mcm katak sket sbb tonsel aku boleh laa dikatakan besar... kdg2 aku sesak nafas sampai ayah aku bwk aku ke hospital mlm2.. aku ingt lg time dulu tu...
time dia bedah mmg x rasa pape sbb aku dah kena bius.. sedar2 , aku dah kat luar wad.. cuma rasa tekak ni len mcm. rasa mcm ada benda terikat kt tekak.. 2 hari aku x boleh ckp.. lepas operate, doctor suggestkn tok mkn aiskrim. nak bekukan drh kat tekak.. tu yg best tu.. hehhee..
so.. aku cdgkn ko, x pyh susah2 mkn ubat.. buang duit je kan.. ko bedah je.. abis citer...

Thank you for your information

Follow Us

Tonsil - Siapa pernah buat operation buang tonsil

Siapa2 yang ada pengalaman operate tonsil boleh share kat sini tak. Berapa kos operate.

Mod: saya try cari thread tonsil tak jumpa la. nanti tlg merged kan yer

dlm belas2 ribu la.....

belas2 ribu. kat mana tu

Tak mahal lah kalau kat hospital swasta dalam 2 - 3 ribu je. Saya buat kat hospital kerajaan free je. Tapi sakitnya seminggu tak dapat tidur lena

seminggu tak hilang sakit. teruk gak yer

I had it removed when i was 12...
was in government hospital, so free la...cuma registration fee etc...
sakit gak...tp yg bestnya boleh mkn aiskrim sepuas puasnya...doktor suruh so that luka kat tekak tu cepat kecut...tp plain icecream la..takleh yg ada nuts etc...

Reply #5 jueana's post

Doctor ckp tonsil saya tu besar dia kena buang banyak. Lagi satu hospital kerajaan ni buat tak cermat habis lidah saya dia tergunting. Nak sembuhkan lidah yang luka tu satu hal sakit bekas tempat tonsil tu satu hal. Sebab tu tak tidur lena malam sebab tak boleh nak gerak leher sakit sangat.

Reply #6 arsenally's post

Memang best makan aiskrim taip hari. Tapi saya makan gak ikan haruan buat sup untuk sembuhkan luka cepat. Dahlah ikan tu hanyir nak tak nak terpaksa telan

Reply #7 vios04's post

U buat kat hospital mana. Saya punyer appointment with Selayang hospital. terukla macam ni. tak sanggup rasanyer nak menahan sakit

kalau tak buang tak blh ker. ada alternative lain tak nak suruh dia kecut balik.

ni takot ni i operate tonsil next year Feb kat HKL
doktor tu cakap takde mende nak takot sbb pensan abis
sehari lepas operate pon bleh balik kalu takde pendarahan
i siap tanyer kengkawan yg penah operate sumer cakap takde la sakit giler
sakit yg bleh tahan sbb die akan buka luas mulut kite untuk buang tonsil
sakit kat rahang dan kawan i cakap badan die turun 9 kilo yer la sbb makan kene berpantang
i takot tapi i lawan gak perasaan demi nak sembuh ... dah byk kali demam sbb dek
tonsil membengkak mmg tak tertanggung dah.. kalu biar bleh jadi kanser
so baik la buang...aritu org kasik petua kat i amalkan berkumur garam bukit jadi tonsil
bleh kecut gak tapi mmg tak leh kecut abis sbb kelenjar yg useless ini mmg kene
kerat gak

my husband pernah buang tonsil... buat kat DEMC shah alam dengan doktor Razak, 3-4 K jugak ler... kaedah nyer pakai laser...bukan potong ngan pisau...kalau buat kat private, dia suplly antibiotiks n pain killer yg bagus, kalau gomen s.times tk supply sometimes kasi yg low dose nyer...tu sebab terasa kesakitannya. mama notice ni sbb ada 2 kes..mama deliver baby melalui c-section, sakitnyer mak aiii.. nak jalan tegak pun susah, then mama pi private utk check, no wonderlah.. no pain killer given. satu kes lagi my sis pi laser batu kat buah pinggang kat HKL, my husband buatlaser batu karang kat buah pinggan jugak kat DEMC...my sis komplain sakit n demam after buat, my hubby tk der sakit n demam, esoknye siap bawak kete lagi... bila borak2 rupanya HKL tk kasi antibiotik n pain killer pun...so baru mama perasan bila buat kat gomen ramai komplen kata sakit...

k.. back to the topic.. the procedure take about 30 min tp depends on the patient situation, my husband tokk about 1 hour.. sedar jer dr bius tuh, nurse suruh pi beli aiskrim... nak kurangkan sakit dan kurangkan bleeding... mula2 ludah tuh memang merah ajer...but don worry, kesan2 potong lah tuh... seminggu memang on poridge n aiskrim... sakit not so sbb makan pain killer yg kuat skit.. after 2 weeks alhamdulillah... la ni husband jarang demam n flu..n snoring...sebab utama husband buang tonsil sbb ada sleep apnea...which very dangerous... dio tidur lama tp quality of sleep tk der, menyebabkan dia rasa ngantukk jerr... bawak keta short distance pun  bleh ngantuk, tk yah ckp ler kalau drive balik kelantan yg makan 7 8 jam... bawak kejap jer dah huyung hayang,... so doc advise suruh buang...alhamdulillah..now snoring dia kurang, sleep apnea dah tak der...bawak kete steady jer..

Reply #9 jueana's post

Jgnlah takut jueana...
Ni minor operation je...
Mmg pengsan habis, cuma masa i tu, bila bgn rasa berdenyut kat tekak...
Bila nak telah air liur rasa la sakit skit tp takdelah mendodoi sgt...
My experience, 2 minggu gak kena pantang mkn, mkn benda yg tak pedas, tak panas, tak berempah etc...yg plain2 giler punya...
Then dlm 1 week susah nak ckp, sbb sakit kat tekak bila bercakap, so i guna note pad to communicate dgn my parents..yg kelakarnya, bila i tulis kat atas notepad tu, then tunjuk kat my dad, pastu harunya my dad pegi amik notepad tu & tulis balik his reply & tunjuk kat i. I terus tulis besar2, TELINGA ADIK MASIH BOLEH PAKAI
My dad lupa...dia ingat i takleh ckp & takleh dgr jugak...selalu kan org mcm tu..

Terus kami ketawa (ha, masa ketawa kuat ni, sakit skit tekak)...

Takde apa2 la...kejap je, lebih baik buang..

Originally posted by mamalija at 20-11-2007 11:07 AM
la ni husband jarang demam n flu..n snoring...sebab utama husband buangtonsil sbb ada sleep apnea...which very dangerous... dio tidur lama tpquality of sleep tk der, menyebabkan dia rasa ngantukk jerr... bawakketa short distance pun  bleh ngantuk, tk yah ckp ler kalau drive balikkelantan yg makan 7 8 jam... bawak kejap jer dah huyung hayang,... sodoc advise suruh buang...alhamdulillah..now snoring dia kurang, sleepapnea dah tak der...bawak kete steady jer.....

snoring berpunca daripada tonsil ke? So bagi yang mudah berdengkur nie...alternatif dia buang tonsil? Hmm....