CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cm_gagahperkasa

Tukang Azan (bilal) telinga aku rasa Boring dah

pasni hang je la gi azan...
pastu minta penduduk komen hang lak
bsyukurlah ...sekurang kurangnya azan masih lagi berkumandang
klau betul pn x suka..bukan mcm ni caranya..

Apa yang saya boleh katakan ialah pembuka thread bukanlah seorang yang faham dengan cara-cara kerja AJK masjid dan perjalanan pengurusan masjid.

pertama:
dicadangkan supaya enam bulan sekali Bilal ditukar.

bukan senang-senang nak tukar bilal ikut suka 6 bulan sekali.

suara dia tidaklah membangkitkan kemerduan atau mengetenteramkan jiwa

Azan bukan untuk kemerduan dan mententeramkan jiwa.
Azan adalah pengumuman waktu solat dan memanggil jemaah supaya datang masjid.

dan mood yg sama sampai memberontak jiwa dibuatnya bila mendengarnya.

jiwa memberontak sebab tak faham maksud azan.  kalau azan dengan merdu pun, nanti entah apa pula alasan tak datang masjid.

Bilal dipilih 100% mengikut garis panduan yg amat ketat
serta mesti melalui proses yg amat tinggi dan lulus ujian.

Sila hubungi AJK masjid dan tanya pasal kursus imam dan bilal.

di negara china
setiap surau atau masjid
Bilal dipilih 100% mengikut garis panduan yg amat ketat

sila berikan fakta seperti masjid mana, tempat, dan sebaiknya laungan azan tu dalam youtube ke, mp3 ke atau apa-apa yang boleh buat bukti.

dah nak magrib dah ni

maaflah jika aku ni leser sikit

bukan apa cuma nak luahkan pendapat dan  ...
cm_gagahperkasa Post at 13-5-2010 19:13

Teman cadangkan...............miker jer laaa yg AZAN pabila masuk waktu solat!!!
JANGAN pandai nak complaint jer...........

Kalau udah bertahun tahun miker dok dengar dier azan, itu tandanya miker sudah bertahun tahun TIDAK AZAN kat tempat tersebut. Cukup sekadar jadi pemerhati/pendengar.

Ingat, suara bilal yg IKHLAS............akan sampai ke langit. (refer hadis)

Ingat taufiq n hidayah tu di sebarkan kerana suara merdu ker??
Ia datang dari KEIKHLASAN seseorang.

Reply 28# cm_gagahperkasa

TT x respon pun pada forumer yg suruh TT buat aduan terus kpd pihak masjid...jawabla TT..kenapa TT komplen kat sini, nape tak komplen kat pihak masjid? kalau TT hari2 jd jemaah kat masjid tu, pasti TT xde masalah nak buat komplen kan? kan? kan?

saya tak fikir TT tak suka dengar azan... cuma, dia komen tak ada ke orang lain yg lebih elok sedikit suaranya utk dilantik jadi bilal... (itu pandangan saya)...

kena fahamlah, pelantikan imam atau bilai ni kalau di surau2/ masjid2 kampung, bukan dibuat secara proper, ada interview, test suara dsb.nya... imam/bilal ni dicadangkan nama oleh pengerusi surau /masjid kpd jabatan agama... pengerusi surau/masjid pula dicadangkan nama oleh pengerusi JKK / JK Penduduk... jadi orang2 yg dia kenal shjlah yg akan dicadangkan namanya kpd pejabat agama... agak2 boleh jer sikit dlm hal agama ni, dialah yg dicadangkan... lainlah di masjid jamek (masjid bwh jabatan agama)... imam/bilal, kerja tetap... pelantikannya dibuat secara proper... kalau surau2 ni, begitu sahaja cara pelantikannya, baik di kampung, mahupun di taman2 perumahan di bandar2... masjid2 di kampung pun kebanyakannya begitu jugak.

memang ada orang yg lebih baik dpd yg telah dilantik... tapi susahlah nak cakap... banyak sebablah susah nak tukar imam/bila ni... apatah lagi sekarang ni pejabat agama dh bagi elaun RM450 utk imam RM400 utk bilal... biarpun kalau utk surau2 elaun ni dpt sekali setahun jer...

450 jer...mana cukup
jadi artis jer la

Rate

1

Follow Us
Sebenarnya thread ni dari board Aduan dan Pendapat.  Sememangnya board tu dah betul dah.  Tapi moderator pi pindah ke sini sebab kat sini ramai orang glamour.

So, sebab thread ni sebenarnya bukan bod ni punya, agakny tu pasal TT dah tak minat nak komplen.  

Apa kita nak buat dengan thread ni?  nak hantar balik ke bod complain?  nak tutup?  Nak masukan ke dalam tong sampah?

Reply 38# cmf_Pandora

Terima kasih kerana membalas dengan menepati kehendak TT

teguran bukan bererti mencaci atau menghina tapi untuk memperbaikinya

Moga Allah memberi rahmat kerana bersama2 menuju kearah kebaikan.

Reply 45# tokwan_jantan

amat menepati apa yg dimaksudkan oleh TT
    Terima Kasih Tok Wan

Islam itu agama kita dan kepada Allah kita serahkan segala2nya.

TT faham akan komen2 foremer di atas dan
    tak mengapa mereka komen sedemikian rupa

moga dengan penjelasan Tok Wan itu
    ianya dapat membuka ruang yg lebih bererti bagi forumer utk komen.

sekali lagi tk Kpd Tok Wan.

dan semoga juga membuka ruang yang lebih bererti bagi pendengar azan untuk berhati-hati dengan bahasa bila nak komen pasal azan.

bahasa indah dibalas indah
bahasa laser dibalas laser

hargailah azan walopun buruk suara orgnyer.

dan semoga juga membuka ruang yang lebih bererti bagi pendengar azan untuk berhati-hati dengan bahas ...
ibnur Post at 19-5-2010 21:19

Assalamualaikum semuer di pagi Jumaat yg mulia ini,

Teringat teman akan suatu peristiwa di sebuah negeri.
Perbualan nya lebey kurang begini.

A: Apa laaaa............rukuk pung tak betul. Sujud kena idung.....tak ada tokmakninah. (kata A complaint pasal satu jemaah yg sedang solat)
B: Betul tu.................deme tu banyak sungguh buat salah. Tapi yg kat luar mesjid tu............SATU jer salah deme, TAK SOLAT.!!!

Wsalam

erk... bang sujud kena idong tak leh ke?

erk... bang sujud kena idong tak leh ke?
mejik Post at 21-5-2010 12:49

Bley......tak ada salah nya.
7 anggota jer yg kena tanah bila sujud.
Dan deme masukkan sekali idung adalah sebahagian dari dahi.
So, cukup lah 7 bahagian badan.

Waallahua'lam

Nak komen juge.............tapi ..........dah byk bagi nasihat, i reserve my comment

first time la pulak aku dengar laungan azan dinilai dari segi kemerduan vokalnya...

aku tak perna ...
Rayz_1 Post at 17-5-2010 01:24

ada jugak ustaz yang selalu komplen... tukang azan tak berapa nak pandai, tapi asek dia je yang nak azan...

kadang sebutan tak berapa nak betul... tak berapa nak terang dan tak merdu pulak... dia yang dengar pun kata... ish... kalau azan macam ni, orang tak berapa nak seronok dengar nih... mana nak datang...

azan ni memanggil orang datang... kena lah betul cara...

tu pasal soh p kusus... kena p... bukan wakil pada org len konon perasan sebok

Reply 54# niceghost2005

assalamualiku wrt , terlanjur sebut pasal 7 anggota  kena tanah , nak tanya adakah ia  2 ibu jari kaki , 2 lutut, dua tapak tangan dan dahi ? aku memang x tau dan baru dengar,  sebelum ni aku x pernah dengar cuma buat seperti yang aku belajar dari buku solat dan bertanya dengan orang orang ya tau di surau dulu dulu dan ngan cikgu..
   .
Janganlah kutuk atau perli aku k...

mana tau ada lagi yang bebal dan tak tau seperti aku kat luar sana setidak tidaknya dapat menghuraikan kemuskilan untuk orang yang malu bertanya .  

dan solat yang tidak sempurna punca kita masih lagi buat dosa dosa besar atau kecil , walu kita tau itu dosa  tetapi masih tidak mampu untuk menghindarkan diri dari melakukannya .

moga pencerahan dari saudara atau sesiapa sahaja mendapat rahmat dari Allah SWT ....amin

salam... aku yg perasan bagus nak cuba tolong abg niceghost...

anggota wudhuk yg dinyatakan oleh Nape?TakPecaye? tu betul..

cuma aku nak fokus tang '2 ibu jari kaki'

dalam buku ust zaharuddin di perincikan seperti berikut:

1. Jumhur kecuali maliki mengatakan batal solat jika tak kena semua perut jari kaki

2. maliki lak kata tak mengatapa... cukup sekadar kaki sentuh...

so, apa yg aku faham dan buat... usahakan utk bagi kena semua perut jari kaki....

maaf dari aku yg perasan pandai...

ada jugak ustaz yang selalu komplen... tukang azan tak berapa nak pandai, tapi asek dia je yan ...
pengimbas Post at 22-5-2010 09:52

yang macam ni kena rujuk pada Pengerusi atau Setiausaha masjid.  Sebab perlantikan bilal ni dia orang yang uruskan.  Selalunya, kalau kawasan perumahan tiada masaalah nak cari qari yang bagus-bagus sebagai bilal.  Kalau bilal absent pun masih okay sebab jemaah ramai.  Masaalahnya macam di kampung-kampung.  Kadang kala, waktu subuh tu ada 3 orang jer.  Bilal pulak tak muncul-muncul lagi.  Dah ler bilal yang dilantik sorang jer.  Bila dia tak datang, kena la main tunjuk-tunjuk.  Pengalaman ni memang berlaku kat kampung aku dan ayah aku sendiri pengerusi masjid.    Ada masanya, ayah aku yang kena azan dan ada masanya jadi imam.

jadi, elok la, kalau nak bawa komplen-komplen yang pernah dengar-dengar, make sure ia masaalah sebenar dan bukan masaalah dengar sana sini orang cakap.