CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: cm_gagahperkasa

Tukang Azan (bilal) telinga aku rasa Boring dah

tapi zaman la ni ramai yg amik budak2 tahfiz jadi imam solat terawih atas alasan sedap bacaannya. sedangkan patut tugas tu diberikan kpd yg ikhlas & byk berkorban.
tobby Post at 25-5-2010 14:47

yg disebut niceghost tu pasal azan..sebab azan utk panggil dtg sembahyang..
kalau pasal imam sembahyang.. elok juga amik yg merdu dan betul bacaannya.. tambah2 lak semayang sunat terawih..

yg disebut niceghost tu pasal azan..sebab azan utk panggil dtg sembahyang..
kalau pasal imam semb ...
kulitkoko Post at 26-5-2010 11:47

yg ikhlas & byk berkorban tak boleh pakai kah utk jadi imam?

Terima Kasih Allah kerana memberi kesedaran...
selepas daripada ini saya akan berhati2 dalam menukilkan sesuatu yang diluar bidang ilmu yang sahih sumbernya.
Terima kasih juga kepada saudara sirrikhafi kerana memberi peringatan terhadap saya.
Allah beri hidayah melalui perantaraan saudara.
Tuubuu ilallahi taubatan nasuha

AlhamduliLLAH...
semoga ALLAH memberi petunjuk kpd saya &kamu, amin.

WALLAHU A'LAM

Tiada kewajipan utk saya mempercayai cerita-cerita yg memburuk-burukkan para sahabat nabi.

...
sirrikhafi Post at 25-5-2010 13:07

Cuber ceghiter Perihal Perang Uhud.

Salam

Salam
niceghost2005 Post at 26-5-2010 17:47

yup... nak tawu gak...

solusi keluaran yg lepas2 pon ada citer sedikit sebanyak... dan ada sentuh ttg 'engkar' nih...

yg ikhlas & byk berkorban tak boleh pakai kah utk jadi imam?
tobby Post at 26-5-2010 15:13

dari segi hukum, yg mana priority kene tanya pakar bidang ni la kot..

cuma dari pandangan aku sebagai makmum biasa..kalau dlm situasi ini..
aku prefer imam tu student tahfiz yg sedap dan tepat bacaannya berbanding org yg banyak berkorban tetapi kurang sedap bacaannya, apatah lagi kalu bacaannya kurang tepat.
yg part ikhlas tu hanya Allah yg tahu.. kita manusia mana tahu org tu ikhlas ke tak ikhlas..

Follow Us
perlu ke merdu?......bilal kg aku pon bila azan aku rasa memang tak sedap la...dari aku kecik sampai aku besau....tp bila sembang member sekampung dia kata azan bilal tu paling best ddgr...so aku rasa ko je yg rasa tak best ..org lain best je....

just nak tanya kepada TT...

waktu Maghrib tu, lepas TT dengar azan, TT pegi masjid/surau tak untuk solat berjemaah...?

Post Last Edit by sirrikhafi at 27-5-2010 12:13

niceghost2005:

Insya ALLAH, saya cuba ceritakan sedikit berdasarkan dari sumber yg tiada keraguan yaitu AlQuran.
kesah perang uhud ada di disebut di dlm AlQuran yaitu di dlm surat Ali 'imran ayat 40 hingga 179.

antaranya,

Jika menyentuh akan kamu oleh luka itu maka sesungguhnya telah menyentuh akan kaum oleh luka itu seumpamanya!
dan demikianlah itu hari-hari yg Kami pergilirkan antara manusia dan supaya ALLAH mengetahui akan org-org yg beriman dan Dia mengambil dari kamu akan sebagai org-org yg syahid dan ALLAH tidak menyukai org-org yg zalim.

dan supaya membersehkan oleh ALLAH akan org-org yg beriman dan Dia membinasakan org-org yg kafir

apakah kamu mengira bahawa kamu akan masuk syurga? padahal belum mengetahui oleh ALLAH akan org-org yg berjihad dari kamu dan mengetahui akan org-org yg sabar.

dan sungguh kamu mengangan-angankan maut dari sebelum bahawa kamu menghadapi akan nya!
maka sesungguhnya kamu telah melihat akan nya dan kamu akan melihatnya!

Ali 'imran 140-143.

Kesimpulannya,
ALLAH telah menetapkan dlm kitaran hidup perjuangan ummat manusia bahawa adakalanya mereka itu pasti akan gugur sebagai syuhada' di dlm perjuangan mereka.
supaya terbukti di sisi ALLAH siapakah yg benar-benar beriman dan siapakah yg benar-benar berjuang di jalan Nya.
kalah &luka dlm peperangan itu adalah sunnatuLLAH yg tak boleh di elakkan oleh umat manusia.  
jangan kita sangka kita akan masuk syurga senang lenang tanpa melakukan jihad &syahid di jalan Nya.
bahkan ALLAH mendesak org-org yg beriman supaya pergi berjihad perang di jalan ALLAH:

Dan sungguh kamu mengangan-angankan maut dari sebelum bahawa kamu menghadapi akan nya!

maka sesungguhnya kamu telah melihat akan nya dan kamu akan melihatnya!

Wallahu a'lam.

yup... nak tawu gak...
solusi keluaran yg lepas2 pon ada citer sedikit sebanyak...
dan ada sentuh ttg 'engkar' nih...

Benar.
soal ingkar& durhaka itu memang wujud tetapi ALLAH telah memaafkan mereka& mengakui keimanan& jihad mereka di jalan Nya.

Dan sesungguhnya telah membenarkan akan kamu oleh ALLAH akan janji Nya ketika kamu membunuh mereka dgn izin Nya sehinggalah apabila kamu menyia-nyiakan dan kamu berseliseh di dlm urusan itu dan kamu durhaka dari sesudah apa yg telah Dia perlihatkan akan kamu apa yg kamu cintai, dari kamu org-org yg mahukan dunia dan dari kamu org-org yg mahukan akhirat.
kemudian Dia memalingkan kamu dari mereka supaya Dia menguji kamu.
dan sesungguhnya Dia talah memaafkan dari kamu dan ALLAH mempunyai kelebihan ke atas ke atas org-org yg beriman.

ketika kamu lari dan kamu tidak menoleh ke atas seseorg pun sedang Rasul memanggil kamu kpd yg lain dari kamu maka Dia telah menimpakan akan kamu kesedihan dgn kesedihan supaya tidaklah kamu bersedih hati ke atas apa yg telah luput dari kamu dan tidak terhadap apa yg telah menimpa akan kamu dan ALLAH itu maha tahu tentang apa yg kamu kerjakan.
Ali 'imran: 152-153.

kemudian,

Sesungguhnya org-org yg berpaling dari kamu di hari pertemuan dua jemaah, sesungguhnya telah menggelincirkan akan mereka oleh setan dgn sebahagian apa yg telah mereka usahakan dan sungguh telah memaafkan oleh ALLAH dari mereka.
sesungguhnya ALLAH itu maha pengampun lagi maha penyantun.
Ali 'imran: 155.

dlm kes ini, ALLAH menyatakan peranan setan di dlm menggelincirkan mereka dgn sebahagian apa yg telah mereka usahakan.
namun semua itu berlaku akibat dari diri sendiri,

Dan apakah tatkala telah menimpa akan kamu oleh musibah itu, sungguh kamu telah menimpakan musibah dua kali seumpamanya, kamu mengatakan: Bagaimana ini?

katakanlah: Ia itu dari sisi diri-diri kamu sendiri!
sesungguhnya ALLAH berkuasa atas segala sesuatu.
Ali 'imran: 165.

namun semua itu adalah ujian ALLAH ke atas manusia,

Dan apa yg telah menimpa akan kamu di hari pertemuan dua jemaah maka itu adalah dgn izin ALLAH dan supaya Dia mengetahui akan org-org yg beriman.

dan supaya Dia mengetahui akan org-org yg telah munafik.
dan dikatakan bagi mereka: Marilah berperang di jalan ALLAH atau pertahankanlah diri kamu! mereka berkata: Kalau kami mengetahui peperangan nescaya kami ikut kamu!
mereka itu kpd kekufuran di hari itu lebih dekat dari mereka kpd iman.
mereka berkata dgn mulut-mulut mereka apa yg tiada di dlm hati-hati mereka dan ALLAH lebih tahu tentang apa yg mereka sembunyikan.
Ali 'imran: 166- 167.

Tidaklah ALLAH benar-benar membiarkan org-org yg beriman di atas apa yg kamu semua di atas nya sehinggalah Dia membedakan yg buruk dari yg baik dan tidaklah ALLAH benar-benar memperlihatkan akan kamu ke atas yg ghaib dan tetapi ALLAH memilih dari rasul-rasul Nya org yg Dia kehendaki maka berimanlah kamu dgn ALLAH dan rasul-rasul Nya dan jika kamu beriman dan kamu bertaqwa maka bagi kamu pahala yg besar.
Ali 'imran: 179.

WALLAHU A'LAM.

kalau ada orang yg boleh azan dgn suara yg bagus lagi baguslah... cerita orang datang berjemaah / tidak itu cerita no. 2... kalau yg jenis nak berjemaah tu dia tak kira siapa pun yg azan, datang dia berjemaah... tapi kita kenalah tonjolkan imej sikit... pasal azan ni bukan kita saja yg dengar... orang bukan Islam pun dengar jugak... manalah tahu dgn sebab merdunya azan yg dikumandangkan itu tersentuh hati dia kpd Islam... siapa tahu!

imam... paling afdal orang dalam kariah tu lah yang naik imam... tak kiralah sembahyang apa pun... tak payahlah import imam dari luar... samalah macam orang datang ke rumah kita, kalau berjemaah di rumah yg afdal jadi imam, tuan rumah, bukan tamu!

samalah macam orang datang ke rumah kita, kalau berjemaah di rumah yg afdal jadi imam, tuan rumah, bukan tamu!
tokwan_jantan Post at 27-5-2010 11:10

memuliakan tetamu

kalau ada orang yg boleh azan dgn suara yg bagus lagi baguslah... cerita orang datang berjemaah / ti ...

bukan ke kita 'tetamu' Allah?

kalau ada orang yg boleh azan dgn suara yg bagus lagi baguslah... cerita orang datang berjemaah / tidak itu cerita no. 2...

emmm...bukan ke bilangan jemaah tu yang patut jadi no. 1...?

kat umah, kita duk asyik komplen suara muazzim tak sedap...tapi kita sendiri tak pergi untuk mengimarahkan masjid...

kat umah, kita duk asyik komplen suara muazzim tak sedap...tapi kita sendiri tak pergi untuk mengimarahkan masjid...zaidi_MZZ Post at 27-5-2010 12:56

kenapa agaknya?

kenapa agaknya?

permisi Post at 27-5-2010 13:29

antaranya...lalai...

Reply 95# zaidi_MZZ
selain drpd lalai?

selain drpd lalai?

permisi Post at 27-5-2010 13:37

gagal urus masa

gagal urus masa
zaidi_MZZ Post at 27-5-2010 14:37

selain daripada kelalain & kegagalan 'diri sendiri' mengurus masa?

selain daripada kelalain & kegagalan 'diri sendiri' mengurus masa?

permisi Post at 27-5-2010 14:46

aku dapat rasakan ada sesuatu yang terbuku dalam hati sanubari ko yang ko nak cuba sampaikan...

bagitau le...

aku dapat rasakan ada sesuatu yang terbuku dalam hati sanubari ko yang ko nak cuba sampaikan...

bagitau le...zaidi_MZZ Post at 27-5-2010 14:55

silence is golden