CARI Infonet

Forgot password?
 Register

12Next
Return to list New
View: 5316|Reply: 28

Aku Yang Tertekan Dengan Korupsi

Wahai kawan-kawan sekalian.

Ini cerita aku.

Aku adalah seorang pekerja berwibawa di dalam sebuah MNC yang terkemuka di dunia. Sayangnya, majoriti pekerja, executive serta manager dikuasai oleh satu kaum minoriti yang memang amat terkenal dengan kemahiran menggulung-gulungkan lidah sambil memutarbelitkan kata-kata.

Sewaktu aku mensemak-semakkan kandungan server syarikat aku ni, aku telah terjumpa satu salinan resit remittance dari sebuah bank ke bank yang lain berjumlah hampir 100k dari akaun peribadi seseorang ke akaun peribadi seseorang yang lain. Dengan pantas, aku pun meng-email-lah salinan itu kepada salah seorang auditor syarikat yang kini berada di HQ iaitu di dalam satu daerah di Eropah.

Sekarang ni.

1. Auditor ini mintak aku siasat akaun si Manager belit-belit ini dari tahun 2005 ke 2010. Kalau boleh dia nakkan salinan untuk ditunjukkan kepada Boss Besar syarikat.

2. Bukan seorang sahaja yang mengamalkan ajaran korupsi ini di syarikat aku. Hampir kesemua Manager belit-belit adalah pengamal tegar ajaran Ayah Pin ini.

3. Aku takde member yang bekerja di dalam bank di mana akaun Manager belit-belit dibuka. Kalau aku ada, ohh.. alangkah indahnya dunia.

Jadi bagi sesiapa di luar sana yang bekerja dengan bank, dan kesian dekat aku ni, tolonglah aku dapatkan penyata akaun ini Manager belit-belit dari tahun 2005 ke 2010.

Hanya ucapan terima kasih dan RM100 aje yang mampu aku berikan.

Kalau kawan-kawan rasa-rasa nak tolong aku, PM lah aku dengan nama bank tempat korang bekerja sebab aku terpaksa rahsiakan nama bank daripada diketahui oleh orang ramai serta akan memusnahkan integriti bank tersebut.

Marilah kita bersama-sama memusnahkan amalan korupsi ini.

Sekian.

KKLL

Rate

1

foreign/local bank? kalau bole tolon aku tolon..

ko sape yg gegeh nk jd csi bagai...

kalu kaum kelling tu 'do something' to u, would d auditor yg dikatekan kt obersi come and help u?...

kalu bank of america, iolss bleh tolon...

beraninya ko TT.. Btul ckp Pinoe.. ko buat semua tu ko ada protection x? x tkt ke diorg do somting kat ko? ke ko nak share 100k ...

ko siap sedialaa perisai yee...

Follow Us
aku harap tak da sorg pon manager tu kat Cari

if remittance fr personal a/c to another person personal account, ape kes ko nak pegi kasik kat auditor?

dah check betul2 ke?

x leh tolong... aku x kerje bank...

kalu iols keje bank dimaksudkan...

dan iolss bg P&C info tu kpd uolsss...yakne uolss nk tawu mane dtg/asal/origin 100K tu, sblm masok ke akaun A, sblm trensfer ke akaun B...

kalu iolss kene buang keje sbb disclose P&C info tuh, sape plak yg nk tolong iolss?...

I OLLS MANAGER BENK NEGARA

TP NEGARA MANA DIRAHSIAKAN

leave it to the professional

aku kerja MNC, so i assume ur MNC should have a similar established Code of Conduct
there is specific process that auditor shud follow once a breach of conduct is reported to the company

TT ni whistleblower ni..niat tu mmg suci murni tapi takut klu silap langkah kaum minoriti tu leh mempedajalkn TT lak..better go thru proper cenel n slamat berjaya!!

bank mana? aku kalu southern bank bole tulun

Don't assume anything and if in doubt, ask first.

Auditor ni dah datang buat audit sebelum ni mewakili pihak pemegang saham. Masa dia datang aku dah jumpa dan bagi dia beberapa dokumen yang aku jumpa. Ini cuma benda terbaru yang aku jumpa dan aku perlukan sesuatu yang lebih konkrit yang aku harap dapat menyakinkan lagi pemegang saham untuk buat satu rombakan pengurusan ataupun siasatan dalaman.

MNC ini terlalu teruk. Manager Belit KESEMUANYA mempunyai degree yang dibeli dari Southern Pacific University USA of Petaling Jaya (Sila Google). Kaum kerabat sedara mara diorang pun diorang masukkan sekali jugak dalam MNC ni. Aku malas nak cerita macamana diorang boleh buat sampai macam tu, tapi sememangnya diorang terrer menipu dan mengipas sehingga mat-mat salleh tu semua terduduk. Mat-mat salleh yang ada kat sini semuanya orang teknikal dan tak terlibat dalam pengurusan, sumber manusia, pembelian ataupun kewangan. Jawatan-jawatan penting ini lah yang telah dikuasai oleh para biawak dan ular sawa ini. Semua projek samada RUGI ataupun terbengkalai. Quality out. Scrap diorang jual masuk poket sendiri. SAFETY ZERO. Tempat kerja macam sakai. Kotor, merbahaya dan sebagainya. DOSH datang - Kasi rasuah. Supplier mark up tak hingat sebab Purchasing yang mark up. And paling penting - SEMUA TU PROJEK KERAJAAN! Jadi delay ke, harga naik ke, apa ke.. Kita semua yang akan membayar bilnya wahai kawan...

Kalau korang tertanya-tanya kenapa FDI Malaysia TERUK - Ini lah sebabnya. Bukannya orang gomen je yang jahat, SWASTA pun sama aje jahatnya.

Aku sedaya-upaya nak menolong diri aku serta orang-orang baik yang lain di dalam MNC ini. Beribu periuk nasik harus diselamatkan. Takde orang yang tau apa aku buat sebab aku tak pernah cerita pun pada sesiapa.

Aku cuma meminta pertolongan, dan sebagai balasan aku akan berikan sedikit hadiah beserta doa dari orang-orang baik di dalam MNC ni. Membantu kami bererti membantu diri anda juga. Kalau aku tak buat, siapa agaknya yang akan buat?

Terima kasih di atas keprihatinan kawan-kawan semua.

PS. Setakat ni tak dapat lagi pertolongan yang diharapkan.

semoga tt dpt menjalankan tugas dgn ikhlas n berkat.. n tidak bersubahat/tergolong dlm golongan tersebut..

aku suggest, kalau nak mintak bantuan, bleh try.. http://mazidulakmal.blogspot.com atau http://kamalfndhashim.blogspot.com mungkin mereka dpt membantu..

geng lidah belit ni mmng bg aku 99.% mmng suka belit dan makan duit.. ni base dr xperiance aku. dalam hal ni, aku pun sama mcm TT, mmng tak suka perihal belit2 n makan duit ni. syukur, kat tempat aku, so far kita org tak hambek n tak pakai!. so, dalam hal ni, aku sokong niat TT, tp for sure,  TT kenaberhati2 sikit n try minta pertolongan sebaik mungkin n jangan buat terburu2 sehingga menimbulkan syak n curiga.  ni la yg pepatah org2 tua mengatakan, jumpa tedung selar dgn jumpa bla bla, ketuk bla bla dulu sbb belit ngalahkan ulor.
xtually, geng2 belit ni, belitnya bukan diada adakan, tp aku rasa mmng dah menjadi budaya, ni sbb pekerja yg sama bangsa dgn belit belit sndiri pun kene belit, ni kan pula mat salleh bodo tu. so, TT ambil yer tindakan..

semoga tt berjaya yer

Salam TT. Aku doakan yang terbaik untuk TT. Ala2 novel John Grisham lak.

apa kau buat tu dah betull tentang siasat akaun milik pembelit lidah tu.. kalau tak bole siasat jgn teruskan. kau dah report pada org atasan dah cukup.. so kalau ada apa2 kau dah lepas..

biar auditor yg amek alih hal ni.. kau email die ckp kau dah cuba siasat tp smp situ aje kau mampu buat.. so depa akan paham..
bende yg kau buat ni agak bahaya gak.. kalau depa tau abis kau...
buat sesuatu yg nampak mcm auditor tu yg detect corruption ni... bukan kau..ok
ok...

12Next
Return to list New