CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: tobby

KISMIS TOK GURU DIIKLANKAN SUDAH DIDOA PARA PELAJAR TAHFIZ

nabi tak ajar kormersilkan doa atau bukak kilang jus/air jampi.

nabi tak ajar kormersilkan doa atau bukak kilang jus/air jampi.
tobby Post at 8-9-2010 08:39

Nabi pun tak ajar berterusan jadi #####

Nabi pun tak ajar berterusan jadi #####
mr_evergreen Post at 8-9-2010 08:53

Msia boleh jadi pengilang air jampi terbesar di dunia...... tentu Nabi bangga.  sebab itu yg Nabi ajar kot.

Msia boleh jadi pengilang air jampi terbesar di dunia...... tentu Nabi bangga.  sebab itu yg Nab ...
tobby Post at 8-9-2010 09:01

kenapa Msia?

kenapa Msia?
mr_evergreen Post at 8-9-2010 09:32

sbb tok bomoh Msia power2 belaka.

ish bosan betul laaa....  semua nak menang, siapa pulak nak kalah?

Follow Us
kesimpulannya tentang air jampi ini bagaimana ya?  confuse saya..

kemudian kalau kita ada anak yg nakal, atau nak anak yg bijak waktu periksa, wajar tak kita minta ustaz2 baca2kan air..  sebagai salah satu bentuk ihtiar. ?  soalan sy ni bertanya sbb nak tahu..

kemudian, jika dibolehkan demikian, adakah ihtiar itu lebih baik jika kita jumpa ustaz yang lebih berkaliber?  

dan bagaimana pula amalan masa bertahlil, kita letak air kat tgh2?

ish bosan betul laaa....  semua nak menang, siapa pulak nak kalah?
ibnur Post at 9-9-2010 16:29

bro ibnur, boleh tak sy simpulkan, siapa yg menang di sini, maka itulah pihak kebenaran?

Post Last Edit by ussopp at 10-9-2010 03:29

Reply 68# dellpro

bismillah, sy tolong anda dgn kesimpulan dr ulamak2 saLAF yg insyaAllah benar2 ikut nabi....

pertama,
tentang jampi,
jikalau anda benar2 org islam yg mengaku nabi sebagai ikutan,

maka jampi doa yg boleh dibuat hanyalah utk penyakit fizikal. ada contohnya dr nabi. dan dlm hal ini mmg boleh dan tidak payahlah bertumpu pada ustaz2 tertentu kerana kita sendiri boleh buat.

sebarang jampi atau bacaan doa utk hembus2 tidak ada contoh dr nabi dlm hal berkaitan utk cerdik, utk cepat faham, utk anak jgn degil, dan lain2 yg berkaitan dgn amalan hati.TIDAK ADA. kalau ada, tentulah nabi org pertama doa dan hembus kepada abu talib, yakni bapa saudaranya yg tercinta yg mati dlm kekafiran, malangnya tidak ada perbuatan begitu dari nabi.

ini hal jampi. harap jelas.

berkaitan doa pula, ia bebas samadA nak minta apa saja yakni nak bg sihat, nak pandai, nak jadi baik nak minta hati baik semua baik. ia bebas apa saja mintalah samada nak bg hilang penyakit fizikal atau hati.

dan ubat-ubatan pula, yg dibuat berlandaskan sains dan teknology, boleh guna utk rawat apa saja.

jadi yg dilarang di sini adalah jampi utk merawat masalah hati kerana ia tidak ada contoh dr nabi.setiap yg berkaitan agama perlulah bercontoh dari nabi. jika tidak ia akan membwa kesesatan.

kesimpulan ini dibuat berdasarkan dalil jelas dr quran dan hadis.

seandainya forumer2 tidak faham dan mahu alasan akal, boleh....cuma ianya agak panjang utk dijelaskan.

namun , tanpa alasan akal yg panjang dan perlu dijelaskan pun, sebenarnya dalil dari hadis sudah cukup. sepatutnya kita patuh.

wallahua'lam.

Reply  dellpro

bismillah, sy tolong anda dgn kesimpulan dr ulamak2 saLAF yg insyaAllah benar2  ...
ussopp Post at 10-9-2010 03:26

well said.

Aku nampak isu yang dibawa...bukannya masalah nak baca doa atau nak baca ayat al-quran kepada air ka, kismis ka., tongkat ali ka, kacip patimah ka...

tapi isu yang di bawa ialah masalah MENDAGANGKAN AGAMA...!!

Post Last Edit by tobby at 11-9-2010 03:04
Aku nampak isu yang dibawa...bukannya masalah nak baca doa atau nak baca ayat al-quran kepada air ka, kismis ka., tongkat ali ka, kacip patimah ka...tapi isu yang di bawa ialah masalah MENDAGANGKAN AGAMA...!!
Hang Post at 10-9-2010 15:52

benar sekali.  klu meniaga jus korma tu meniagalah jus korma. tak perlu peralatkan IKLAN DOA utk taktik pelaris. syarikat2 pengeluar jus/kismis bumiputera berlawan2 nak letak iklan 'SUDAH DIDOAKAN OLEH TOK GURU' whatsoever.  usah letak iklan 'jus ini sudah didoa & dibaca ayat2 Quran oleh tok guru & pelajar2 tahfiz' dan sebagainya.  ini nak jual doa ke nak jual kismis?  

semua org tahu kismis itu berkhasiat & kismis ada gred2nya yg tertentu. cukuplah dgn menyatakan khasiat2 kismis secara saintifik supaya pelanggan boleh menilai kismis mana yg paling berkasiat. tapi  jgn MENGIKLANKAN DOA utk melariskan jualan.  klu betul boleh buat mcm ni bukankah lebih baik Proton pun buat iklan "KENDERAAN KAMI SEMUANYA SUDAH DIDOAKAN OLEH TOK GURU SEKIAN2 SUPAYA TAK EKSIDEN....INSYAALLAH SELAMAT". lepas tu boleh buat upacara tepung tawar kereta mcm yg golongan india buat bila beli kereta baru. derang bawak kereta tu pergi kuil & bayar tok sami baca doa supaya kenderaan tu selamat.  adakah kita nak jadi begitu?

antara contoh yg terang2 guna gimik iklan doa tok gurunya.

member aku budak india bagitau sami2 derang memang cari makan dgn MENJUAL DOA.  so adakah tok guru & pelajar tahfiz kita yg mengambil upah baca doa ni pun nak jadi mcm tu?

tobby Post at 10-9-2010 11:00

haha, yg paling besar skali "DOA". tulisan jus dia kecik jek.

bro ibnur, boleh tak sy simpulkan, siapa yg menang di sini, maka itulah pihak kebenara ...
dellpro Post at 10-9-2010 01:30

menang kat forum jer tu.  Yang mengaku pandai, yang kata orang lain tak pandai, yang nampak menang, yang dok senyap ...  semua ada bahagian masing-masing.

pengusaha minyak2 gamat, minyak2 angin tradisional dah lama baca doa dan baca ayat quran ke dalam produk depa...
tapi tak pula pula depa iklan doa & ayat quran tu kat minyak2 depa...
harga minyak tu pun sama ja....tak dak mark-up tinggi sebab nak 'jual doa'..
cuma kat botol minyak depa tu selalu ada amarannya : jangan langkah, kerana minyak sudah dibacakan doa & ayat quran..

saya nk share panduan sblm memberi hukum

dalam semua perkara, ia adalah halal kecuali ada dalil y ...
sunsuria3 Post at 8-9-2010 07:59 AM

hairan...
    dalam thread mc donald tak pula saudari terapkan method ni....
    cuma kata Haram sebab Qardawi kata haram....!!

Reply 77# Hang

hang ni belajar ke tak belajark? ijma' ulama tu hukum yang diguna pakai utk kes mcd or any yahudi business, dari ijma' ulama bukan dr yusof al qardawi seorang

hhhhheeee bosan dgn org kureng ilmu

doa tak boleh dicommercialkan...sebab nabi tak buat

cuba renungkan hadis ni

lbh kurang lah bunyi< orang yg terbaik di antara kamu adalah mereka yang belajar mengaji dan mengajar orang mengaji

hari ni kalu tgk betapa ramai org mengajar mengaji jadi kaya raya...tak blh di commercialkan..apa ustad2 nak makan?
ust nik yg ajar mari bertaranum tu dari merc mata belalang beli bmw..dari cikgu ( penah ajar anak saya) berhenti..sekarang ni kwn saya tengah rakam suara dia dlm bentk pen utk kegunaan orang ramai kelak..
org jual quran bercolor, bernombor ber bagai2...quran pun byk version ada yg disertan terjemahan..ada tajweed, ada tafsir etc
blm masuk bab jual dlm bentuk cd..saya ada beli zikir mathurat arwah ust asri dlm bentuk cd harga 29.90..dulu tak blh download now blh download alhamdulillah tak beli dah
ada zikir2 lain ada wirid2 yg dicommercialkan bentuk cd, dvd mcm2 lagi

sape nak cd ni saya nak hadiahkan seb dah hafal...lagi pun cd ni panjang 1 jam saya pegi keja 20 min je dah download yg version pendek ni..
semua ni nabi tak buat...tp alhamdulillah dgn ciptaan modern ni ramai org islam memanfaatkannya
bukan senang nak hafal zikir mathurat tu ..for me lah..bukan senang nak hafal surah2 panjang2 ni..
doa taubat kalau raihan tak lagukan tobat nak hafal now boleh nyanyi..easily
zikir pagi tu kalau tak lagukan dijual bentuk cd..saya dha download bukan senang nak hafal..
anak bongsu saya bila di sekolah kena hafal surah tertentu dia pun tak mau pegang kertas..download masuk phone dia dengar kat earphone..tak kuasa dia pegang kertas..
SAYA sgt2 bersyukur ada nya ciptaan modern like cd, dvd n phone blh rakam mcm2 doa, surah, zikir n wirid..semua ni nabi tak buat

ada satu hadis nabi saw sakit, aisyah bacakan doa kemudian angkat tangan nabi sapu muka ke badan menggunakan tgn nabi tadi...sbb tgn baginda itu lebih berkat

dan saya sgt percaya keberkatan orang2 alim dlm byk hal. saya pernah beli kismis yg dibacakan doa oleh ust kamus..bukan sbb saya teringin nak beli..more to product org moslem yg didoakan oleh alim ulama lagi...bila baca yassin ramai2 buat air yassin ust kata elok baca ramai2 ni mana tau antara kita ada orang2 yg taraf nya 'lebih' dari kita doa nya lebih berkat...

tp saya tak beli satu kismis product dari utara..sbb saya tau towkeh besar dia rumah besar keta besar menjalar suruh anak2 yatim jual kismis..saya pernah terserempak bg duit kat budak tu bg tau dia saya tak mau kismis awak ni sbb ..........nama towkeh dia lah hidup mewah kat kedah tu hampa dok berpanas jual kismis..ni duit utk awak tau..

saya stick to doa pada bahan makanan or everything adalah sebaik2 amalan..pakai baju tak baca doa ke? minta baju tu melindungi kita dari terdedah aurat etc etc?
ada ust pesan bila masak baca doa dan selawat kemudian kacau ikut anti clock wise mcm kita buat tawaf..ada sebab nya...

saya pun pesan dgn anak2 saya di dapur jgn menyanyi nanti makanan ada element setan..alhamdulillah hari ni byk zikir dan selawat bentuk nyanyian..even lagu pun byk mengandungi ayat2 yg bagus..sbb manusia sedikit sebanyak perlukan hiburan..bukan lah lagu mcm lady gaga..yg terbaru saya tertarik dgn lirik satu lagu ni

pada Mu tempat ku meminta, pada mu tempat ku bahagia..
ya allah ampuni dosa ku yg sering melupakan mu

carilah lirik lagu afgan..tajuk ku bersujud pada mu...

anak saya pesan jgn layan kat benang ni lagi..byk kali pesan..so i am going to listen to him now..

takpa, nanti kita suruh Proton upah ustaz bacakan doa utk setiap kereta yg keluar dari kilang supaya tak eksiden.  so bertambahlah lumayanlah para ustaz klu toyota/honda/bmw pun membayar UPAH DOA.  seronok jadi ustaz, jual doa jer boleh kaya raya.   

bila benda ni dah melarat2 nanti boleh la kita compare2 air liur tok guru mana yg lebih afdal & mujarobbb. yg mana mujarobb tu kita rekemen kawan2.  tok2 guru ni pulak utk bersaing terpaksa depa letak iklan promote yg doa dia lagi mujarobb dari tok2 guru lain.

bila persaingan makin sengit, syarikat2 pengeluar kismis terpaksa cari tok2 guru yg lebih popular utk letak nama mrk sbg tukang doa. Tak mustahil satu masa nanti tok2 guru akan caj doa mrk base on rating. klu mrk popular mcm Dr Fazilah Kamsah boleh la letak harga doa tinggi sikit.   begitulah jadinya bila agama diperniagakan.