CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: darthery

[MERGED] Lagenda Makhluk Mitos Dan Misteri: Naga

wow... makin menarik.. ye.. xpe2 klu lari siket dari tajuk thread bnie asalkan berkaitan dgn makhluk mitos n lagenda cam naga ke pheonix ke garuda ke ape ke tahun harimau pon xpe hehehehe...

Reply 23# yenil95

Orang kate naga ni mcam ular yang besar macam kayu balak.Mungkin ular yang yang oversize tu dipanggil naga.

dekat indon ader naga komodo tapi dia tak sembur api, dia sembur air liur yang ader virus

kat chini ada nama kampung gumum
-kalau tak silap aku, nama naga Seri Gumum dan Seri Pahang ni bertempur kan?

dulu ader baca buku  pasal org cina lawan naga kat puncak gunung kinabalu lpas tu wat perkampungan kat ctu.....sbab tu namernye

cina baru=kinabalu

loghat org saner...

Follow Us
kat chini ada nama kampung gumum
-kalau tak silap aku, nama naga Seri Gumum dan Seri Pahang ni bert ...
sekngucing Post at 18-10-2010 17:42

kalo ikut "lagenda"nya, seri pahang ngan seri gumum bersahabat baik, seri pahang keluar tahun 1929 (banjir besar pahang) lawan ngan seri kemboja (naga siam) kat laut china selatan, seri pahang kalah, seri gumum masa seri pahang keluar baru 25 tahun bertapa, so kena tunggu 75 tahun lagi baru dapat sisik emas. Jadinya tahun 1971 banjir besar di Pahang, orang cakap seri gumum keluar, ntah la.. kalo nak diikutkan jarak masa banjir tu ada gak logiknya...

Wallahua'lam...

PEh!! aku baru tau pasal lagenda naga seri pahang, seri gumum n seri kemboja!!!!! menarik2.... jadi tahun 1929, orang2 tertentu masih dpt tahu pasal naga2 ni bergaduh!!!!

kalo ikut "lagenda"nya, seri pahang ngan seri gumum bersahabat baik, seri pahang keluar tahun 19 ...
tinbeskut Post at 18-10-2010 21:39

Aa ah, yang aku dengar lebey kurang camtu jugak.
Cuma aku teringat yang diaorg berdua ni bersaudara, so aku silap la.
Rupanya bersahabat baik...
Lupa sikit pasal lama dah kisah ni aku dgr.

lol biase la kalau cite dari mulut ke mulut.. memule bersahabat.. pastu bersahabat baik, pastu bersahabat karib, pastu bersaudara, pastu berpakwe-makwe, pastu berkali bini HAHAHAAHAHA

naga 2 mmg ada tp sekejap je..
sama la jgak mcm burung ababil...
kalu x silap aku naga 2 ade time iskandar zukarnain nk wat satu tembok
yg diperbuat daripada besi, time ni la naga tlong iskandar zukarnain dgn api dia
supaya cairkan besi 2 then d jadikan tembok...
kalu apa2 hal bleh refer Blog sejarahrealitinegarakedah.blogspot.com
wallahualam..

wow femes gak blog sejarahrealitinegarakedah nie ek? huhuhu

PEh!! aku baru tau pasal lagenda naga seri pahang, seri gumum n seri kemboja!!!!! menarik2.... jadi  ...
darthery Post at 19-10-2010 10:39

demer boleh cari buku cerita rakyat yg bertajuk "Juara Yg Tewas"....kisah pertempuran antara Seri Pahang ngan Seri Kemboja...dgn kemenangan oleh Seri Pahang dinafikan oleh Seri Kemboja yg menghasut Raja Siam(melalui mimpi) utk membedil Seri Pahang....kalahnya Seri Pahang akan dibalas oleh Seri Gumum suatu masa nanti....itu adalah ringkasan dr cerita buku tu lah...amber baca lam tahun 80'an gitu...

Post Last Edit by jamlama at 20-10-2010 00:27

kisah pasal makhluk besar ning pernah diceritakan oleh ayah angkat amber di Kenyir...pd awal pembukaan kenyir....lam tahun 86 gitu...banjir besar landa trengganu....disaksikan oleh beberapa org di dam itu...ader satu benda yg cukup besar...digambarkan olehnya dgn kehadiran ombak cam tsunami datang menghentam tembok kenyir...habis bot2 kecil terpelanting ke darat...jasad tak nampak...tp kejadian ombak cukup utk meyakinkan ader makhluk yg cukup besar datang melanggar tembok...tp terhadang dgn kekkuatan tembok kenyir...2x benda tu berpusing2...sebelum hilang menyelam...hingga hari ini...

huhuhu... Allah Maha Mencipta apa2 makhluk pun yang dikehendakiNYA...

Pasal buku juara yg tewas tu ade ke jual lagi skrng? huhu

Kat Tasik kenyir tu mesti ade sesuatu yg tinggal di dasarnyer.. ish2 kekadang cam menakutkan jugak huhu{:2_75:}

ada sesiapa leh cite mitos naga kaum cina? sebab aku rasa kalendar tahun cina tu dibuat beribu2 tahun dulu.

dalam kalendar cina, semua haiwan real mcm tikus, harimau, katak, kambing, tapi naga tu je yg dikatakan mitos. so aku tak rasa org cina main amik je tahun naga tu, mesti ada cerita disebaliknya kan? atau mesti ada reason atau naga tu dulu2 org percaya naga tu wujud bg kepercayaan cina?

Huhu, aku x tau kenape, tapi aku rase x mustahil untuk naga untuk hidup pada zaman sekarang, aku pernah terbaca pasal seorang jurugambar amatur yang pernah terambil gambar naga semasa sedang naik pesawat ringan mase kat Tibet, korang pernah bace x??

Tapi, wonderinglah, kalo-kalo apa yang aku baca tue hoax jer ker??
Ni link die:   http://www.theepochtimes.com/news/5-8-7/31030.html

X taulah betul ke x?? Mase taun 2004,

kalu naga tak wujud, masakan ada yang bertanya "pernah jumpa naga?"

mana kau tahu sesuatu benda yang namanya "naga"...

memang masih ada skrg tp haiwan ni bukanlah cam kucing, lembu, itik yang korg leh tgk malam siang.. kalau ada 'rezeki' dpt lah korg tengok...

sama lah jugak cam "ikan paus"...

korang pernah tengok ke ikan paus.. aku tak percaya ikan paus tu wujud.. tunjuk kat aku mana menatang apa ikan paus tu.. korang gi percaya pada mitos ikan paus tu kenapa? gila erk?!

naga 2 mmg ada tp sekejap je..
sama la jgak mcm burung ababil...
kalu x silap aku naga 2 ade time  ...
sHidEe_BLur Post at 19-10-2010 16:34

Haishh... hang nak samakan kisah dari Quran yg mutawatir dan yakin itu dengan Mitos ?? ... bawak mengucap sedara.

Burung Ababil itu hang pernah tengok ka tak pernah ka... ataupun pernah dibuktikan ke atau tak pernah ke... tetap pasti wujud bagi orang yg yakin dgn Quran.

ada pun naga pulak tiada asas kewujudannya di segi kesaksian ataupun pembuktian sains apatah lagi dari kitab2 yg diyakini. samada dia wujud benar atau tidak itu tuhan lebih tahu.. tapi jangan samakan status kewujudan ababil dgn naga yg mitos ya.

kalu naga tak wujud, masakan ada yang bertanya "pernah jumpa naga?"

mana kau tahu sesuatu benda y ...
hasell Post at 29-10-2010 23:09

tak sama.. sbb bukti kewujudannya di depan mata.   manakala naga pulak... belum terbukti kewujudannya.