CARI Infonet

Forgot password?
 Register

1234Next
Return to list New
View: 11479|Reply: 63

Buntu menentukan hala tuju hidup

Assalammualaikum semua,

aku ingin ceritakan masalah yang melanda diri aku ni. sekarang aku berasa dalam keadaan tertekan dan tersepit.

aku perempuan berumur 26 tahun. aku tinggal kat malaysia ni sorang sebab ahli keluarga ku telah migrate ke US. aku tak ikut mereka sebab diwaktu application di approve untuk pergi ke sana aku telah berusia lebih 21tahun - jadi aku kena apply separately. Dah 4 tahun aku tinggal kat bumi Malaysia ni. Aku jugak dah bertunang tahun lepas.

Masa aku ke US untuk berbincang soal kahwin dengan family, aku dapat tau aku tak boleh berkahwin selagi application aku tak approve and ayah aku hendak sangat2 aku ke sana supaya kami 1 family dpt bersama semula. kemudian setelah aku kira2, aku kena tunggu lagi 6 tahun untuk aku dpt stay sana sebab sekarang pihak imigresen sedang process application tahun 2005 and aku punya application pula dibuat tahun 2011, jadi 6 tahun gap untuk sampai turn application aku diproses.

6 tahun bagi ku terlalu lama untuk menunggu - hidup sorang di Malaysia and tak boleh ada komitmen beli kereta atau rumah - ya la siapa hendak bayar bila aku pergi US. sekarang aku bergantung kepada public transport dan tinggal di rumah family ku. dan 6 tahun untuk stay dengan tunang tidak berkahwin, tunang ku tak sanggup tunggu sebab apa2 boleh terjadi.

aku ada 2 dilema sekarang :

1) putus tunang ? and stay single for 6 years until application approve. ayah ku takkan benarkan aku kahwin sampai application approve and in fact he doesnt allow me to get marry and stay single sebab ayah ku sgt overprotective dan fobia dgn kisah2 masalah rumah tangga skrg.

2) batalkan pergi US ? and get married. tapi aku akan kecewa kan ayah ku. ayah ku pasti tak dapat terima keputusan aku buat - bagi ayah ku - kalau hitam kata dia hitam lah, takda putih atau biru.

aku rasa tersepit dgn masalah ni. aku sayangkan ayah aku and aku jugak sygkan tunang aku.

tapi 6 tahun tu terlalu lama ayah, andai kata ayah pergi dulu - application itu akan terbatal serta mata dan aku apa pun tak dapat. takde kereta takde rumah takde suami. kalau aku tunggu 6 tahun, aku dah berumur 32 tahun dan bagi aku masa tu macam dh lambat untuk aku mulakan beli rumah, beli kereta and start a family.

aku 50-50 skrg..sekejap aku rasa aku sanggup tunggu untuk fulfil wish ayah aku sekejap aku rasa aku x sanggup untuk tunggu 6 years to start everything.

apa pendapat kamu semua ?

Wassalam

Rate

1

ko islam ke x??..maksud ko stay dgn tunang tu tanpa kawen ke apa??...

kalo ko pegi US tunang ko ikot sekali ke??..

dok sana saja atau nak keje terus??..

kalo aku yg mmg teringin nak migrate mebi aku pegi..lg aku jenis yg nak selalu dekat dgn fam...

tp ikot kan keadaan ko..aku mcm sure je ko akan pilih tunang ko...

terpulang pada ko laa...

kalo rs nak kan fam..ko g laaa us...tunggu laa lg 6 thn...

kalo xnak ko kawen laa...

every choice yg ko pilih pasti ade pro n cons...

mana bleh ko dpt dua2...

take it or leave it kekdahnyer...

kalo aku pilih fam...

Rate

1

laaa ade tulis wasalam...xpasan aku...

heee..sori TT

urm..sebenarnye masalah kau nk duk US ek? kau org mana sebenarnye? US ke malaysia? tak pelah. kalau tunang kau tu ok.. better consider dia suruh kerja kt US.. lgpun sana banyak job..

senang cerita kan? aku punn tak tahu nk komen cmne, sebab aku pun tak tahu masalah kau apa

Kalau kawin pastu gerak us tak boleh ke ?

hunny_bunny posted on 23-9-2013 02:41 PM
ko islam ke x??..maksud ko stay dgn tunang tu tanpa kawen ke apa??...

kalo ko pegi US tunang ko i ...

Islam La hunnybunny

family aku duk sana skrg..aku tak tau la diorang akan balik sini atau tak...buat masa skrg ni xde tanda2 lg akan balik sini. kalau balik pun mungkin mak aku saja, sbb mak aku nak meninggal kat sini and mak aku pun ada lagi mak dia kat sini (nenek aku).

ini bukan masalah pilih family atau tunang, at the higher point of view is masalah menentukan hala tuju. sebab IF i decide to go on with the application, i have to wait 6 years for it to be approved. 6 years tu yg aku x tahan.

aku sgt2 sayangkan family aku and dalam masa yang sama aku jugak nak tentukan hala tuju sendiri sebagai yang dewasa.

andai kata aku tak pilih tunang aku skrg, aku akan jatuh cinta dgn org lain dan masalah yang sama berulang2..

diluah mati mak, ditelan mati bapak

aku berdoa kat Allah tunjukkan la jalan terbaik untuk aku keluar dr masalah ni..

Follow Us
AdamBillionaire posted on 23-9-2013 03:05 PM
urm..sebenarnye masalah kau nk duk US ek? kau org mana sebenarnye? US ke malaysia? tak pelah. kalau  ...

haha..masalah aku complicated sbb menyebabkan banyak pihak. banyak hati nak kena jaga and hati aku boleh gak terkorban dalam nak menjaga hati orang lain.

aku orang Malaysia. family aku yg migrate kat US coz ayah aku dpt kerja kat sana.

masalah aku bukan nak duduk kat US, masalah aku adalah masa yang terlalu panjang untuk dpt g sana and dalam masa yang panjang tu aku mungkin membazirkan peluang2 aku untuk buat mcm2 dlm hidup ni, contoh nya : Kahwin, beli rumah and beli kereta. sampai skrg aku x beli kereta and beli rumah walaupun aku mampu sbb hal nak stay kat US or tak.

MegiTomyam posted on 23-9-2013 03:08 PM
Kalau kawin pastu gerak us tak boleh ke ?

Tak boleh... sebab syarat2 nak dpt stay (or PR) kat sana ialah aku x boleh kahwin sampai application tu diapproved which takes another 6 years.

cikrosienona posted on 23-9-2013 03:39 PM
haha..masalah aku complicated sbb menyebabkan banyak pihak. banyak hati nak kena jaga and hati a ...

kau target nk stay us ke tak?

urm kalau susah2 mai adam ceramah kt ayah awak. tp kalau adam jd ayah awk tentu adam ceramah awk juga

urm.. cmnilah. kau beli rumah yang boleh wat investment. kereta kau beli used car. memandangkan kau nk duk US, watpe beli dan hutang panjang2. kau tak takut ke nnti bank kejar kau sampai usa? bahaya wei bank malaysia nk2 lg bank ada harimau aum aum

tu jeklah cadangan aku. sebab kau mmg dh berhajat nk duk usa.. so buat kerja serampang mata.. biar nnti pe kau kejar dpt kau bawa tak tercicir.. jgn pisang berbuah stawberry ok

AdamBillionaire posted on 23-9-2013 03:44 PM
kau target nk stay us ke tak?

urm kalau susah2 mai adam ceramah kt ayah awak. tp kalau adam jd ...

Aku duk US pun boleh and MY pun boleh...insyaAllah aku leh survive kt mana2 kat bumi ni. aku pnah duk Aussie 3.5 tahun waktu study dulu and balik dr aussie, aku dah duduk kat malaysia kat 4 tahun without family aku.

aku cuma takut kalau aku buat keputusan untuk stay kat Malaysia..ayah aku akan berang ngan aku and doesn't acknowledge me as a daughter. coz dulu ayah aku suruh aku dtg US and keje sana aku x nak coz aku nak cari keja sendiri and berusaha sendiri untuk kejayaan aku. ayah aku mrah dan tak bercakap ngan aku selama 2 tahun.

bila aku dtg US hari tu aku yg start bercakap ngn die..baru die ok. Aku ni type of person if i want something i want to work for it coz i love the feeling of happy earning something with your own effort. slama aku kecik sampai masuk U semua ayah aku tolong... bila aku dah balik dr aussie aku nak la berdiri atas kaki sendiri and usaha cari kerja sendiri takkan la cari kerja pun ayah aku nak buat kan ? Alhamdullilah aku dpt kerja yg baik dan stable skrg ni..

masalah skrg ialah ayah aku...camna nak handle kalau aku x nak g sana and decide stay sini. sedangkan makcik pakcik aku ckp ngan die xyah migrate pun die xdgr and still dgn keputusan die. ape tah lagi aku ni bile ckp xnk g US and stay sini...

kalau aku bg tau, mesti ayah aku xkn pedulikan aku like what he did when i refused to go to US to take his job offer

cikrosienona posted on 23-9-2013 03:40 PM
Tak boleh... sebab syarat2 nak dpt stay (or PR) kat sana ialah aku x boleh kahwin sampai applicati ...

kawin siam la mek.. x payah daftar.. dah 6 taun nanti baru kawin kat US

cikrosienona posted on 23-9-2013 04:05 PM
Aku duk US pun boleh and MY pun boleh...insyaAllah aku leh survive kt mana2 kat bumi ni. aku pnah  ...

hurm.. kalau aku jd kau kan? kalau kau rasa lelaki tu baik? dan bukan jenis permainkan pompuan aku akan kawin duk malaysia.. tp kalau kau rasa dia sekadar try market test market dont gamble ur life derhaka pada ayah kau semata mata kerana tunang kau.. jd solat istikharah mohon pertunjuk k.. wish good luck..

aku pun dilema sekarng ni, nk pilih rozita che wan? atau emma maembong?

ajis_kg posted on 23-9-2013 04:08 PM
kawin siam la mek.. x payah daftar.. dah 6 taun nanti baru kawin kat US

Hahah...penah gak aku bg cadangan kat tunang aku...dia cakap dia tak nak...dia nak buat cara betul mengikut saluran undang2.

kang kahwin kat siam..tak daftar and mengandung..cmna ?? xpasal2 anak lahir nnt status x sah taraf mengikut undang2.

tapi memang jln belakang ialah kahwin kat siam!! haha

cikrosienona posted on 23-9-2013 03:36 PM
Islam La hunnybunny

family aku duk sana skrg..aku tak tau la diorang akan balik sini atau tak ...

ok cemni...ko pun at 1st place bukan nak menetap sana kan??..

y dun ko pilih kedua2nya secara serentak...

ko maseh ade sedara mara kan kat sini??..

kalo ko nak kawen...ko kawenlaa....mintak restu parents ko...

tp ko try tanya tunang ko...nak x dier menetap sana utk sementara bersama kuarga ko sekejap..

tp be fair....ko pun kenalaa tau syurga ko di tapak kaki suami ko...dier pun nak gak berada di samping kuarga dier...

ko kawenlaa.....pas 6 thn n application ko approve...ko migratelaa sana..

ko boleh je berharta...ade je foreign yg berharta kat sini..ade je cara utk ko byr monthly installment walau ko di lua malaysia...

ko pk laa elok2....ko bertunang pun mesti kuarga ko da restu kann...??.then dorg mestilaa tau gak pas da bertunang  kenelaa kawen...

aku rs dorg phm...ko pun boleh dpt kedua2nya...kalo ko betol2 commit dan betol2 nak...

6 tahun lagi tu, sempatlah kalo nk amik kete. by that time kete pun dh bis bayar
rumah pun dh ade rumah family, so x beli pun xpe kot
cume bab kawen ni lah, tunang ko tu org malaysia ke US?
kalo org malaysia, die dh apply utk migrate jgak ke??

AdamBillionaire posted on 23-9-2013 04:13 PM
hurm.. kalau aku jd kau kan? kalau kau rasa lelaki tu baik? dan bukan jenis permainkan pompuan  ...

so far tunang aku ok, disaat ayah aku xde kat malaysia..dia lah yang jaga aku. and dia jugak yang melawat nenek (mak ayah aku) bila nenek aku sakit and ayah takde kat malaysia.

Betul, jalan terbaik adalah mengadu dan berdoa kepada Allah untuk menunjukkan jalan bagi segala kemelutan ni. aku pun ada nak jumpa ustaz and kaunselor untuk mintak professional and islamic opinion. aku dah set appointment dh untuk consultation.

Terima kasih adam sebab reply thread aku..walaupun kau ada mengarut tapi ada isi nye gak.

BTW aku pilih nellydia dari RCW and Emma. she's terbaik!

dah tuh.. x payah pi US laa.. ko dok jer mesia.. kawin pastu stay jer sini.. bukan best pon dok US nuh.. nasik kerabu pon xdok saner..
pasal ayah ko.. abaikan ajer.. die marah sekejap jer.. ko dah kawin nanti dah jadik hakmilik kekal laki ko.. ko tau RON 95 mesia lg murah dari US taw.. BR1M lg ko x merase dok saner prffffff..

cikrosienona posted on 23-9-2013 04:20 PM
so far tunang aku ok, disaat ayah aku xde kat malaysia..dia lah yang jaga aku. and dia jugak yan ...

sbb ikut law islam, kau dh nikah, tanggungjawab kau terletak pada bahu suami. bukan pada ayah. thats why aku pesan cari suami elok2..

lg satu simpan asset atas nama kau. let say kalau cerai berai kau tak perlu merempat ke apa.. perempuan kena bijak daripada lelaki.. kalau tak tu jd kes bini kena tendang keluar daripada lif

laaa lecehnyeee...xleh kawen ke kalo nak apply utk migrate ke US...

peneng cemneh...

ko ckp jelaa kat tunang ko...u jump i jump..soh dier tunggu kalo dier cinta...

hunny_bunny posted on 23-9-2013 04:19 PM
ok cemni...ko pun at 1st place bukan nak menetap sana kan??..

y dun ko pilih kedua2nya secara s ...

Yup masih ada sedara mara, opah and nenek kat sini.

Tunang aku tak nak migrate kat sana sebab die ckp sebagai anak lelaki...tanggungjawab dia yang pertama tetap kepada mak dia. tapi kalau kitorang kahwin dia tak halang aku untuk melawat family aku sebulan dua kat sana setiap tahun.