CARI Infonet

Forgot password?
 Register

Author: ipes2

KENCING MANIS / DIABETES: ask your questions here...

Assalammualaikum
soalan lagi

sy ambil insulin mixtard - 22 unit
sekarang dlm usaha nak turunkan berat badan. sy nak buat diet atkins. appointmen dgn Dr. lambat lagi. berapa sy boleh kurang kan unit insulin. sebab asyik hipo je.

watie_na replied at 5-3-2016 01:55 PM
Assalammualaikum
soalan lagi

Oh jika hypoglycaemic, memang sah kena turunkan.
hypo sgt bahaya.. mungkin hanya bahaya kot kot pengsan etc, tetapi bahay pada tahap cellular pon.
ada rosakya jika cells kita selalu hypo;
turunkan lah jadi 20units BD ke ape.

mana BSL book nyer?

penting tau keeping daripada obese.
obese melambangkan kegagalan mengawal nafsu (nafsu makan)

Assalammualaikum
soalan lagi

Watie,
Saya jawab dan diskus soklan watie di PM, agar some confidential info tak terlepas ke public.

Assalammualaikum
soalan lagi

....hypo is not good...especially when u are on insulin...

...nak tanya jugak...your mixtard nie how often are u taking it??...twice a day or 3x a day??...and is the dosage the same for each time or of different dosage??...

...are u on any other oral medications for your diabetes???...

...how often jugak u experience your hypo episodes??...per day brapa kali???.....or...per week...per month...how many times??...

...did u eat enuff or have a proper meal after your insulin or just snacking around saja??...

...when does these hypo episodes usually happen??...early morning??...late night???...

...what did u do before these hypo episodes??...

...were u exercising or involved in strenous/vigorous activities after your insulin???...some pple may not know...but...exercises and strenous/vigorous activities can lower your blood sugar level...so...it is advisable to check your blood sugar level before u engage in these activities...

...whats your typical meal plan like??...

blackmore replied at 8-3-2016 02:33 AM
....hypo is not good...especially when u are on insulin...

...nak tanya jugak...your mixtard ni ...

mixtard taken twice a day 22 unit each.
Diamicron 60mg
Janumet 50mg

victoza - 0.6 unit

actually sy baru nak try diet atkins. so nearly everytime lepas insulin sy hypo. day and night. maybe need to reduce my insulin unit

salam doktor..saya mengidap kencing manis seawal usia 10tahun..sekarang usia saya dah 23tahun dr sya nak tanya dr sejak usia sy 10tahun lgi sya dah ambik insulin jadi saya nak tnya ade kesan sampingan x kalo seumur hidup kite bergantung pda insulin sebab insulin ni kan sejenis ubat adakah apabila kite cucuk insulin buah pinggang pown bole rosak? haritu dr ade buat satu ujian kat saya nak tau tyoe kencing manis saya so based on ujian tu die kate saya kencing manis type 2....tapi setahu saya kalau kene dari kanak2 bukan type 1? saya lupe nak tye dr haritu..

sekarang ni saya risau takut2 ade komplikasi lain..alhamdulillah skarang ni xde tapi risau masa akan datang kan lagipun dh lebih 10tahun saya hidap penyakit ni...kaki n tangan saya kadang2 rase kebas tu lagilah merisaukan saya dr..

Follow Us
Penjagahati replied at 8-3-2016 01:56 PM
salam doktor..saya mengidap kencing manis seawal usia 10tahun..sekarang usia saya dah 23tahun dr sya ...

Waalaikumussalam PH,
Jika from childhood tu, T1DM la tu. Tak tepat pendapat doctor yg rawat awak itu .
(Nanti saya taruk T1DM thread dalam ni).

Insulin adalah salah satu dari beberapa hormone yang diperlukan untuk hidup.
Awak kena make sure awaknya HbA1C adalah dalam range yang elok, BP awak tak lebih dari 130/85, creatinine awak sentiasa normal dan retina awak di check setiap tahun. Ada macroalbuminuria dah ke dalam urine awak?

Never ever miss your insulin. Banyak mereka yang insulin-dependent, hanya sempat miss insulin sekali sahaja dan tidak lagi berpeluang untuk miss kali kedua.

Rate

1

ipes2 replied at 3-3-2016 11:48 PM
ya, BP dan BSL.. dua dua amat penting. also, uric acid pon bleh rosakkan kidney jugak.. kebbetulan ...

• 2016-03-08
  • boboyjb:
    hai doktor,saya sertakan beberapa maklumat blood test mak saya untuk doktor komen:

15.12.2015:

TOTAL CHOLESTEROL - 7.1 MMOL
    HDL CHOLESTEROL - 1.1 MMOL
    LDL CHOLESTEROL - 4.5 MMOL
    TRIGLYCERIDES - 3.4 MMOL
    VLDL CHOLESTEROL 1.5 MMOL
    T.CHOL:HDL CHOL - 6.5

LFT:
    TOTAL PROTEIN 79 G/L
    ALBUMIN 46 G/L
    GLOBULIN 33 G/L
    A/G RATIO 1.4
    TOTAL BILIRUBIN 6 UMOL
    AST(SGOT) 24 IU/L
    ALT (SGPT) 30 IU/L
    ALP 53 IU/L
    GGT 49 IU/L

RFT:
    UREA 11.5 MMOL
    CREATININE 115 UMOL
    URIC ACID 0.55 MMOL
    CAKLCIUM  2.4 MMOL
    CORRECTED CALCIUM 2.3 MMOL
    INORGANIC PHOS 1.3 MMOL
    ESTIMED GFR 42

HAEMOGLOBIN A1C(NGSP) 12.0%
    HAEMOGLOBIN A1C (IFCC) 108 MMOL

ELECTROLYTES:
    SODIUM 136 MMOL
    CHLORIDE 98 MMOL
    POTASSIUM 4.9 MMOL

URINE ANALYSIS:
    SPECIFIC GRAVITY 1.010
    COLOUR YELLOW
    CLARITY CLEAR
    PH 5.0
    PROTEIN NEGATIVE
    GLUCOSE +++
    KETONE NEGATIVE
    BLOOD NEGATIVE

MICROSCOPY:
    WBC/HPF 10-15
    RBC/HPF <1
    EPITHEIAL CELLS/HPF NOT SEEN
    CAST NOT SEEN
    CRYSTAL NOT SEEN
    OTHERS NOT SEEN

BSL(FASTING):
    27.12.2015 - 20.3
    05.01.2016 - 19.2
    09.01.2016 - 17.7
    17.01.2016 - 12.9
    18.01.2016 - 15.5
    20.01.2016 - 11.4
    30.01.2016 - 12.2
    06.02.2016 - 15.1
    13.02.2016 - 16.6
    20.02.2016 - 15.1
    27.02.2016 - 15
    05.03.2016 - 13.7
    *UNTUK PENGETAHUAN DOC TAHAP INSULIN BERMULA DARI 12UNIT-14UNIT-16UNIT-18UNIT

TEKANAN DARAH:
    07.01.2016 - 138/74
    09.01.2016 - 131/70
    11.01.2016 - 148/80
    13.01.2016 - 149/75
    15.01.2016 - 146/75
    17.01.2016 - 150/72
    19.01.2016 - 143/73
    30.01.2016 - 153/76
    06.02.2016 - 145/67
    13.02.2016 - 152/70
    27.02.2016 - 155/72
    05.03.2016 - 149/71

*MOHON DOKTOR KOMEN TENTANG RESULT2 YANG TELAH SAYA SERTAKAN INI..TQ SO MUCH DOCTOR

boboyjb replied at 9-3-2016 08:42 AM
  • 2016-03-08
  • boboyjb:
    hai doktor,saya sertakan beberapa maklumat blood test mak saya untu ...

• alahia tingginye Chol December ari tu, also TG and LDL.
    Uric acid tinggi gak tu... kat sini dah bagi allopurinol dah tu (agaknye sebab ada metabolism prbs dgn DM, tu yg chemicals lain pon naik jugak.. most likely explanation..if kena acute gout attack, kena treat cepat cepat, kot melarat sebab DM ).
    Creat tu tinggi gak, urea pon; tapi kita dah tau kan sebab CKD3 kan (hence the eGFR of 42)
    Tinggi sgt sgts gula nih!
    kena heart attack ke strok ke Kidney failre kang nnti.
    TG tinggi: maksudnya diet mak u teruk dan kena pantau.. baca ingredients tu.. sure byk fat dlm tu; kena turunkan chol tu
    BSL teruk: makna nye insulin tak cukup, or mak u still dok makan high carb nyer food eg nasi, roti etc.. atau injection dia tak betul atau glucometer rosak or takde batt
    eGFR dan creat: parallel lah dgn CKD 3.. ie DM dah masuk dalam kidney dah
    Urinalysis yg penuh sugar: maksudnya mak u ni melimpah limpah dgn gula dlm badan dia.. food dia tentulah pnuh dgn calories dan carb
    Systolic BP still tinggi tu.. if kat sini kami tambah antihypertensives dia sebab nak elak lagi rosak kidneys nye / stroke

Conclusion: poorly controlled T2DM in patient on insulin.
    Plan: educate pt (ie leter bok bek bok bek..if kat sini mmg sy leter, omputeh dgr tau)
    may need to escalte treatment esp insulin
    may need diabetic nurse to observe injections
    may need dietician to see pt to advise
    may need to reduce BSL further with re intoduction of low dose diamicron if semua tak jalan (beware of hypo)

Rate

1

watie_na posted on 8-3-2016 09:46 AM
    mixtard taken twice a day 22 unit each.
    Diamicron 60mg
    Janumet 50mg

...how about your blood glucose result?...how is the pattern like??...if sering hypo...then like dr ipes2 mentioned need to readjust your insulin dosage...good to know that hes assisting u with your dm issues now...hes an endocrinologist...so...u are in good hands...

ipes2 posted on 10-3-2016 10:30 PM
    alahia tingginye Chol December ari tu, also TG and LDL.
    Uric acid tinggi gak tu... kat sini dah b ...

...high risk of developing peripheral vascular disease too...

blackmore posted on 11-3-2016 12:44 AM
    ...high risk of developing peripheral vascular disease too...

exactly BM, especially at this age

Edited by boboyjb at 11-3-2016 09:40 AM
    ipes2 replied at 10-3-2016 10:30 PM
    alahia tingginye Chol December ari tu, also TG and LDL.
    Uric acid tinggi gak tu... kat sini dah b ...

Tq doctor atas pencerahan tersebut.saya skrg mmg kawal pemakanan mak saya.n cara in jection insulin rasanya betul,..cuma nanti nak tanya semula nurse2 kat klnik kesihatan tu betul tak cara inject insulin tu..n nak tukar bateri glucometer tu sekali..huhu..dan next appoinment 20hb  ni..saya nak ckp ngan doctor2 tu..ttg uric acid..bengkak kaki..gula tak turun2..tq ya doctor...anything i will inform u later...eh lupa lak..lg satu doktor..adakah cara pengubatan ,maksudnya rawatan,ubat,kaunseling..dan pengetahuan doktor di malaysia berbeza dengan yg ada kat luar negara?sbb mcm konpius la doktor2 ni..uric acid tinggi tapi takder bg ubat apepon..ke kita sebagai pesakit ada hak untuk tanya apa sahaja ttg rawatn dan penyakit kita?

boboyjb replied at 11-3-2016 09:36 AM
    Tq doctor atas pencerahan tersebut.saya skrg mmg kawal pemakanan mak saya.n cara in jection insuli ...

Good luck ye BBJB.
    BSL dia tu seolah dia tak ambik aje insulin tak.
    harap di jumpai apakah sebabnya.
    Kena tambah exercise, kena  kurang kan berat, kena jaga diet.
    Simple BSL lowering exercise: angkat berat guna air dalam botol satu liter..
    buat tgn kiri 5-10 minit; kanan 5-10 minit

Difference in doctors knowledge?
    There is always differences between regions, and we know this.
    Infact among doctors in same regions pon.
    Yg penting is the overall standards tu.
    I will not be able to comment more as I tak familiar dgn Malaysian system.

Edited by boboyjb at 21-3-2016 02:01 PM
    ipes2 replied at 14-3-2016 05:41 AM
    Good luck ye BBJB.
    BSL dia tu seolah dia tak ambik aje insulin tak.
    harap di jumpai apakah sebab ...

salam doktor..hasil perjumpaan dengan doktor pada 20.03.2016;

bp-178/83(mak saya ada simtom takot pergi klinik,padahal kat rumah check 137/79..huhu)
    blood sugar -(puasa)-10.03(hari sebelumnya 19.03.2016 waktu pagi puasa bacaan 11.1,2 jam lepas sarap 17.3,jam 5.30 ptg 11.3,2 jam selepas dinner 5.5* ni saya terkujat..dalam sejarah blood sugar mak saya turun ke 5.5..huhu)

saya bertanyakan ttg uric acid mak saya,doktor cakap kawal makan,kalau bagi ubat pon,makan tak kawal,tak guna jugak.dia lihat kaki mak saya yg bengkak dia ckp ini bukan gout,rasanya ini bengkak air,die bagi ubat darah tinggi yang boleh bantu buang lebihan air dalam badan.

di bawah ini senarai ubat yang di ambil oleh mak saya:

insulin 22unit pagi dan 22 unit malam sebelum makan
    metoprolol 50mg 1bj lepas sarap
    hydrochlorothiazide 12.5mg 1bj lepas sarap
    amlodipine 10mg 1bj lepas sarap
    vitamin(b1,b6,b12) 1bj lepas sarap
    simvastatin 20mg 1bj waktu malam

lagi 2 minggu akan jumpa doktor semula

harap ada komen dari doktor

boboyjb replied at 21-3-2016 01:59 PM
    salam doktor..hasil perjumpaan dengan doktor pada 20.03.2016;

bp-178/83(mak saya ada simtom tak ...

waalaikumussalam wrtb,
    maaf delayed sikit...sy oncall dekat dekat..lepas oncall melepek sebab kena masuk lab buat research.
    ni pon menjawab sambil hadiri kelas KKI (kelas kenali islam...org org kampung ni buat every wednesday night)
    jadi, kaki yg bengkak tu sama lah dgn pic yg sy hnatar ari tu ek ie bengkak air (ankle oedema).
    Mungkin ada sedikit kelemahan pada jantung kot (atau juga kerana Amlodipine tu sbb some of side effect dia camtu).
    BP tu maybe whitecoat syndrome la tu, jadi takpe lah.

Jadi Insulin yg dia ambik ialah Insulin Detemir (ie Levemir nama dikedainya).
    Bila tengok blood sugar macam ni kan, seolah olah mak u ni dah perlu ambik premeal insulin jugak (ie amik short-acting insulin just before makan agar insulin ini dapat memasukkan gula dari makanan ke dalam cells tang tu jugak).
    contoh premeals insulin ini ialah: Insulin Aspart (ie Novorapid), Insulin Glulisine (ie Apridra), Insulin Lispro (ie Humalog) atau rDNA Human Insulin (Actrapid).

ie Basal Bolus regime (basal tu yg dua kali sehari tu, bolus tu ialah yang premeals tu). Rasa mcm nak jumpa sendiri je mak u, boleh la manage seikut cara disini. Tetapi, docs you tu tentu lebih paham keadaan mak you tu dan dia tentu lah buat yang terbaik utk mak you tu.

HbA1c dia ni tinggi sangat (108); seolah insulin dia dalam bdn dah habis dah. kami HbA1c 9% (ie 75) tu dah bagi insulin dah, dan mungkin dah bagi basal-bolus dah. Tgk BSL lama dia tu mcm org yg tak amik pun insulin dia..

make sure mak you mengambil bahagian dalam menjaga sakit dia sendiri.

Rate

1

ipes2 replied at 24-3-2016 05:23 AM
    waalaikumussalam wrtb,
    maaf delayed sikit...sy oncall dekat dekat..lepas oncall melepek sebab ken ...

tq doktor atas pencerahan,mak saya dah semakin alert dengan penyakit dia..kawal pemakanan,eksesais..terima kasih atas segala komen doktor sebelum ini..saya amat hargai..insyaallah saya akan inform doktor or bertanyakan ttg kesihatan mak saya..tq ya doktor

boboyjb replied at 24-3-2016 03:35 PM
    tq doktor atas pencerahan,mak saya dah semakin alert dengan penyakit dia..kawal pemakanan,eksesais ...

takpe, cuma rasa tak puas ati.. i harap the best fo you mom insyaAllah

Edited by kak_sall at 25-3-2016 09:25 PM

assalamualaikum doktor.....

saya baru didiagnos kena diabetes awal Mar ni... start demam yang tak kebah2 sampai seminggu... batuk yang berlarutan sampai kena acute bronchitis.... ambik darah masa demam ni la yang bacaan sampai 19... then start makan ubat baru lah turun sampai 7.9... thn dah tak lalu makan (sebab dah rindu nak balik umah).. baru turun sampai 5.5....(saya ditahan di hospital hampir 2 weeks sebab kena asma juga)

family history mmg banyak.. ayah meninggal after a few weeks lepas kena potong kaki... mak kena cucuk insulin once a day.. adik pula kena cucuk twice a day... sepanjang saya demam mmg saya hanya minum 100plus.. sebab badan rasa sgt2 lemah (adakah lemah sebab kenicng mamis yang tinggi?) doktor kata saya dah kena dalam the last 3 months...

oleh karana itu.. sekarang saya amat2 rasa tak reti nak jaga pemakanan....sekarang saya mmg tinggalkn semua minuman bergula (walaupun sya amat suka minum teh pagi dan petang.. kalau kosong mmg tak sedap)... pagi makan roti wholemeal buat sandwich sardin ngan timun & tomato...tengahari makan nasi ngan sayur ngn ikan.... petang makan buah or kekacang... malam makan sayur dan buah dan kacang.... kadang2 saya terrrmakan dalam quantiti yang agak banyak (contohnya sayur buah dan kacang)....

apakah kesan pada gula dalam badan saya kerana saya makan agak tidak consistent....(kadang banyak.. kadang sikit)

buat pengetahuan doktor saya makan ubat diamicron mr 60mg modified release tablets 1 tablet twice daily immediate before meal and metformin 500mg tablet 1 tablet twice daily with or after food ... umur saya 46yo dan berat badan 88kg dengan tinggi 1.56 ....my next appointment is this 1st April....

terimakasih atas nasihat doktor buat pesakit baru macam saya....

kak_sall replied at 25-3-2016 09:21 PM
    assalamualaikum doktor.....

saya baru didiagnos kena diabetes awal Mar ni... start demam yang tak ...

waalaikumussalam wrt,

baru di diagnose ke>
    takpe; kaksall kena ingat bahawa T2DM ni ramai je org kena dan org tu hidup tanpa masalah sampai ke akhir hayat nye. insyaAllah kaksall pon camni.

FHx memang positive ek? takpelah, dah dlm genetics. adik awak tu Type 1 DM ke?
    100 plus? elok ke? i still prefer u minum air air biasa aje.. tinned ni, mcm ade je yg tak kena (tapi i mmg tak tau kandungan nyer)
    ye lemah lemah itu kerana DM lah..
    awak mungkin dah DM lama dah (on average, org yg didaignose T2DM tu dah kena 5 thn dah)

apa yg boleh makan / tak boleh makan? eh, depa tak bagi diabetic education ke? ini a must kepada semua pesakit diabetes.
    takpun, kaksall tgk betul betul dlm internet ni, byk education pasal nye.
    amik leaflets, baca yg omputeh jugak dalam internet nih.

cubalah makan dgn consistent.
    cuba makan 3 kali sehari.
    kurang kan nasi
    elak makanan manis
    jgn mkn byk roti putih
    kecilkan size makanan kak tuh
    minum air byk byk

bagus..baru je nak kata awak kena makan metformin dan diamicron sama
    berapa HbA1c awak/
    berapa FBG?

dua hal yg awak wajib buat:
    1) kurangkan berat badan.. aim utk jadi 82kg
    2) bykkan exercise please..sgt penting: tgk dalam obesity nyer thread, i dah explain panjang lebar dlm tu

rasanya awak kena mkn metformin 850mg 3 kali sehari..take dgn food
    diamicron tu boleh cause hypo.. hati hati sket

Rate

1