CariDotMy

Forgot password?
 Register

Author: pnut

[MERGED] Kerenah Maid

26# mamapea

entahlah..mcm kes dera baby..dera anak2...segala hal ehwal maid yg teruk..
sy mmg salahkan mak pak tu dulu 100%..
dgn mengambil kira subjek utama a.k.a maid tu adalah biol,bangang,psiko..
so,mak pak tu apa..? adakah tahap pemikiran mereka cam maid tu gak ker..?
maknanya parents lagik 'sakit'..dan lagik teruk drp maid tuh sendirik..
cam ner diaorg bfikir pun i tak tahu..
sy nengok..ramai ibu2 yg amik maid ni perasan mereka ala2 mem gituk..
yelah balik keje lewat..atau mgkin balik awal..tp dok  melengser dgn kwn2 dulu..
oo..aku ok...maid ada..nengok my kids..chewahhh...
padahal anak ko kebulur kat rumah..maid bg susu basi kat baby kau..
besarkan diri nak rasa cam mem2...

pastu balik rumah..badan letih..laki binik just fikir nak masuk bilik jer..
sekadar bertanya..bik..oo bik..anak2 ok..anak2 dah makan..anak2 tuh..bla..bla..bla..
so, sbg ibu, cukup ker dgn sekadar btnya pkara rutin @ bodoh cam tuh..
ada ker bibik sengal yg jawab..oo sy dera anak ibuk yg kecil guna penyapu..yg besar sy dera guna kaki sy sendiri...buk..
sbb tu,sy heran sgt2..anak2 yg kena dera dah lama..sampai mati..baru mak pak nak perasan..
so, dia org tak penah check anak2 ker..ms mandikan,ms cebok kan,ms pakai kan pampers..
ker mmg sejak ada maid..tak sentuh baby @ anak2 sendirik lgsung..

tak berperi kemanusiaan

26# mamapea  

dgn mengambil kira subjek utama a.k.a maid tu adalah biol,bangang, ...
hereana Post at 16-3-2010 16:59

sgtlah setuju.
anak2 kita membesar...sekali je.
kalau berlaku kesilapan...kita takkan boleh ulang balik masa dan betulkan semula anak tu dr saat dia kecil...
semuanya dh terlewat. xleh patah balik...

sebab tu, baik beringat sblm kene..

mintak maaf jika pendapat sy menyinggung perasaan sesiapa..
tp apa yg sy nampak..cam parents sendirik sebenarnya tak berapa amik kisah sgt pd anak2 mereka..
yelah,bygkan baby sekecil itu sanggup di biarkan org asing yg menjaganya..
entahkan sesiapa..indon plak tuh..yg tahap pemikiran/kewarasan sgtlah diragui..
entahkan giler,entahkan biol..entahkan psiko tahap  mana...
pastu suruh jaga baby sekecil itu...

sy pun ibu 3 anak dan mmg guna maid..
sy start pakai maid  sejak preknen second baby..
ms first baby,mmg hubi dah carikan maid pattani..sbb hubi kalu boleh tak mu indon..
tp naluri keibuan sy dpt rasa kaedah maid bukanlah cara sesuai utk baby sulung sy..
last2 sy carik baby sitter 'non profit oriented'..he..he..
iaitu baby sitter yg tak jaga ramai budak/baby..jenis yg mmg saja suka2 nak jaga baby..bukan sbb berniaga sgt..
last2 sy jumpa org cam nih..wpun hazabnya sy nak merayu supaya dia jagakan baby saya..
tp dgn 'rayuan hazab' itulah..baby saya ditatang dgn sebaik2nya..

lepas deliver 2nd baby..sy tpaksa guna maid..
tp kaedah lain ialah..saya ajak sil duduk sama dgn saya..
dan hubi selalu wat spot check ke rumah...(kami duduk kuarter hubi..)
so far, mmg kami laki binik tak penah percaya pd maid 100% sehinggalah hari nih..
hereana Post at 16-3-2010 15:12

i akan balas ur posting satu-persatu coz ada benda yg i agree, ada benda yg i sokong 100%..ada certain benda yg u mention tu, i sendiri buat..and how to mitigate it..sharing is caring kan..

"cam parents sendirik sebenarnya tak berapa amik kisah sgt pd anak2 mereka.."
betul...byk camni bila ada maid..

tapi serahkan anak2 pada orang asing untuk jaga tu, kalau ibu2 bekerja, itu terpaksa..tak semua orang boleh cari babysitter or nursery coz mmg susah nak cari babysitter yang bagus or nursery yg bagus..
so far, i tgk cases kat nursery or babysitter pun sama teruk cam ada maid kat rumah..
jadi ini atas pertimbangan waras kita..

spot check selalu pun, tapi kalau u dpt maid yg pandai, dia still dera anak you..
yg lebih penting is, when u caught them abusing anak you, jgn biarkan sampai jadi teruk..
i ni bercakap dari pengalaman..

macam2 pandangan orang...i sendiri bile tgk video tu geram nye tgk maid tu terkangkang2 nampak seluar dalam..memang nampak pemalas maid ni..alhamdulilah maid aku OK!..tapi anak baru satu kenapa guna maid? kalo i prefer anta nuseri je..kakak u tak wat senarai tugas ke utk maid tu? takkan just jaga baby, kalo jaga baby je memang tu je la keje dia...pepun to me kalo takat ni je memang belom jadi kes berat sebab penah dengar lagi kes yang teruk cuma pihak polis tak wajar la mengetepikan kes ni walau pun baby tak jadi pe2..luluh gak ati tgk baby kecik dibuat mcm tu.

dgn mengambil kira subjek utama a.k.a maid tu adalah biol,bangang,psiko..
so,mak pak tu apa..? adakah tahap pemikiran mereka cam maid tu gak ker..?
maknanya parents lagik 'sakit'..dan lagik teruk drp maid tuh sendirik..
cam ner diaorg bfikir pun i tak tahu..
ini sebab mak bapak ignorant..actually we can see the signs of abuser but if kita chose not to see it, anak2 jadi mangsa so betul sgt2nya, mak pak salah.

sy nengok..ramai ibu2 yg amik maid ni perasan mereka ala2 mem gituk..
yelah balik keje lewat..atau mgkin balik awal..tp dok  melengser dgn kwn2 dulu..
kalau kerja byk, terpaksa balik lewat...i think ramai orang sama
sapa2 nak gi melengser ngan kawan2, i rasa plg kerap sebulan sekali cukup la..
sbb kita ni kurang spend time ngan anak...
baik balik awal bawak anak2 main kat padang kan?

oo..aku ok...maid ada..nengok my kids..chewahhh...
padahal anak ko kebulur kat rumah..maid bg susu basi kat baby kau..
besarkan diri nak rasa cam mem2...

pastu balik rumah..badan letih..laki binik just fikir nak masuk bilik jer..
sekadar bertanya..bik..oo bik..anak2 ok..anak2 dah makan..anak2 tuh..bla..bla..bla..
so, sbg ibu, cukup ker dgn sekadar btnya pkara rutin @ bodoh cam tuh..
ada ker bibik sengal yg jawab..oo sy dera anak ibuk yg kecil guna penyapu..yg besar sy dera guna kaki sy sendiri...buk..
sbb tu,sy heran sgt2..anak2 yg kena dera dah lama..sampai mati..baru mak pak nak perasan..
so, dia org tak penah check anak2 ker..ms mandikan,ms cebok kan,ms pakai kan pampers..
ker mmg sejak ada maid..tak sentuh baby @ anak2 sendirik lgsung..

ok..basically i just nk citer psl i je la..
i balik rumah, mmg masuk bilik je..sbb nak berehat..so to me tak salah..
i am sure byk mothers like me also, but that doesn't mean we ignore our children
tp we cannot do that everyday..once a week or bila penat sangat2 or kita tak sihat je la..
sbb anak2 ada hak atas masa kita..

i tak mandikan anak2 i, or cebokkan most of the times...tp takde la sampai tak check anak2 sendiri..
to me, cara plg effective nak monitor anak2 not necessarily by doing these things...
people might not agree with me tak mandikan anak2, tak cebok anak2..
but i think cara plg baik to monitor the kids other than psg cctv, selalu call rumah or minta tolong jiran/family spot check
is golek2 ngan anak2 everyday, talking to them, tanya activities apa yg dia buat today..
for parents yg anak2 belum boleh cakap, what you should do is to check their bodies..
mau tak mau mmg kena check..sbb i pernah bawa my baby to paed bila i tgk anak ada lebam2..
like heareana posted la..maid takkan ngaku nya dia pukul/abuse anak kita..
paed kata, kalau bukan sbb abuse pun, lebam is a concern coz takut signs of penyakit2 darah..

Follow Us
mmg macaaaaaaaaammmmmmmmmmmmm hareeeeeeemmmmmmmmm taaaaaaaaaawwwwww !!!!!!!!!!
aku tgk smpi part 3 je dh tk sanggup dahhhhhh..cian baby tu..kepala pun tk kuat lg...
eeeeiiiiiiiiiii geram tul dgn indon2 ni...gaji nk demand sampai rm800 tp keje menyeksa budak !!!!!!! :@ :@

Post Last Edit by hereana at 17-3-2010 15:47

32# Ariys21

thanks fr yr sharing..he.he..
dah agak..mesti ada ibu2 yg terkena tempias sesikit..
sbb i pung sama.. ha..ha..dan bende tu realiti..
tp makin kita ada kesedaran,makinlah kita try to overcome apa2 yg tak patut..
dulu..i mgkin tak brp paranoid dgn maid..tp yelah since kita selalu sgt baca/dengar/lihat insiden2 yg melibatkan maid..dan pastilah kita kena amik iktibar & pengajaran..

i pun nak citer hal i sendirik..
balik dah ptg/mlm..kekdg lepas magrib..penat tok sah citer..
sbb i travel 1 hour pegi balik..tp my kids ada 'pelik' sikit..
iaitu once i melangkah masuk ke rumah..segala2 nya dah di atas i..:cry: bibik mrk dah tak de makna dah..
yg kecik tuh..baik2 maid tgh dukung..nampak i terus turun, mtk i dukung plak..pastu siap paling muka dan tolak maid lagik.. yg abg & kakak dia plak..dr semua pkara..even utk buatkan ribena pun..mama yg kena buat..
wee wee,woo woo..semua mama yg buat..kalu i mtk tlg maid..
anak2 akan menangis tak mu..so,nak tak nak..i ler yg kasi setel...
lgpun..i mmg tak berapa yakin kalau maid cuci..xpecially baby/anak2 girl..
seelok-eloknya..apabila kita ada di rumah,biarlah kita yg uruskan istinjak anak2..  
yg ms kita tak da..tu..tak pelah..balik just taking over ajelah..

hal ehwal lain..cth..memasak..
mmg di atas bahu jemala patik adanya..
kekdg balik keje...dgn baju opis...terus singsing lengan..
memasak..ms ni anak2 dah order..nak ayam kfc (guna tepung kfc daaa..he..he..),nak ayam kicap mak tok lah, telur dadar spesel lah..
so, bibik just membantu apa yg patut..cam potong2 bawang,cuci periuk..etc..

part cucian baju pun sama..i jarang suruh maid basuh..dia cuma tlg sidai,lipat & iron jer..
sbb tak yakinlah cara dia wat proses cucian tuh..
ntah2 dgn stokin ker, spender dia ker, towel muka,abis semua dia campur..
bukan boleh caya sgt dia org nih..selain kurang pandai,malas dan ambil mudah pun iya gak..
nak selamat,baik kita uruskan sendirik...senang..cuma badan penat dan kureng sempat utk diri sendiri even ada maid..

so,pd pendapat i..dgn setakat tugasan2 rumah pung byk i still carry on..
and definitely..pd i..to take care infant..bukanlah..dan sgt2 lah tidak wajar sama sekali..
insan serba lemah..baik dr segi pemikiran,kecekapan,kesedaran...nak digalaskan dgn tgjwb yg melibatkan nyawa..
nyawa plak..nyawa baby..one to one basis plak tuh..tak de sesiapa yg jd pemerhati terhormat mcm sil,mil ker..
bukan i nak down grade kan manusia berstatus maid..tp hakikatnya mereka bukanlah manusia yg sesuai utk menjaga baby anda..and fr me..usahkan baby..even, makanan & pakaian pun..i tak yakin mereka boleh lakukan dgn baik..maid just tetap maid ok..first & foremost..maid bukan baby sitter.. pleaseeeee..wahai ibu2 di luar sana...

hehehhe..hereana...
husband u pernah question tak u tak? watpe u hire maid camtu?
i dulu, masa anak sorang, siap kena marah ngan husband..
sbbnya, maid i dok goyang kaki, i la terkejar buat itu ni...
sbbnya, i fikir, eh..maid jaga anak time i gi kerja je...
(anak i eczema yg teruk, area i duduk takde babysitter, i takde keter hantar gi nursery, hubby tak duduk sekali time tu)

bila anak no 2 and no 3 baru pandai suruh maid buat itu ini..apa bak kata u, jadi mem..hehehe
but you are so true..my previous maid, puas la cakap kat dia jgn campur baju2 u ngan budak2..and apa u mention tu, kalau tak tgk mmg dia buat...geli ya rabbi...basuh balik la baju2 semua tu..

kalau part tak mandi/cebok tu, i selamba buat apa tau..i balik i buka je nappy my son check bersih ke tak..

i think takpe..u bukan nya condemn orang..sharing so that kita yg hire maid ni berpada2..

tuan rumah, i rasa kalau polis still tak buat apa2, maybe u want to hantar to metro or any paper yg boleh highlight psl issue maid ni..macam sapa suggest tadi...

nak mengutuk my SIL kejap...sorry ye my SIL...
my SIL mmg x reti jaga anak
mmg bengang giler dgn dia...
dia ada anak 2 org...laki & prmpn...
laki umur 8thn dan prmpn 5thn...
anak2 dia mmg org yg tlg jagakan...
anak sulung dia kakak dia yg sulung jaga sampai umur 3thn...
pastu dia bg MIL jaga..dia byr sbln RM70 kt MIL...
tergamak dia buat mak dia mcm tu...
anak ke 2 dia bg biras jaga...RM170 sbln...dia yg letak harga...
dhla weekend pun kena jaga...
org tu pun terima jer la sbb anak sedara sndr...takkan nak berkira...
my biras pun susah so terima la...actually my biras nak jaga my doter  
tp dia dh bg anak dia dulu so aku bg kt my SIL yg sulung jaga...
yg aku geram...anak dia berak dia lgsg xnak cuci...ada ke patut dia suruh
laki dia yg cuci...laki dia pun xnak..tolak p tolak mai...last2 my MIL punya maid yg basuh...
maid my MIL ni baik sgt...mmg sygkan budak2...anak2 dia pun maid MIL yg jaga bila weekend...1 sen pun dia tak kasi...mmg hidup dia senang giler...
nak salah kan maid pun mmg takleh sbb makbapak sndr pun lps tangan...
aku mmg bersyukur sgt2 sbb hubby aku mmg ambil berat psl anak2...
anak yg sulung my hubby jaga...aku jaga baby...kira sorang 1 la...
hubby aku pun tak kisah kalau basuh berak anak...
kalau nak tinggal anak2 waktu mlm kt my SIL pun mmg tak senang hati...
mcmana la diorg ni leh senang2 jer tinggal kt org lain...
kalau kaki anak aku ada bintik merah 1 bijik pun aku dh tanya my SIL...
sape2 yg tak faham apa yg aku story maaf yer...

nak mengutuk my SIL kejap...sorry ye my SIL...
my SIL mmg x reti jaga anak
mmg bengang giler dgn dia...
dia ada anak 2 org...laki & prmpn...
laki umur 8thn dan prmpn 5thn...
anak2 dia mmg org yg  ...
mamapea Post at 17-3-2010 07:07

ni dah keluar topik..heheh tak pe, i pun nak sambung..i tengah bengang tak abis lagi dengan biras i (wife adik ipar)..pun jenis tak reti jaga anak. i perhati dah lama dah. MIL jaga anak2 nye, anak yang sulung laki 4 tahun yang ke2 girl umur setahun. masalahnye tak pernah hulur sesen sebagai balasan jaga anak2 nye. anta pagi2 amik malam2, kdg2 FIL anta dan amik anak2 nye (umah dekat)...kalo husbandnye tak de lagi la langsung tak amik, tak call tanya anak pun. MIL ni jenis alah dengan cucu, biar je. kesian katanya pendapatan laki bini tak besar.

to me tu bukan alasan, hulur la takat yang mampu. terus terang, tu je yang mampu sapa2 pun faham. beli kamera mahal, hp mahal takkan skit tak leh hulur kat MIL?..dulu ada org anta anak kat MIL so ada la duit masuk tapi la ni org tu tak anta dah so tak de income. sampai MIL merajuk tak nak jaga dan keje dengan adik iparnye kat kedai makan. sampai demam2 orang tua tu, kesian i tgk. tapi biras dan adik ipar haram tak bertanya pun, tak terasa ke nape MIL nak keje?..nak duit la..jaga anak ko bukan dapat pe..

pelik gak sebab MIL bese bab cucu dia concern tapi kali ni dah tak nak jaga sungguh kecuali biras i hulur2 skit. bile FIL tanya biras i betul ke tak hulur duit kat MIL, biras diam je tak kata pe, then bila FIL kata mak tak nak jaga budak2 tu biras i bleh dengan selamba kata tak pe la mak tak nak jaga, ayahnye (suaminye la) ada bleh jaga...masyallah singkatnye otak, pikir keje sendiri dan diri sendiri lepas. abis suaminya sah2 nak keje walau keje sendiri tapi dia ketua keluarga bukannye si biras ni tadi. i cakap la kalo mcm tu u tanggung la belanja2 semua dah sibuk nak keje suruh laki nye jaga anak.

ada waktu MIL balik kg ada hal, sanggup dia kirim kan anak2 dengan MIL seminggu lebih pun tak pe, dia nak keje, sanggup berpisah dengan anak2..i memang bengang sungguh dengar sebab biras wat mcm tu kat MIL..dekat mak dia dia bagi duit, tak kisah la duit dia hak dia tapi pi bank in kan depan2 MIL, dekat MIL sesen pun tak hulur dah jaga anaknye.

MIL yang sibuk pikirkan hal nak masukkan anak2 nye tu ke nuseri la nak sekolah la, mak nye wat dek je..kemarin adik ipar ada keje soh adik ipar pempuan i jaga anaknye. adik ipar pempuan tu masuk keje petang, malam keje siang jaga anak sedara, bengang la dia. FIL sibuk dengan aktiviti sendiri, masing2 bertolak2 tak nak jaga anak2 tu...i cakap nak amik MIL kat kedai, husband tanya budak2 tu mcm mana..i bengang la, i tanya takkan nak suruh i jaga?..anak2 sendiri, bawak perut lagi dah tu tambah beban jaga anak orang. (i tak pikir beban tapi kalo dah jadi rutin dan mak ayah nye pun wat dek je memang dah beban utk orang lain)..i suruh husband jaga sendiri, husband sengih2 berat nak jaga sebab nak wat assignment...mak ayah budak2 tu lepas je kat orang. tak tau orang dok pass anak dia...

malang dapat biras jenis tak pikir hal orang..dah banyak simpan tahap geram ni...masa abang ipar nak kenduri baru2 ni MIL dah kata nak tolong kat kenduri tu so faham2 la amik cuti la tak de orang jaga anaknye..tapi haram wat tak faham je anta gak anak2 nye ke MIL..so MIL heret cucu2 nye ke kenduri tu utk merewang..sampai isteri abg ipar marah sebab tak leh wat keje kena jaga anak orang..padahal anak2 dia sendiri dia anta pengasuh sebab takut anaknya terbiar masa orang sibuk merewang kenduri...suruh anta nuseri alasan tak mampu (2 orang dah dekat rm500)...tau berkira tapi nak senang anta kat MIL free tak yah bayar...at least hulur rm200 pun ok kalo dah tak mampu sangat..sapa la nak keje percuma...tak tau pe yang ada dalam kepala otak biras tu...

hahahha..korang mmg dah off topic...
better buka satu topic psl parents malas jaga anak kat FD..
hehehheheh..

like i said, i only appear malas jaga anak to my mom & FIL..
orang lain, i tak sure la..
tp kalau my MIL dia tau camne i jaga anak2 i..

tak sanggup aku nak tengok video tu..
kesiannyer baby alya..

TT cam mana dgn baby tu sekarang??

tak sanggup aku nak tengok video tu..
kesiannyer baby alya..

TT cam mana dgn baby tu sekarang??
amoilawa Post at 18-3-2010 09:05

me too....tgk 1st part saja, huhuhuhu

i nie nak preggy susah, nak bersalin susah...dah bersalin pun susah
byk sgt cengkadak....

syukur dpt jaga baby sendirik....

cemana bole angkat baby dgn tarik tgn camtu, kalo terkeluar scoket armpit tu....
taknak imagin...

harap2 baby alya tak apa2..
kita doakan dia selamat..
tak nak imagine yg bukan2..

kalaulah ada org kata ambik maid murah boleh bayar 100 200 ke, pun aku takkan sanggup perjudikan nyawa anak aku dgn org asing..
makin hari makin benci aku dengan maid indon..
aku tahu ada yg baik, tp sukar kita nak cari yg baik..

ada baik je kalau kita hantar anak ke nursery..
mcm aku, aku antar anak aku yg bongsu ke nursery since umur 4 bulan sampai sekarang..
cikgu2 sana semua baik2 belaka..n anak aku makin sayang pulak dgn cikgu yg jaga dia..

kesian baby alya..
TT ceritakanlah perkembangan terbaru baby alya tu..

ni dah keluar topik..heheh tak pe, i pun nak sambung..i tengah bengang tak abis lagi dengan biras i (wife adik ipar)..pun jenis tak reti jaga anak. i perhati dah lama dah. MIL jaga anak2 nye, anak ...
teacher_shakira Post at 17-3-2010 17:34

hehehe...off topic yer...sorry...
tp kan...org mcm ni la yg menyebabkan anak2 jd mangsa...

yg ni lagiiiii haram jadah, aku sumpah dia mati kena lenyek lori !

http://www.youtube.com/watch?v=PqBtfrp9Cgg

dah pernah tengok vid tu..
aku menangis tersedu sedan n aku tak habis tengok pun..

aku minta lepas dia kena langgar lori dia idup lagi tp cacat seumur idup n takda sapa pun nak jaga dia..

dtg Malaysia cari keja, minta gaji sampai 800, tp perangai mengalahkan setan..keja macam sampah..

dah pernah tengok vid tu..
aku menangis tersedu sedan n aku tak habis tengok pun..

aku minta lepas dia kena langgar lori dia idup lagi tp cacat seumur idup n takda sapa pun nak jaga dia..

dtg M ...
amoilawa Post at 18-3-2010 10:44

wlaupun budak tu dipijak2 tp dia masih kuat utk bangun...
adehla...kalaulah anak aku yg kena mcm tu mesti tulang2 dh patah...
dhla dia kurus kering...mcmana la perasaan makbapak budak2 tu...